Co cię czeka na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

Rate this post

Jak długo będziesz pisać egzamin?

Będziesz mieć równe 100 minut, a w niektórych, wcześniej ustalonych przypadkach (np. dyslektycy) czas ten może zostać wydłużony – maksymalnie o 50 kolejnych minut.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – czym jest?

To arkusz podzielony na dwa typy zadań – zadania zamknięte i otwarte.

Ile punktów maksymalnie uzyskasz?

Za poprawne wykonanie zadań możesz dostać nawet 25 punktów: 15 punktów za zadania zamknięte i 10 punktów za zadania otwarte (uwaga, tylko 4 zadania).
Za każde poprawnie rozwiązane zadanie zamknięte otrzymujesz 1 punkt. Za poprawne rozwiązanie zadania otwartego będzie można otrzymać, w zależności od jego złożoności, maksymalnie 2, 3 lub 4 punkty.

Uwaga!
Aby uzyskać maksymalną liczbę punktów, musisz przedstawić w pełni swój tok myślenia, nie popełniając przy tym błędów rachunkowych.

 

Jakie zadania mogą pojawić się w teście?

Zadania zamknięte to takie, w których uczeń musi wybrać poprawną odpowiedź ze wszystkich przedstawionych. Co ważne, zawsze tylko jedna jest poprawna! Poczucie, że zadania te są prostsze jest błędne, dlatego bądź uważny. Sprawdzaj nawet odpowiedzi, które na pierwszy rzut oka wydają się poprawne – między odpowiedziami czasem są niewielkie różnice i trzeba je dokładnie sprawdzić.
W przypadku zadań otwartych odpowiedź konstruujesz ty. Będą to zadania o sporej rozpiętości pod względem trudności działań matematycznych.
Na niektóre wpadniesz od razu, a inne sprawią odrobinę kłopotu. Niezależnie jednak od tego, czy trafisz na egzaminie na zadanie otwarte, które będzie banalnie proste, czy trudniejsze, pamiętaj o tym, aby krok po kroku starać się wytłumaczyć każde z działań i rozwiązań, do których będziesz prowadzić!

Ważne!

Z wymagań egzaminacyjnych na rok 2021 usunięto np.: umiejętność zapisu liczb w systemie rzymskim, znajdowanie największego wspólnego dzielnika i najmniejszej wspólnej wielokrotności, wyliczanie wartości bezwzględnej oraz obliczenia kalendarzowe na dniach, tygodniach itp., zadania na dowody geometryczne, przekształcenia wyrażeń algebraicznych wymagające wymnożenia dwóch wielomianów oraz obliczanie wartości równania z jedną niewiadomą, gdzie niewiadoma podniesiona jest do drugiej lub trzeciej potęgi. Ograniczono potrzebne umiejętności dotyczące działań na pierwiastkach oraz zagadnień w zakresie stereometrii (to geometria przestrzenna, czyli graniastosłupy i ostrosłupy).

Co można ze sobą zabrać?

Kalkulator? Nie! To pomoc naukowa, z której ósmoklasiści niestety nie mogą korzystać podczas egzaminu z matematyki. Poza kalkulatorem zabrania się również wnoszenia do sali egzaminacyjnej telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania z nich.
Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą legitymację, która będzie podstawą do tego, by dopuścić cię do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Wymagany będzie od ciebie również długopis (bądź pióro) o czarnym wkładzie, który będzie widoczny dla komputera podczas dekodowania egzaminu.
Nie zapomnij także o linijce! Możesz również zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej. Pamiętaj, że regularne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne.

O czym trzeba pamiętać?

  • Czytaj uważnie polecenia przy każdym z zadań! Niektóre z nich mogą być „podchwytliwe” – będą sprawdzać twoją czujność i umiejętność logicznego myślenia.
  • W zadaniach zamkniętych poprawna jest zawsze tylko jedna odpowiedź. Jeśli zaznaczysz więcej odpowiedzi, dostaniesz zero punktów. Jeśli nie zaznaczysz żadnej – również zero.
  • Nie zostawiaj zadań zamkniętych bez odpowiedzi. Nawet gdy nie jesteś pewien, zaznacz odpowiedź najbardziej prawdopodobną.
  • Zadania otwarte rozwiązuj krok po kroku, w miarę możliwości jak najlepiej opisując podejmowane przez siebie działania w kierunku rozwiązania zadania.
  • Pamiętaj, aby zamieścić odpowiedź pod każdym z zadań otwartych, a odpowiedzi do zadań zamkniętych zawsze przenoś na specjalnie do tego przeznaczoną kartę odpowiedzi egzaminacyjnych.
  • Zajmij się najpierw zadaniami, które umiesz rozwiązać. Jeśli jakieś zadanie wydaje ci się wyjątkowo trudne, nie denerwuj się, przejdź do następnego, a to niedokończone oznacz w jakiś sposób, aby wiedzieć, że należy do niego wrócić, gdy zostanie więcej czasu.
  • Rób rysunki pomocnicze, schematy, tabele, jeśli tylko pomoże ci to rozwiązać zadanie. Korzystaj z rysunków zamieszczonych w arkuszu.
  • Sprawdzaj obliczenia! Nawet jeśli zastosujesz poprawną metodę rozwiązania danego zadania, ale popełnisz błędy rachunkowe, nie otrzymasz maksymalnej liczby punktów.

Potrzebujesz szybkiej powtórki z matematyki? Uporządkuj wiedzę z wydaniem specjalnym „VICTORA'”! Zbiór najważniejszych zagadnień, wzorów, pojęć oraz przykładowe arkusze egzaminacyjne. W sam raz na ostatnią, przyspieszoną powtórkę!

Teraz e-wydanie: https://www.edukram.pl/produkt/e-wydanie-2021-egzamin-osmoklasisty-powtorka-arkusze-jezyk-polski-i-matematyka/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *