Relacje pomiędzy tobą a koleżankami i kolegami czy nauczycielami zależą od ciebie. Wiadomo, że raz będzie słońce, raz deszcz i długoterminowe prognozy stosunków między wami nie zdadzą egzaminu. Warto jednak trzymać rękę na pulsie.

Rachunek sumienia

Alicja przed rozpoczęciem roku szkolnego postanowiła rozliczyć się z przeszłością, by wyeliminować ewentualne potknięcia w nowym roku szkolnym. Wiedziała, że nie tylko powinna koncentrować się na tym, co było nie tak, ale i musi znaleźć to „coś”, co pozwalało jej stworzyć i utrzymać nić porozumienia z kolegami, koleżankami i nauczycielami. Do tego potrzebny był rachunek sumienia. Zaczęła od samooceny i wyszło jej, że ma skłonność do spierania się i agresji słownej. Potrafiła np. stwierdzić, że brakuje rozumu tej osobie, która odmówiła jej wyświadczenia jakiejś przysługi. Zdarzało się też, że traciła cierpliwość i używała mocnych słów, nawet wobec nauczyciela, który nie chciał jej ustąpić w jakiejś sprawie. Stroiła sobie żarty z każdego, kto według niej popełniał głupstwa. To na pewno nie sprzyjało podtrzymywaniu dobrego klimatu.

Zmiana od września

Ala postanowiła od września kontrolować swoje wypowiedzi tak, by nie atakować kolegów, koleżanek i nauczycieli. Wcale nie zamierzała stać się mniej wojownicza, ale zrozumiała, że lepiej będzie, jeśli ugryzie się w język, zanim powie „ty baranie”, gdy coś jej się nie spodoba. Zaczęła również pracować nad umiejętnością skupiania uwagi na słowach drugiej osoby, powtarzała sobie w duchu: „pamiętaj o słuchaniu, pamiętaj o słuchaniu”.

Dostrzeżenie, uznanie, poparcie

Alicja chciała uniknąć wrażenia nienaturalności. Mogła to osiągnąć pod warunkiem, że jej zachowanie będzie wypływało z autentycznego zainteresowania osobami, brania pod uwagę ich myśli i uczuć oraz prawdziwej chęci ich dowartościowania. Czasem wystarczy znaleźć choćby jeden element, który popierasz. Możesz np. powiedzieć w sytuacji spornej, gdy kolega reaguje wybuchem: „Rozumiem twoją wściekłość”. Unikanie doceniania innych z lęku przed posądzeniem o lizusostwo czy nieszczerość to błąd popełniany w budowaniu dobrych relacji z ludźmi.

 

Jak polepszyć relacje z koleżankami i kolegami w klasie? Co zrobić w razie wpadki? O tym w najnowszym „VICTORZE”.

 

fot. Dean Drobot/Shutterstock.com

11 odpowiedzi

  1. Pingback: qiuqiu99 slot
  2. Pingback: water sounds
  3. Pingback: aksara178
  4. Pingback: ice casino online
  5. Pingback: sidegra