Kim będę?

Na to pytanie bez zastanowienia odpowie niewielu nastolatków. Większość z was najzwyczajniej w świecie nie wie, kim chce być. I to wcale nie jest złe! Masz prawo tego nie wiedzieć, zwłaszcza że w zmieniającym się tak szybko świecie trudno określić, jakie zawody będą potrzebne, dobrze płatne i przyszłościowe. Dlatego odpowiedz sobie na prostsze pytania:
• czy bliższe są ci nauki przyrodnicze czy humanistyczne, a może ścisłe?
• jakich przedmiotów lubisz się uczyć, które cię ciekawią?
• na jakie zajęcia dodatkowe chętnie byś uczęszczał (np. eksperymenty, kółko teatralne, zajęcia matematyczne)?
• czy masz jakąś pasję, z którą chciałbyś związać swoją przyszłość zawodową?
• jaki obszar zawodowy cię interesuje – czy chciałbyś pracować z ludźmi czy raczej samodzielnie, z maszynami i urządzeniami, z przyrodą, w tym ze zwierzętami, z liczbami, a może chcesz prowadzić działalność artystyczną… – czy profil, który wybierasz, pomoże ci zdobyć zawód z wybranego obszaru?
• czy znasz jakieś potencjalne kierunki studiów, które budzą twoje zainteresowanie – czy przedmioty brane pod uwagę w rekrutacji na te studia to przedmioty, na które chcesz postawić w liceum?

Czy da się podjąć dobrą decyzję?

Oczywiście. Nie jest to łatwe, ale trzeba zrobić wszystko, by iść w dobrym kierunku. Postaraj się określić samego siebie, swoje mocne i słabe strony. Sprawdź, co w twojej duszy gra. Nie idź ślepo za kolegami. Nie kieruj się tylko modą, podpowiedziami. Wybierając szkołę ponadpodstawową, posłuchaj siebie, kieruj się swoimi zainteresowaniami, zdolnościami, predyspozycjami i intuicją. Sam czujesz, co będzie dla ciebie dobre.
Druga sprawa, pamiętaj, że teraz podjęta decyzja, nie jest twoją ostatnią. Nawet jeśli dziś twierdzisz, że tylko „prawo” cię interesuje, to nie znaczy, że za jakiś czas musisz iść tylko i wyłącznie na ten kierunek. Spokojnie!

Dlaczego wybór odpowiedniej szkoły jest taki ważny?

Tak naprawdę, wybierając klasę, wskazujesz na przedmioty rozszerzone, które będą ci towarzyszyć przez całą edukację w liceum. To nabiera jeszcze większego znaczenia przed maturą i egzaminami na studia, bo prawdopodobnie będziesz zdawał egzamin maturalny właśnie z tych przedmiotów. Rozszerzenia są ważne, bo na niektóre studia wymaga się zdania egzaminu dojrzałości na rozszerzonym poziomie z danego przedmiotu i to z niego obliczane są punkty przy rekrutacji.

Dla kogo technikum?

Technikum to dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy mają konkretne zainteresowania i chcą szybciej zobyć zawód. Ci, którzy wybierają technikum, powinni poznać dokładniej, czym będą się zajmować w wybranym zawodzie, specyfikę swojej pracy, informacje na temat niezbędnych kwalifikacji oraz perspektywy na rynku pracy. Uczniowie technikum zdobywają konkretną wiedzę zawodową (egzamin zawodowy), ale też zdają maturę. Po niej mogą kontynuować naukę na uczelniach. Nie wszyscy jednak idą na studia, niektórzy dokształcają się na kursach, zdobywają certyfikaty i uprawnienia zawodowe i pracują zawodowo.

 

Jak uniknąć stresu rekrutacyjnego?

Jakie terminy trzeba pamiętać?

Co zrobić, gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w „VICTORZE”!

fot. Dean Drobot/Shutterstock

2 odpowiedzi

  1. Pingback: cafe music
  2. Pingback: music for work