Zmiana szkoły – kiedy i w jaki sposób?

Kiedy rozważasz zmianę szkoły…

• Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: Czy to chwilowe zniechęcenie, strach, poczucie samotności, może kłótnia z przyjaciółmi? Czy też przeciwnie – takie nastawienie masz już od wielu tygodni i nic się nie poprawia, mimo że się starasz?
• Omów problem z kimś bezstronnym. Kimś, kto ci dobrze życzy. Ale raczej nie powinna to być przyjaciółka z klasy, bo ona nie będzie chciała cię stracić. Może starsze rodzeństwo, babcia? Spróbuj przyjąć czyjąś obiektywną ocenę sytuacji.
• Spokojnie porozmawiaj z rodzicami. Musisz się liczyć z tym, że rodzice mogą być przeciwni temu pomysłowi. Dlaczego? Bo będą się obawiać, że zmieniając szkołę, uciekasz przed jakimś problemem, zamiast się z nim zmierzyć. Bo zmiana szkoły to zawsze spory stres związany z nowością. Bo obawiają się, że w nowej szkole nie poczujesz się dobrze, a wówczas odwrotu od tej decyzji raczej nie będzie (tzn. zgodnie z przepisami jest to jak najbardziej możliwe, ale wymaga dobrej woli szkół oraz stawia cię w mało komfortowej sytuacji kogoś, kto odszedł, a za chwilę wraca).
• Przygotuj argumenty do rozmowy. Przyjmij, że rodzice mogą potrzebować czasu do namysłu, będą chcieli poznać zdanie wychowawcy klasy, pedagoga. Raczej nie powiedzą: „ok, nie ma sprawy, jutro zmienię ci szkołę”.

Pamiętaj, że…
• Zmiana szkoły nie musi być lekarstwem na brak przyjaciół. Tu nie masz nikogo bliskiego, nie należysz do żadnej grupki, masz nadzieję, że to się zmieni, gdy przeniesiesz się do innej szkoły. Ale tak się może nie stać. I musisz się liczyć z tym, że w nowej szkole również będziesz czuł się  osamotniony.
• Zmiana szkoły to nie tylko nowi znajomi. To także konfrontacja z nowymi nauczycielami, ich wymaganiami. Musisz być na to przygotowany.

 

Kiedy naprawdę trzeba myśleć o zmianie szkoły? Jak to zrobić? O tym, przeczytasz w „VICTORZE”.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *