Zawalcz o siebie!

Julka pomyślała, że do niczego się nie nadaje, kiedy dostała trzy mniej ze sprawdzianu z lektury. Jak to się mogło stać, że dostała taką słabą ocenę, choć się uczyła?

Sebastian też nie ma o sobie najlepszego zdania. Na WF-ie gra w kosza zdecydowanie najgorzej. Przynajmniej sam tak uważa.

Każdy ma czasami dni, kiedy czuje się gorszy od innych. To naturalne. Tylko ludzie zadufani w sobie nie widzą własnych niedociągnięć. Problem pojawia się, kiedy te niedociągnięcia przesłaniają wszystko inne i pokrywają nas niczym blokujący pancerz. Zaczynamy cierpieć na niską samoocenę.

Niska samoocena to niskie poczucie własnej wartości. Oparte jest na przekonaniu (nieuzasadnionym!), że jesteśmy gorsi od innych, nie jesteśmy wystarczająco dobrzy (np. żeby zostać czyimiś przyjaciółmi), nie zasługujemy na szczęście.

Czy to dotyczy także ciebie?

Odpowiedz uczciwie na pytania poniżej i – spójrz prawdzie w oczy.
• Czy często używasz uogólniających stwierdzeń w rodzaju: „Do niczego się nie nadaję”, choć tak naprawdę niepowodzenie zdarzyło ci się tylko w pojedynczym przypadku (nie udał ci się rysunek, zawaliłeś jedną kartkówkę)?
• Czy uważasz, że nikt cię nie lubi?
• Czy słyszysz od ludzi dookoła, że powinieneś bardziej wierzyć w siebie?
• Czy rezygnujesz z podejmowania aktywności (np. udziału w szkolnym talent show, zaproszenia znajomych na piżama party), bo zakładasz, że i tak się nie uda?
• Czy często porównujesz się z innymi i wychodzi ci, że jesteś gorszy/masz gorzej?
• Czy trudno znosisz krytykę?

Jeśli na co najmniej trzy z tych pytań odpowiedziałeś TAK, cóż, są duże szanse, że padłeś ofiarą niezmordowanego krytyka w swojej głowie: niskiej samooceny.

Poznaj 10 kroków do wyższej samooceny! Zajrzyj do najnowszego numeru „VICTORA”!

fot. CREATISTA/Shutterstock.com

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *