Jak poprawić relacje z rodzicami?

− Znowu nie wyładowałaś zmywarki?! Ja już nie mam siły do tej dziewczyny!

Mama dalej mówiła, ale Nika już jej nie słuchała. Wielkie słuchawki skutecznie odgradzały ją od całego świata. W tym od pretensji mamy.

Co ona wie? – myślała Nika, bezmyślnie wodząc ołówkiem po kartce. – Tak jakby zmywarka była najważniejsza! Dobrze, że choć o ocenach w szkole nie wspomniała, bo te też poleciały ostatnio w dół… Świat jest do niczego.

To zdecydowanie nie był jej najlepszy czas. Wszystko zaczęło się od tego głupiego wpisu Szymona. Napisał, że są z Niką tylko przyjaciółmi. A przecież ona myślała inaczej. Ciągle powtarzał, że jest najważniejsza, wyjątkowa… Tak się mówi komuś, kto jest „tylko przyjaciółką”?! A potem jeszcze ta historia z plastyką. Nika od zawsze słyszała, że świetnie rysuje i pewnie zostanie uznaną projektantką albo ilustratorką książek. Ale ostatnio coś się popsuło. Nauczycielka plastyki przy całej klasie wyśmiała jej pracę.

− Tym razem to się nie postarałaś – powiedziała. – Kreska jak u pięciolatki. Spodziewałam się więcej po tobie, Dominika!

Nika poczuła, jakby ziemia usunęła jej się spod stóp. Bo jeśli rysuje jak pięciolatka, to co jej zostało? Z niczego nie jest w takim razie dobra. A przecież to już ósma klasa. Wszyscy ciągle mówią o przyszłości i wyborze szkoły. Zdecydowanie miała swoje smutki. Nic dziwnego, że zmywarka była na samym końcu listy. Szkoda, że rodzice tego nie rozumieli.

Żeby relacje z rodzicami były lepsze…

Rodzice nie mogli zrozumieć Niki, skoro ona… nic im nie powiedziała o swoich problemach! O dobre relacje, jak o wszystko w życiu, trzeba dbać. Nierozładowana zmywarka z czasem zarośnie brudem. Z relacją, której nikt nie pielęgnuje, stanie się podobnie. Wyrośnie na niej kożuch wzajemnych oskarżeń, pretensji, rozczarowania. Jak tego uniknąć?
Podziel się z bliskimi tym, co przeżywasz. Nie możemy dobrze czuć się z kimś, kto nic o nas nie wie. Choć niekoniecznie chcesz słuchać rad, samo podzielenie się troskami z kimś życzliwym często przynosi ulgę. Nie dowiesz się, jeśli nie spróbujesz.

Wykaż się empatią. Jesteś zmęczona po szkole? No właśnie. A rodzice równie zmęczeni jadą jeszcze do sklepu, ogarniają mieszkanie, planują kolejne dni, pomagają młodszemu rodzeństwu w lekcjach… Pomóż im. Nie dlatego, że musisz. Pomóż, bo to jest też twój dom – i będzie w nim przyjemniej, jeśli wszyscy na miarę swoich możliwości włączą się w jego funkcjonowanie.

Nie kłam. Kłamstwo niszczy najlepsze związki. Jeśli rodzice nie będą mieli do ciebie zaufania, nie uda się wam zbudować dobrej relacji. Zadbaj o to, żeby zawsze mówić prawdę – choćby była trudna.

Więcej o sprawach nastolatków w każdym numerze „VICTORA”!

fot. Olimpik/Shutterstock.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *