E-moda czy e-głupota?

– Waperzy? Pewnie, że są w naszej szkole. W każdej chyba są! – rzuca pewnie nastolatek w sportowej bluzie z jednej z podwarszawskich podstawówek. Na pytanie, czy jemu też zdarza się palić e-papierosy, chłopak gwałtownie zaprzecza:
– Ja nie jestem głupi! – mówi z oburzeniem. – To się robi tylko dla szpanu.
Szpan przywędrował do Polski jakieś 10 lat temu. Początkowo papierosy elektroniczne, czyli e-papierosy, reklamowane były jako pomoc w rzuceniu palenia dla osób uzależnionych od nikotyny. Traktowano je wówczas jako zdrowszy zamiennik tradycyjnych papierosów. Uważano za tak nieszkodliwe, że początkowo e-papierosy można było palić w wielu miejscach publicznych, na przystankach, a nawet… w środkach komunikacji miejskiej.

Dziś większość specjalistów nie ma wątpliwości, że e-papierosy szkodzą. Szczególnie młodym ludziom, których organizmy dopiero się rozwijają. Na chwilę obecną trudno tylko oszacować jak bardzo!!!

Elektrykom mówimy NIE, bo…
• Są produktem dla dorosłych. Osoba poniżej 18. roku życia, która pali elektryki, łamie prawo!
• Szkodzą drogom oddechowym. Badania dr Radny Elfehny wykazały, że palenie elektryków powoduje takie zwężenie dróg oddechowych jak palenie zwykłych papierosów!
• Mogą powodować choroby naczyń krwionośnych w związku z zawartą w nich nikotyną.
• Są drogie. Czy nie lepiej wydać te pieniądze na coś ciekawszego?
• Uzależniają! A każdy chyba woli być wolnym człowiekiem…
• Mogą zachęcać do palenia tytoniu. W badaniach na młodych osobach, które sięgnęły po papierosy, wyszło, że ryzyko sięgnięcia po tradycyjne papierosy jest u nich o 30% wyższe niż u osób, które nigdy nie próbowały e-papierosów.

Więcej tekstów o życiu nastolatków, o sprawach, które ich dotyczą, o ich problemach i emocjach znajdziesz w każdym numerze „VICTORA”.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *