Fizjoterapeuta czy rehabilitant? A może fizykoterapeuta? Czy te słowa oznaczają ten sam zawód? I kto sprawdzi się w tej pracy?

MINITEST PREDYSPOZYCJI

  • Jesteś osobą otwartą, a już na pewno nie unikasz kontaktów z ludźmi. Nie masz oporów przed fizycznym kontaktem z drugą osobą.
  • Potrafisz być cierpliwy i wyrozumiały, a swoim optymizmem i stanowczością inspirujesz innych.
  • Cieszysz się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną.
  • Chciałbyś w przyszłości pomagać ludziom, chętnie udzielasz się jako wolontariusz.
  • Praca za biurkiem czy w jakimś biznesie to zdecydowanie nie dla ciebie, chcesz pracować w ruchu.

Jeżeli większość tych punktów opisuje właśnie ciebie, zastanów się nad zawodem fizjoterapeuty. Dbaj o swoją formę fizyczną, skup się na naukach przyrodniczych i przede wszystkim na różnych płaszczyznach współpracuj z ludźmi – to będzie procentowało w przyszłości.

Na czym polega ta praca?

To specjalista w zakresie rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu ruchu. Osoba ta przywraca sprawność pacjenta przez ćwiczenia i różnorodne zabiegi. Kiedyś osobno kształciło się rehabilitantów i fizykoterapeutów. Pierwsi przygotowywani byli do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi, drudzy umieli obsługiwać specjalistyczne urządzenia wytwarzające np. zmienne pole magnetyczne, zmienne prądy czy odpowiednie promieniowanie. Rehabilitanci byli magistrami, fizykoterapeuci – technikami. Teraz podczas studiów na fizjoterapii studenci uzyskują wszechstronne uprawnienia – do rehabilitacji i również do prowadzenia fizykoterapii. A zatem coraz popularniejszym określeniem jest fizjoterapeuta.

Dla kogo ten zawód?

Fizjoterapeuta powinien być osobą otwartą, pogodną, spokojną, potrafiącą szybko nawiązać kontakt ze swoim pacjentem. Dla postępów w fizykoterapii duże znaczenie ma często motywowanie pacjenta i zachęcanie do wykonywania zaleconych ćwiczeń i zabiegów, nawet jeśli sprawiają ból. Fizjoterapeuta powinien być osobą cierpliwą, która do każdego podchodzi indywidualnie. Ponieważ w swojej pracy fizjoterapeuta często pracuje z ludźmi starszymi czy niepełnosprawnymi musi umieć wzbudzić w nich zaufanie i mieć do nich odpowiednie podejście. Od fizjoterapeutów oczekuje się ciągłego doszkalania się, co jest związane z pojawiającymi się nowymi metodami prowadzenia terapii. Kursy doszkalające umożliwiają zdobycie stosownych certyfikatów, dzięki którym możliwe jest dalsze kształcenie.

Droga do zawodu

Zawód ten mogą wykonywać absolwenci studiów wyższych o kierunku rehabilitacja lub fizjoterapia – kierunek ten prowadzą uczelnie medyczne i AWF. Podczas studiów jest dużo nauki medycznej oraz przedmiotów ściśle związanych z wykonywaniem w przyszłości konkretnych zabiegów. Spory nacisk na studiach kładzie się na przedmioty związane z psychologią i etyką. W trakcie studiów przyszli fizjoterapeuci odbywają praktyki zawodowe w pracowniach uczelnianych oraz w szpitalach, klinikach lub sanatoriach. Można też wybrać inną drogę – szkołę policealną i uzyskać tytuł technika masażysty czy fizykoterapeuty.

Czy ta praca ma przyszłość?

Fizjoterapia jest określana jako zawód przyszłości. Dlaczego? Bo niestety, ludzie coraz zdrowsi i sprawniejsi nie są. Bo brak ruchu, praca przy biurku, niezdrowa dieta powodują pogorszenie formy oraz schorzenia kręgosłupa, układu mięśniowego i krążenia. I coraz więcej osób (do tego coraz młodszych!) potrzebuje pomocy fachowca. Przykładowo: każdego roku tuż po sezonie zimowym przybywa pracy dla rehabilitantów, którzy pomagają wrócić do formy wszystkim ofiarom narciarskich kontuzji. Kto na co dzień nie trenuje, a raz do roku chce śmigać po stokach, ten aż się prosi o kontuzję. I tak to mniej więcej wygląda. Oczywiście, rehabilitanci przyszłości będą musieli znać różnorodne i nowoczesne formy terapii.

PLUSY I MINUSY PRACY

  • Praca w ruchu, pozwalająca na aktywność fizyczną, ale związana też z ryzykiem chorób zawodowych, takich jak bóle kręgosłupa, kończyn dolnych oraz  schorzenia dermatologiczne.
  • Praca w ciągłym kontakcie z ludźmi, ale wymagająca ogromnej cierpliwości i zrozumienia dla cierpienia, zniechęcenia.
  • Polecany przez pacjentów fizjoterapeuta może liczyć na dobre zarobki, zwłaszcza kiedy zdecyduje się prowadzić własny gabinet, ale rodzaj wykonywanej pracy stawia pewne ograniczenia – zmęczenie fizyczne jest nieuniknione, gdy samodzielnie wykonuje się wiele zabiegów.

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes