Po prostu POMOC

Jeśli chcesz komuś pomagać, śmiało możesz to robić. Zdobądź zgodę rodziców, zgłoś się do Centrum Wolontariatu w twoim mieście i stań się wolontariuszem!

 

Historia Natalii…

Zawsze chciałam pomagać ludziom. Kiedy byłam młodsza, wyprowadzałam sąsiadce psa i robiłam zakupy drugiej sąsiadce. Często opiekowałam się swoimi kuzynami. Razem z koleżankami organizowałyśmy różne zbiórki pieniędzy przed świętami. Organizowałam zbieranie pieniędzy dla chorej mamy naszego kolegi z klasy. Ale to wciąż nie było to, wciąż szukałam czegoś bardziej dla siebie. I znalazłam.

***

Zgłosiłam się do Centrum Wolontariatu w moim mieście. Tam przeszłam trzygodzinne szkolenie i zaproponowano mi kilka inicjatyw. Nie wszystkie były dla mnie z różnych powodów, na przykład wieku czy zainteresowań. Zależało mi, żeby pracować z dziećmi, a nie na przykład osobami starszymi czy zwierzętami. I udało się!

***

Zaczęłam zajmować się niepełnosprawną dziewczynką. Chodzę z nią i jej mamą na spacery, trochę pomagam jej w lekcjach, ale przede wszystkim z nią rozmawiam. Ona ma dopiero 8 lat, ale nie ma za wiele koleżanek w swoim wieku. Ja jestem dla niej kimś w rodzaju starszej siostry. To świetne uczucie, być komuś tak bardzo potrzebnym, jak ja jestem jej!

Chociaż jestem od niej starsza, często mam poczucie, że to ja się od niej uczę, nie ona ode mnie! Wcześniej, zanim jej nie poznałam, byłam niecierpliwa, łatwo się złościłam. Teraz to się zmieniło. Z większym spokojem i wyrozumiałością podchodzę do życia.

Teraz, w wakacje bierzemy udział w specjalnych warsztatach. Będziemy chodziły na basen, mamy też zajęcia z wolontariuszami z Francji. Po wakacjach zamierzam dalej zajmować się moją podopieczną.

***

Najlepsze jest to, że w wolontariat wkręciły się cztery osoby z mojej klasy – i to dzięki mnie! Dwie pomagają w schronisku, a moja przyjaciółka ma takie podobne zadanie do mnie.

Mamy zamiar wspólnie zorganizować jakąś dużą akcję w grudniu, tuż przed świętami. Ale to nie będzie tylko zbiórka pieniędzy za własnoręcznie przygotowane karty świąteczne. Marzy mi się ogromny koncert, żeby wystąpił ktoś sławny i żeby na ten koncert przyszło całe nasze miasto. Nie wiem, na co będziemy zbierać pieniądze, bo potrzebujący zawsze się znajdą.

 

Co zrobić, jeśli chcesz zostać wolontariuszem?

 

Zgłoś się do Centrum Wolontariatu w twoim mieście (adresy znajdziesz na stronie internetowej). Powiedz, czym się interesujesz (zwierzętami, sportem itd.) i w czym jesteś dobry. Jakie masz cechy i predyspozycje? Jesteś cierpliwy, zorganizowany? Co lubisz robić? Za czym nie przepadasz? To pomoże pracownikom Centrum dobrać najlepszą aktywność dla ciebie.

 

Uzyskaj zgodę rodziców. Każdy niepełnoletni wolontariusz taką zgodę musi mieć.

 

Wybieraj świadomie. Zanim podejmiesz decyzję o zgłoszeniu się do Centrum, przemyśl, ile (realnie!) czasu możesz poświęcić na wolontariat. To niewątpliwie jest zobowiązanie. Nie może ci się po dwóch czy trzech miesiącach „odechcieć”! Podejmuj decyzję świadomie, tak aby wybrana aktywność nie kolidowała z twoimi innymi zajęciami. Z drugiej strony, nie bądź dla siebie zbyt surowy. Jako wolontariusz też masz prawo do pewnego „okresu próbnego”, a więc czasu na sprawdzenie zarówno dla ciebie jak i instytucji,  z którą zaczynasz współpracę – czy wybrana aktywność jest tą idealną dla ciebie.

 

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

 

 

 

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *