Pierwsza pomoc – sprawdź, czy pamiętasz tych kilka kroków!

Pierwsza pomoc to RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Polega na wykonywaniu we właściwej kolejności kilku prostych czynności po to, by uratować czyjeś życie. Nie bój się, działaj! To nie jest trudne!

 

Krok 1

Załóż rękawiczki i zabezpiecz miejsce zdarzenia. Wołaj o pomoc. Jeśli wokół są ludzie, zwróć się do kogoś konkretnego, by zadzwonił po pogotowie (ogólne „Niech ktoś zadzwoni po pomoc” nie zawsze się sprawdza).

Krok 2

Potrząśnij delikatnie poszkodowanego za ramiona. Zapytaj głośno, czy wszystko w porządku. Jeżeli usłyszysz odpowiedź lub/i osoba ta oddycha prawidłowo, ułóż ją w tak zwanej bezpiecznej pozycji (na boku, prawa ręka wyciągnięta pod głową, lewa ręka i noga – zgięte), zawiadom pogotowie. Pozostań przy niej i kontroluj jej oddech.

Krok 3

Sprawdź, czy osoba, której chcesz udzielić pomocy, prawidłowo oddycha. Nie szukaj tętna (to trudne) – jeśli krew nie krąży, nie ma tętna, nie oddychamy. Przystąp do akcji, jeśli poszkodowany nie odpowiada na Twoje wołanie, lekkie potrząsanie ramienia, nie oddycha (nawet wtedy, gdy nie jesteś pewny, czy oddycha).

  • Poprawny oddech to co najmniej 2 pełne oddechy w ciągu 10 sekund.

Krok 4

Udrożnij drogi oddechowe, delikatnie odchylając głowę do tyłu. Znów sprawdź oddech (słuchając wydychanego powietrza, patrząc na ruchy klatki piersiowej, próbując poczuć wydychane powietrze). Jeżeli dalej brak oddechu lub jest nieprawidłowy, działaj dalej – natychmiast zadzwoń po pomoc rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Krok 5

Odsłoń klatkę piersiową poszkodowanego. Przyłóż na środku klatki piersiowej jedną rękę, zapleć na nią drugą. Wyprostuj ręce w łokciach, pochyl się tak, by ręce były nachylone do miejsca uciskania pod kątem prostym. Uciskaj szybko i mocno 30 razy (na głębokość 5 – 6 cm, 100 – 120 razy na minutę).

Krok 6

Rozpocznij sztuczne oddychanie (użyj maseczki!). Nabierz powietrza. Zatkaj nos poszkodowanego. Przyłóż szczelnie usta wokół jego ust, wdmuchuj powietrze jednostajnie – aż klatka piersiowa się uniesie. Gdy klatka piersiowa opadnie, wykonaj następny oddech.

Krok 7 

Dalej uciskaj klatkę piersiową. Po każdych 30 uciśnięciach wykonaj 2 oddechy. Jeśli nie masz możliwości prowadzenia oddechu, uciskaj klatkę piersiową bez przerwy.

Krok 8

Jeżeli poszkodowany zaczyna się poruszać, prawidłowo oddycha, reaguje, otwiera oczy, przerwij resuscytację. Jeżeli wciąż jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

  • Jeśli nie udało się odzyskać oddechu – działaj dalej aż do przyjazdu karetki.

Krok 9

Jeżeli ktoś może Ci pomóc, nie przerywaj RKO i rozpocznij defibrylację. Nie wolno tylko dotykać poszkodowanego w czasie analizy rytmu serca przez defibrylator. W zestawach pierwszej pomocy znajdziesz defibrylator. Włącz go i naklej elektrody. Wykonuj ściśle polecenia defibrylatora. Jedną elektrodę przyklej pod lewą pachą, drugą elektrodę przyklej pod prawym obojczykiem, obok mostka. Jeżeli defibrylator wyda polecenie, naciśnij migający klawisz (defibrylacja).

  • Defibrylacja to zastosowaniu impulsu elektrycznego poprzez powierzchnię klatki piersiowej.

 

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *