Do klasy Kasi doszła nowa uczennica. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniły. Był tylko jeden problem – Jola namówiła Kasię na spróbowanie narkotyków…

Oczywiście na jednym razie się nie skończyło. Na szczęście rodzice Kasi zorientowali się, że coś jest nie tak. Zanim jednak córka powiedziała, o co chodzi, trafiła do szpitala. Potem mówiła, że chciała prosić rodziców o pomoc, ale bała się, że znowu ją „wystawią”. Raz już przecież opowiedzieli całej rodzinie, że się zakochała…

Czy rodzicom można zaufać?

Dyskusja na ten temat może być naprawdę burzliwa. Zwłaszcza że będzie się toczyć bez rodziców, można więc będzie bez przeszkód opowiedzieć o tym, co naprawdę boli w ich postawie. Żeby tylko nie przerodziła się w sąd nad rodzicami… Rodzice nie będą przecież mogli podawać swoich argumentów i się bronić. Dlatego, mimo wszystko, trzeba się pochylić również nad ich racjami. W jakich sytuacjach Ty i Twoi przyjaciele czujecie, że rodzice Was zawodzą, a w jakich – że możecie prosić rodziców o pomoc?

W jakich sytuacjach możecie czuć, że rodzice Was zawodzą?

– Kiedy uważają, że mają rację tylko dlatego, że są rodzicami. Chcą być autorytetami na siłę.
– Kiedy robią coś innego, niż mówią.
– Kiedy wyjeżdżają na długi czas, np. do pracy za granicą.
– Kiedy kłócą się przy Was.
– Kiedy traktują się źle i bez szacunku.
– Kiedy podejmują decyzję o rozwodzie.
– Kiedy nie radzą sobie życiowo, jesteście w trudnej sytuacji materialnej.
– Kiedy nadużywają alkoholu.
– Kiedy stosują przemoc.


Pamiętaj, jeżeli w Twoim domu jest problem z przemocą, możesz zwrócić się po pomoc, np. dzwoniąc pod bezpłatny numer zaufania dla dzieci i młodzieży. Znajdziesz go w internecie.


– Kiedy krzyczą z byle powodu.
– Kiedy najważniejsze są dla nich oceny w szkole, własna kariera i pieniądze.
– Kiedy negują Wasz sposób bycia i styl, bez próby zrozumienia, kim jesteście i do czego dążycie.
– Kiedy krytykują Was za to, co czytacie i oglądacie, nie mając pojęcia o tym, dlaczego jest to dla Was ważne.
– Kiedy nie pozwalają Wam samodzielnie podejmować różnych decyzji.
– Kiedy nie słuchają, co do nich mówicie.
– Kiedy próbują Was przekupić.
– Kiedy faworyzują Wasze rodzeństwo.

O czym niektórzy z Was boją się powiedzieć rodzicom?

Nieczęsto zdarzają się rodziny, w których dzieci mogą przyjść z każdym, nawet najtrudniejszym problemem, do swoich rodziców bez obaw, że zostaną źle zrozumiane lub nawet – ukarane. Może dlatego wolą o nich nie rozmawiać i stąd biorą się różne konflikty? O czym może się szczególnie trudno rozmawiać z rodzicami? Psychologowie twierdzą, że takimi tematami są:

  • złe oceny,
  • nałogi,
  • problemy związane z okresem dojrzewania, w tym – z seksualnością,
  • ciąża.

Co na to rodzice?

Zastanów się, co rodzice mogliby odpowiedzieć na Twoje zarzuty, skąd się bierze brak zaufania do nich. Weź pod uwagę, że rodzice: to osoby, które prawdopodobnie są Ci najbliższe. Oni będą, gdy opuszczą Cię fałszywi przyjaciele, myślą o Tobie i chcą Twojego dobra, niepokoją się o Twoje zdrowie i życie, wiedzą, jak poradzić sobie z różnymi sytuacjami i problemami, które Tobie wydają się nie do rozwiązania, wiedzą, gdzie szukać pomocy w szczególnie trudnych sytuacjach, np. gdy wpadniesz w nałogi, złe towarzystwo, gdy ktoś będzie Cię prześladował w szkole lub poza nią, bardzo często nie wiedzą, co czujesz lub myślisz, ponieważ… nie dopuszczasz ich do siebie, zamykasz się przed nimi, mogą nie wiedzieć, że robią coś źle, ponieważ im o tym nie mówisz, mogą nie nadążać za Twoim światem, który zmienia się bardzo intensywnie, bywają zmęczeni.

Jakie jest Twoje zdanie? Czy można i czy powinno się ufać rodzicom?

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes