W kioskach, salonach prasowych, księgarniach możesz kupić książki i czasopisma na dowolny temat. Pamiętaj, że to efekt epokowego odkrycia, które zmieniło świat – pojawienia się maszyny drukarskiej.

Zanim pojawił się druk

Przed erą druku książki przepisywano ręcznie, mozolnie, przez wiele lat. Zajmowali się tym kopiści – głównie zakonnicy. Uniwersytety czy królewskie kancelarie także miały swych kopistów. Właśnie w tych miejscach – klasztorach, na uniwersytetach i dworach zamożnych władców – dostępne były książki.

Łacina przede wszystkim

Pierwsze księgi pisane były głównie po łacinie – w języku, który dominował w ówczesnej Europie.

Książka nie dla wszystkich

Przeciętny człowiek, niestety, nie miał szans na lekturę. Książki nie były dostępne powszechnie, nie można ich było wypożyczyć czy kupić za niewielką sumę. Poza tym wiele osób nie potrafiło czytać ani pisać, było analfabetami.

Maszyna drukarska – przełomowy wynalazek

Wyobraźcie sobie, że w świecie, w którym książki są zastrzeżone tylko dla pewnej grupy osób, pojawia się wynalazek – maszyna drukarska. Książki bardzo powoli zaczynają być coraz łatwiej dostępne. Rozwijają się też i kształtują języki różnych narodów. Książki zaczynają być drukowane w tych narodowych językach. Gdy pojawił się druk, pojawiła się szansa na to, że książek będzie coraz więcej, że staną się powszechne. Wreszcie też doceniono autorów. Twórcy przestają być anonimowi. Napisane było bowiem w książkach, kto jest twórcą danego dzieła.

Wędrowni śpiewacy

Popularnością cieszyli się wędrowni śpiewacy czy wędrujący starcy, którzy przy akompaniamencie liry wykonywali pieśni opiewające wielkie bitwy, ważne wydarzenia. Autorzy słów tych pieśni pozostawali nieznani. Wiele legend, historii przekazywano sobie ustnie.

Twórcy drukowanej książki

Komu zawdzięczamy przełom? Za wynalazcę druku uznaje się Jana Gutenberga – złotnika i drukarza z Moguncji, miasta leżącego w Niemczech. To on skonstruował prasę drukarską z maszyny do wyciskania soku z winogron, wynalazł wymienne, ruchome czcionki i opracował stop metali taki, by czcionki były odpowiednio twarde.

Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga

Początki Bractwa Gutenberga sięgają roku 1978, kiedy to w Paryżu grupa francuskich dziennikarzy i wydawców, chcąc bronić piękna i tradycji języka francuskiego, zawiązała Europejską Konfraternię Kawalerów Gutenberga. W 1994 r. idea dotarła do Polski. Wówczas członkami Bractwa zostali panowie Jacek Kuśmierczyk i Piotr Mikosz. Polskie Bractwo Kawalerów Guntenberga działa na rzecz rozwoju polskiej kultury, propaguje ideę Europy sprawiedliwej i braterskiej, popularyzuje język polski, wspiera rozwój sztuki drukarskiej i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Dzięki staraniom i zrealizowanym przez Bractwo projektom większy dostęp do kultury mają dzieci z biednych rodzin, wychowankowie domów dziecka, osoby niepełnosprawne. Ilość książek przekazanych przez Bractwo do bibliotek szkolnych przekroczyła dwa miliony egzemplarzy. Stowarzyszenie wydaje również unikalne pozycje książkowe.

 Pierwsza drukowana książka – 30 września 1452 r. Jan Gutenberg wydrukował pierwszą w świecie chrześcijańskim książkę – „Biblię Gutenberga”.

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Publishing

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes