Ranking najlepszych otwartych źródeł wiedzy w sieci

Nie, nie – najbardziej popularna wyszukiwarka internetowa nie wygrała tego przeglądu, choć i bez niej się nie obejdziemy… Za mało filtruje, nie wydziela doskonale sprawdzonych informacji. Oto subiektywnie wybrane przez autora 10 najciekawszych internetowych źródeł wiedzy i pomocy naukowych. Możesz z nich korzystać bez ograniczeń. Możesz je też dostosować i przerabiać do swoich potrzeb, jeśli tylko chcesz.

 

1. Wikipedia i Wikimedia Commons

Najlepsza, gdy szukamy potwierdzenia faktów naukowych lub rzetelnych informacji o celebrytach i najnowszych serialach. Nie tylko dostarcza wiedzy i informacji. Jej mniej znaną stroną są projekty edukacyjne i wydarzenia zwane sprintami, podczas, których można stać się współautorem/ką Wikipedii i pomóc np. uzupełnić artykuły o komiksach.

2. Khan Academy

Wideo staje się językiem komunikacji i edukacji. Jeśli więc chcesz uczyć się w sieci, nadrabiać zaległości lub mierzyć się z problemem, który w szkole został wytłumaczony niewystarczająco, materiały Akademii Khana przyjdą z pomocą. Ogromna ich część została przetłumaczona na język polski.

3. Pistacja.tv

Produkowane w Polsce matematyczne lekcje wideo. Krótkie, wykorzystujące przykłady z życia i stworzone z myślą o podstawie programowej, czyli materiału realizowanego na lekcjach.

4. Wolne Lektury

Biblioteka pełna dobrej literatury, dostępnej o każdej porze dnia i nocy, za darmo. Znajdziesz tu m.in. całą klasykę potrzebną w szkole. Niektóre z książek dostępne są również jako audiobooki, a każdą z nich można remiksować (wszystkie są w domenie publicznej).

 

5. Projekty Guttenberg

Znajdziesz tu największą cyfrową kolekcję klasycznej literatury z całego świata.

6. LibriVox

Darmowe audiobooki z klasyczną literaturą. Cyfrowe nagrania książek w kilku językach udostępnione na wiele sposobów – tak, by było ich słuchać, np. jako podcastów na smartphonie.

7. Europeana

W jednym miejscu zbiera zasoby bibliotek, muzeów i archiwów cyfrowych. Uwaga, łatwo na długie godziny przepaść w milionach książek, historycznych zdjęć i grafik.

 

8. Histmag

Kopalnia wiedzy historycznej, ciekawostek i analiz, które pozwolą lepiej zrozumieć historyczny kontekst współczesnych wydarzeń.

9. TED.com

Konferencje TED zbierały jeszcze przed erą YouTube’a najciekawsze postaci, ich wiedzę i pomysły w jednym miejscu. Nagrania ich krótkich wystąpień są źródłem inspiracji i potrafią przekonać do działania na rzecz poprawy świata czy własnego życia. Dziś tysiące wideo tłumaczone są na kilkadziesiąt języków, a strona TEDed dodatkowo pomaga w nauce.

 

10. edX i MIT OCW

Dwa skróty, pod którymi ukrywają się jedne z największych platform otwartych kursów akademickich, do których może dołączyć każdy. Niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia i bez opłat. Wszystko zaczęło się od nagrań wykładów i zajęć akademickich na najlepszej amerykańskiej politechnice czyli MIT (Massachusetts Institute of Technology), a dziś rozprzestrzeniło się na uczelnie z całego świata, które w ten sposób dostarczają wiedzy nie tylko swoim studentom. Tutaj możesz zacząć uczyć się wszystkiego: od starożytnej historii, po programowanie autonomicznych samochodów.

 

 

 

Autor: Kamil Śliwowski – promuje, bloguje i szkoli o otwartych zasobach edukacyjnych, przewodniczący Koalicji Otwartej Edukacji, http://otwartezasoby.pl

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *