Historia pieniądza jest tak stara jak historia handlu. Pieniądz musiał się pojawić, aby ludziom łatwiej było wymieniać towary i świadczyć usługi. Czy zawsze wyglądał tak jak dzisiaj? I czy wszędzie w tym samym czasie ludzie płacili tak samo? Przekonaj się sam!

Barter (pieniądz pierwotny)

Wymiana towaru za towar, np. miodu za mleko.

Barter pojawił się wtedy, gdy ludzie porzucili koczowniczy tryb życia i zaczęli wytwarzać więcej rzeczy, niż potrzebowali (podczas wędrówek zbędne rzeczy były zbyt uciążliwe do noszenia). Mogli się więc zacząć wymieniać. Barter nie był jednak do końca sprawiedliwy, ponieważ rzeczy, na które się wymieniano, nie zawsze miały taką samą wartość.

Płacidła

Towary, które miały albo wartość użytkową, albo symboliczną (umawiano się, że są warte tyle i tyle).

Płacideł używano do wczesnego średniowiecza. Były one różne w zależności od miejsca życia ludzi. Na przykład w Polsce płacidłami były m.in. bursztyny, sól i skóry kun, w Chinach nefryty, na Borneo agaty, a w Nowej Gwinei i Europie Środkowej – kamienne toporki.

Płacidła symboliczne – muszle niektórych małży, kawałki skóry, agaty, nefryty itp.

Płacidła o wartości użytkowej – siekierki, sól, futra i skóry zwierzęce itd.

Pieniądz metalowy, kruszcowy

Niewielkie kawałki metali, najpierw nieszlachetnych, np. brązu, żelaza i miedzi, potem szlachetnych, takich jak srebro i złoto.

Ułatwiały one wymianę handlową, ponieważ zajmowały mało miejsca, łatwo je było przewozić i jednocześnie miały określoną wartość. Niestety, miały tę wadę, że były różnej wielkości i trzeba je było ważyć. Stopniowo nadawano im kształt sztabek, a potem krążków o tej samej wadze.

Monety

To krążki rzadkich metali – srebra i złota – na których odbijano podobiznę (albo symbol) władcy lub króla. Stopniowo do wyrobu monet zaczęto używać również miedzi.

Po raz pierwszy pojawiły się prawdopodobnie w VII w. p.n.e. w Lidii (obecna Turcja).

Pieniądz papierowy

Najpierw było to tzw. przyrzeczenie wypłaty: zapis, że ktoś przyrzeka wypłacić komuś określoną ilość np. złota. Złoto natomiast było przechowywane u bankiera, który wypłacał je osobie, która przedstawiła takie przyrzeczenie lub kwit depozytowy. Kwit był zaświadczeniem, że dana osoba przechowuje u bankiera określoną ilość złota.

Po raz pierwszy pieniądze papierowe pojawiły się prawdopodobnie w Chinach w VI w. n.e. W Europie ta forma pieniądza upowszechniła się w XVII w. dzięki podróżnikowi Marco Polo.

Pieniądz elektroniczny

Najwygodniejszy, najszybszy i najbezpieczniejszy środek płatności. To pieniądz, który ma formę zapisu na rachunku bankowym, a wypłaca się go z banku na żądanie. Na początku wypłacano go np. na podstawie czeku lub weksla. Obecnie może być też przekazywany między rachunkami na podstawie m.in. polecenia dokonania przelewu na określone konto. Pieniądze realne wypłaca się za pomocą odpowiedniej karty płatniczej, np. karty kredytowej. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ za pomocą karty czy rachunku bankowego z dostępem do internetu można płacić bez gotówki.

Karta płatnicza – elektroniczny tzw. instrument płatniczy, narzędzie zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym; pozwala na bezgotówkową płatność i dokonywanie transakcji w bankomacie / wpłatomacie oraz na odległość (przez Internet czy telefon).

Pieniądz – środek, którym się płaci za towary lub usługi (np. dostarczanie prądu). Służy też do spłacania zobowiązań.

Weksel – dokument, na którym znajduje się zobowiązanie do zapłacenia danej osobie określonej sumy pieniędzy w określonym czasie.

PARTNER MERYTORYCZNY RUBRYKI:

Projekt BAKCYL, realizowany w ramach Projektu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, to pomysł na edukowanie nastolatków i przekazywanie im przez pracowników bankowych praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego. Wszystko po to, aby ułatwić im świadomy i pomyślny start w dorosłe życie. Dzięki udziałowi w ciekawych, interaktywnych lekcjach BAKCYLA nie tylko wzbogacicie swoją wiedzę o finansach, lecz także dowiecie się, jak mądrze decydować o sobie.

Twoja szkoła również może przystąpić do BAKCYLA!

Informacje na: http://bakcyl.wib.org.pl/

Na podstawie: https://www.nbportal.pl/wiedza/prezentacje/nowe-prezentacje/historia-pieniadza.
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes