Tajemnicze morderstwo w luksusowym pociągu powiązane ze zbrodnią sprzed lat… Fałszywe nazwiska, sprzeczne dane i aż za dużo materiału dowodowego…

 

O autorce powieści

 

Agatha Chrisbez-tytulutie (1890–1976) – angielska pisarka, twórczyni klasycznych powieści kryminalnych, m.in. o Herkulesie Poirot czy pannie Marple, a także opowiadań, powieści obyczajowych i sztuk teatralnych. Jej życie również chwilami przypominało kryminał. Do dziś krążą legendy o tajemniczym zniknięciu pisarki, które być może było spowodowane załamaniem psychicznym po zdradzie męża, a być może chęcią zwrócenia na siebie uwagi i autoreklamy… Christie sporo podróżowała, między innymi z drugim mężem, archeologiem. Dzięki pracy w aptece znała się dobrze na… truciznach, co wykorzystała w swoim pisarstwie. Wiele jej powieści sfilmowano. W Księdze rekordów Guinnessa figuruje jako najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Według wielu czytelników jest najwybitniejszą autorką kryminałów.

Co się zdarzyło w Orient Expressie?

Zasztyletowano pana Ratchetta – niebudzącego sympatii bogacza. Wcześniej przez pewien czas otrzymywał on listy z pogróżkami i – powodowany lękiem –prosił o ochronę Herkulesa Poirot. Niestety, bezskutecznie.

  • Nazwisko to możesz też odmieniać: Poirota, Poirotem, o Poirocie.

Kto mógł zabić pana Ratchetta?

1. Nieznany mężczyzna w stroju konduktora, który wysiadł z pociągu.
2. Edward Masterman, kamerdyner ofiary, Anglik, pasażer II klasy.
3. Pierre Michel – konduktor w składzie pociągu, którym podróżował Ratchett, Francuz.
4. Hektor MacQueen, Amerykanin, sekretarz ofiary.
5. Pani Hubbard – pasażerka I klasy, Amerykanka, gaduła, która opowiadała mnóstwo o córce, wnukach i chętnie dzieliła się ze wszystkimi różnymi informacjami.
6. Księżna Dragomiroff – naturalizowana obywatelka francuska, pasażerka I klasy, starsza, szykowna dama.
7. Hrabia Andrenyi – pasażer I klasy, posługujący się paszportem dyplomatycznym.
8. Hrabina Andrenyi – żona hrabiego, piękna i młoda, o nieco egzotycznej urodzie, mająca paszport dyplomatyczny.
9. Pułkownik Arbuthnot – obywatel brytyjski, pasażer I klasy.
10. Mary Debenham – Angielka, guwernantka, podróżująca II klasą.
11. Cyrus Hardman – Amerykanin, pasażer I klasy.
12. Antonio Foscarelli – obywatel amerykański włoskiego pochodzenia, podróżujący w interesach, entuzjastycznie nastawiony do swojej pracy i Ameryki, pasażer II klasy.
13. Greta Ohlsson – Szwedka podróżująca II klasą.
14. Hildegarde Schmidt – Niemka, służąca pani Dragomiroff.

Kto prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa?

Herkules Poirot – belgijski detektyw ekscentryk o międzynarodowej sławie, mistrz w swoim fachu, posługujący się przede wszystkim metodą dedukcji.

Kto mu asystował w śledztwie?

• Pan Bouc – Belg, dyrektor Compagnie Internatio- nale des Wagons Lits.
• Doktor Constantine – lekarz, który stwierdził zgon ofiary.

Jakie były okoliczności zbrodni?

Dziwne. Różne rodzaje ciosów sugerowały, że być może zabójstwa dokonały dwie osoby: praworęczna i leworęczna, mężczyzna i kobieta.

Co warto wiedzieć o Herkulesie Poirot?

To fikcyjna postać, która pojawia się w ponad 30 książkach Agaty Christie. Poirot pracował w belgijskiej policji, po czym przeniósł się do Anglii, gdzie rozpoczął karierę prywatnego detektywa. Był zamożnym kawalerem, eleganckim, ekscentrycznym (przejawiało się to m.in. tym, że bardzo dbał o swoje wąsy). Podobno pod koniec życia denerwował samą autorkę, choć wzbudzał sympatię odbiorców. Bohater był do tego stopnia uwielbiany przez czytelników, że gdy Christie uśmierciła go w jednej z powieści, „New York Times” opublikował jego nekrolog.


Motywy literackie:

ZEMSTA – jest motywem działania wielu osób w pociągu. Wszystkie one mają powody, by mścić się na ofierze zbrodni opisanej w „Morderstwie w Orient Expressie”.

PRACA – dla detektywa Poirot praca jest przede wszystkim źródłem ciekawych zagadek, satysfakcji z ich rozwiązywania i radości. Przynosi mu też niemałe dochody i zapewnia komfortowe życie, ale przede wszystkim jest jednocześnie hobby.

DZIECKO – to uosobienie niewinności. Jest nim dziewczynka, którą zamordowano przed laty i której zabójstwo ma związek ze zbrodnią dokonaną w pociągu.

PODRÓŻ – przemieszcza- nie się luksusowym pociągiem przestaje być miłe, ponieważ ginie jeden z pasażerów. W tej zamkniętej przestrzeni wszyscy pasażerowie są podejrzani.

ZBRODNIA  – centralny motyw powieści. Od początku do końca angażuje uwagę czytelnika. Rozwiązanie zagadki jest za- skoczeniem.

PRZESZŁOŚĆ – rzutuje na życie i śmierć ofiary, a także wszystkich pasażerów pociągu.


Najważniejsze cechy powieści kryminalnej

• wartka akcja
• tematyka zbrodni
• akcja ma prowadzić do rozwiązania zagadki morderstwa, ustalenia, kto jest sprawcą zbrodni lub na działaniach przestępców
• celem jest dostarczanie rozrywki

Jakie inne utwory Agaty Christie zyskały światową sławę?

• „Zabójstwo Rogera Ackroyda”
• „Śmierć na Nilu”
• „Dziesięciu Murzynków”
• „Dwanaście prac Herkulesa” (opowiadania)
• „Pułapka na myszy” (sztuka teatralna)

Jacy inni sławni autorzy pisali kryminały?

• Arthur Conan Doyle
• Raymond Chandler
• Joanna Chmielewska
• Camilla Lackberg

 

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes