Kim jest mechatronik?

Mechatronik projektuje i wytwarza nowoczesne urządzenia. Mechatronika to dziedzina interdyscyplinarna (łącząca wiele dziedzin naukowych), połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki.

W sferze zainteresowań mechatroniki leży m.in. wytwarzanie układów sterowania pojazdami, nowoczesnych zabawek, zaawansowanych urządzeń powszechnego użytku oraz elektroniki użytkowej, urządzeń automatycznych i robotów, w tym robotów przemysłowych, aparatury medycznej i narzędzi do nanopomiarów itp.

Prawdy (nie mity!) o zawodzie

W tym zawodzie łatwo znaleźć pracę?
(OK) Tak, stosunkowo łatwo, ale oczywiście, nie dzięki papierkowi, tylko w przypadku, gdy jesteś dobry w tym, co robisz.

Mechatronik musi pracować w zespole?
(OK)
Tak, projektowanie i łączenie urządzeń w całość to praca zespołowa. Nie pracuje się w pojedynkę. Niektórzy zostają szefami zespołów. Pożądane są wtedy odpowiedzialność, umiejętność kierowania zespołem i podejmowania decyzji.

Mechatronik musi się ciągle dokształcać?
(OK) Tak, ponieważ rozwiązania w tej dziedzinie szybko się zmieniają.

Mechatronik musi być specjalistą w wielu dziedzinach ?
(OK)
Tak, łączy wiele dyscyplin. To nie jest typ pracy z wąską specjalizacją.

Mechatronik dobrze zarabia?
(OK)
Nieźle.

 

INFORMATOR PRZYSZŁEGO MECHATRONIKA

 

 

Gdzie pracuje mechatronik?
Mechatronicy pracują m.in. w sektorach medycznym, lotniczym i motoryzacyjnym.

Co ze studiami?
Mechatronikiem możesz zostać po studiach albo już po technikum. Studiować mechatronikę można na politechnikach (np. na Politechnice Warszawskiej: 7 semestrów kierunek inżynierski plus 3 semestry studia magisterskie), na nielicznych uniwersytetach oraz na uczelniach informatycznych i technicznych.

Na studiach mechatronicznych będziesz się uczyć m.in.: matematyki, fizyki, materiałoznawstwa, automatyki i robotyki z teorią sterowania, mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów, konstrukcji maszyn i grafiki inżynierskiej, elektrotechniki i elektroniki, informatyki i komputerowego wspomagania w mechatronice, a na studiach II stopnia także np. zarządzania.

 

Dla kogo ten zawód?
Mechatronik często pracuje w zespole i nieustannie musi się dokształcać. To świetny zawód dla ludzi sprawnych manualnie, lubiących przedmioty ścisłe i techniczne oraz pracę w zespole. Dla cierpliwych, systematycznych, ale zarazem kreatywnych, pragnących połączyć różne obszary wiedzy, a nie specjalizować się w jednej dziedzinie, a przy tym preferujących rozwiązania praktyczne, nie teorię.

Jeśli miałeś jakiekolwiek kłopoty z matematyką, fizyką, informatyką, rysunkiem czy pismem technicznym, a także z logicznym myśleniem, ten kierunek nie jest dla Ciebie.

Jeśli lubisz czytać instrukcje, konstruować i naprawiać urządzenia techniczne, masz ścisły i techniczny umysł, i to dość wszechstronny oraz preferujesz rozwiązania praktyczne nad teorię, znalazłeś swoje miejsce.

 

Technikum czy liceum?
Jeśli chcesz w przyszłości zostać mechatronikiem, po gimnazjum wybierz naukę w liceum ogólnokształcącym, np. w klasie o profilu  matematyczno-informatycznym albo w technikum, najlepiej mechatronicznym ( w którym prócz przedmiotów teoretycznych będziesz mieć praktyki, a po czterech latach nauki prócz matury zdobędziesz konkretny zawód). Zarówno po liceum, jak i technikum będziesz mógł studiować mechatronikę.

 

Co możesz zrobić już teraz?


Zwróć szczególną uwagę na przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia: matematykę, fizykę, informatykę, język obcy nowożytny.

Pomożemy Ci w nauce. Czytaj „Victora” i „Cogito”, czasopisma, w których proponujemy powtórkę z większości przedmiotów na poziomie gimnazjum oraz liceum.

Sprawdź szczegółowe warunki rekrutacji na stronie Twojej wymarzonej uczelni. Na niektórych (np. na stronie Politechniki Warszawskiej) są zamieszczone testy, które pomogą Ci wybrać kierunek studiów lub upewnić się co do swojego wyboru. Zapisz się do koła elektronicznego i informatycznego lub załóż na takie w szkole.

Chodź na imprezy związane z nowinkami technicznymi, np. „Warsaw Science Talks” – organizowany na Politechnice Warszawskiej cykl spotkań z naukami ścisłymi i technicznymi, adresowany także do gimnazjalistów czy Festiwal Nauki. Zainteresuj się Akademią Wynalazców (www.akademiawynalazcow.edu.pl) oraz organizowanymi przez nią warsztatami i konkursami.

Czytaj czasopisma techniczne, popularnonaukowe i komputerowe. Zainteresuj się konkursami kuratoryjnymi i olimpiadami z przedmiotów kierunkowych.

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

 

 

3.00 avg. rating (66% score) - 1 vote
1 komentuj

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *