Stewardessa – Praca w przestworzach

 

Stewardessa i steward dbają o bezpieczeństwo i komfort podróżnych odbywających lot samolotem, służą im pomocą, tworzą dobrą atmosferę na pokładzie, serwują posiłki. Stewardów zaczynają także zatrudniać międzynarodowe linie autobusowe.

 

PRAWDY I MITY O ZAWODZIE

Ten zawód wymaga dużej dyspozycyjności/ Tak
Stewardessy i stewardzi muszą dostosować się do planów przewoźnika, rozkładu lotów, zajęć innych. Wymaga się na ogół, by taka osoba mieszkała około godzinę drogi od lotniska, więc elastyczność może dotyczyć także miejsca zamieszkania.

Stewardessa lub steward nie może mieć lęku wysokości – Tak

Osoba na tym stanowisku powinna być odważna i opanowana – Tak

Stewardessa powinna mieć 170 cm wzrostu.
W niektórych liniach tak, w innych nie, w niektórych wystarczy 160 cm wzrostu w przypadku kobiet. Osoba nie może być jednak bardzo niska.

Personel pokładowy to osoby schludne i zadbane.
Tak, na ogół linie wybierają osoby atrakcyjne fizycznie, a na pewno zadbane,  jednak wymagania zależą od poszczególnych linii.

Stewardessa lub steward musi znać języki obce.
Bezwzględnie tak.

Trzeba umieć pływać – Tak

 

INFORMATOR

Co możesz zrobić już teraz, by zostać stewardessą / stewardem?

W gimnazjum i liceum zwróć uwagę na naukę takich przedmiotów, jak języki obce, geografia. Korzystaj także z oferty kursów i obozów językowych, workcamp. Dbaj o swoje zdrowie i wygląd, uprawiaj sport, a przede wszystkim naucz się pływać.

Co po gimnazjum?

Możesz wybrać dowolną szkołę ponadgimnazjalną i kierunek studiów, na pewno jednak pomogłaby intensywna nauka języków czy filologia obca.

Co po liceum?

Powinieneś mieć zdaną maturę lub wykształcenie wyższe (w zależności od wymagań danych linii lotniczych), konieczna jest znajomość języka obcego (w ogłoszeniach różnych przewoźników dominuje angielski, minimum na poziomie B2, znajomość dodatkowych języków jest atutem, niektóre linie wymagają znajomości dwóch). Możesz skończyć specjalny kurs, ale nikt tego nie wymaga.

Jaka powinna być stewardessa? Jaki powinien być steward?

Ważne są Twoje predyspozycje osobowościowe (osoba kulturalna, uprzejma, odważna, cierpliwa, opiekuńcza). Bardzo istotny jest stan zdrowia. Przyszli pracownicy personelu pokładowego przechodzą badania lekarskie. Liczy się zwłaszcza brak lęku wysokości, dyskwalifikują także problemy z błędnikiem, cukrzyca, epilepsja, astma, nerwica i choroby psychiczne, kłopoty ze wzrokiem i słuchem. Zmniejszają szanse nawet zawroty głowy i kłopoty z zatokami, układem oddechowym, układem krążenia.

Liczy się także wygląd. Różne linie lotnicze mają w tym względzie określone wymagania, ale preferuje się osoby atrakcyjne, bez nadwagi, w niektórych liniach wysokie. Istotne są też: ładna cera, zadbane włosy, dłonie i paznokcie. A przede wszystkim ogólna prezencja, wrażenie, jakie wywiera kandydat.

Jeśli  przejdziesz pomyślnie rekrutację, zostaniesz skierowany/a na kursy, na których będziesz się uczyć udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego. Przejdziesz szkolenie przeciwpożarowe oraz z zakresu teorii  komunikacji  w lotnictwie, procedur ewakuacji, bezpieczeństwa, obsługi klientów, sprzedaży na pokładzie. Zostanie także sprawdzona Twoja umiejętność pływania.

 

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *