Miesiąc jeszcze się nie skończył, a Ty nie masz już pieniędzy. Po prostu gdzieś się rozchodzą! Czy możesz temu zaradzić? Tak! Bądź prawdziwym menadżerem – zacznij zarządzać swoim budżetem.

1. Obserwuj swoje wydatki przez tydzień lub miesiąc

Zbieraj paragony, zapisuj, na co wydałeś pieniądze. Uwzględnij też te rzeczy, na które nie miałeś już pieniędzy lub na które pożyczyłeś pieniądze.

2. Spisz swoje potrzeby w formie listy

Możesz to zrobić w zeszycie lub w programie komputerowym (najlepiej w arkuszu kalkulacyjnym). Zastanów się, które wydatki będą się powtarzać w kolejnych miesiącach. Oddziel je od reszty. To są Twoje podstawowe potrzeby, na które zawsze powinieneś mieć pieniądze. Pozostałe wydatki to wydatki nieplanowane, na które też dobrze mieć jakiś budżet, a nie pożyczać na nie pieniądze od rodziny lub znajomych.

3. Zastanów się nad wydatkami ekstra

Czy będziesz mieć takie w ciągu najbliższych miesięcy? Na przykład na nowy sprzęt muzyczny, grę, droższą książkę, prezent dla bliskiej osoby? Zapisz, jakiej kwoty potrzebujesz.

4. Określ swoje wpływy

Podziel je na wpływy miesięczne (np. kieszonkowe od rodziców i dziadków, drobne za wyprowadzanie psa sąsiadki) i przewidywane wpływy dodatkowe (np. z okazji urodzin).

5. Ustal priorytety

Sprawdź, czy możesz ze swoich wpływów zapłacić za wszystkie rzeczy z listy podstawowych potrzeb. Jeżeli nie, zastanów się, czy możesz z czegoś zrezygnować. Pamiętaj: lepiej jest nie pożyczać pieniędzy na coś, co nie jest Ci absolutnie potrzebne.

6. Teraz podziel swoje wydatki

Na przykład na trzy grupy:

1. wydatki podstawowe,

2. oszczędności na coś ekstra (zob. punkt 3),

3. oszczędności na wszelki wypadek (np. na spontaniczny wyjazd do kina).

7. Przetestuj swój system

Przez miesiąc staraj się trzymać planu wydatków. Jeżeli się sprawdzi, to znaczy, że możesz go spokojnie wprowadzić w życie. Jeżeli nie, nanieś zmiany i działaj dalej. Powodzenia!


TO CI SIĘ MOŻE PRZYDAĆ:

1. Podwyżka kieszonkowego – możesz spróbować o nią poprosić rodziców lub opiekunów.
2. Dodatkowe pieniądze, np. ze sprzedanych starych książek czy ciuchów (jeżeli robisz to przez internet, poproś o pomoc kogoś dorosłego). Pamiętaj, aby cena była odpowiednia do stopnia zużycia danej rzeczy.
3. Konto w banku – porozmawiaj o tym z rodzicami lub opiekunami.


Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes