Informatyk – Czy to praca dla ciebie?

Informatyk to specjalista w dziedzinie nauk komputerowych, mający wiedzę i umiejętności na temat tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji, znający budowę i zasady działania komputerów, potrafi tworzyć programy komputerowe. W dzisiejszych czasach informatycy mają wiele specjalności.

 

PRAWDY I MITY O ZAWODZIE INFORMATYKA

Gdzie pracuje informatyk?

Na ogół informatycy pracują jako programiści lub administratorzy, specjaliści od sieci komputerowych, projektują strony WWW i zarządzają nimi, praktycznie znają sprzęt komputerowy, i usuwają jego ewentualne usterki. Zatrudniają ich wielkie firmy, eksploatujące sieci i systemy komputerowe, praktycznie w każdej branży, banki, urzędy, biblioteki, operatorzy telekomunikacyjni, firmy i korporacje wytwarzające oprogramowanie systemowe i aplikacyjne,  przedsiębiorstwa wdrażające systemy automatycznego sterowania i zarządzania produkcją, biura projektowe, firmy konsultingowe. Pracują w najlepszych firmach informatycznych: Facebook, Google, IBM czy Microsoft, wiele osób wybiera też karierę naukową na uczelniach lub w instytutach badawczych albo zakłada własne firmy, które zajmują się prowadzeniem szkoleń czy programowaniem, projektowaniem stron lub serwisowaniem sprzętu. Informatycy znajdą także zatrudnienie w szkole, na każdym etapie edukacji.

Informatyka to młoda dziedzina wiedzy?

Tak.

Informatyka to zawód przyszłości?

Jak najbardziej tak, to nie mit.

W zawodzie informatyka trzeba być innowacyjnym, kreatywnym i ciągle się uczyć?

Tak.

Informatyk musi znać angielski?

Bezwzględnie – tak.

Informatyk dużo zarabia?

Raczej tak. Jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów z tendencją wzrostową, ale wiele zależy od umiejętności i miejsca, w którym informatyk pracuje. Na pewno nie zarobi dużo np. administrator szkolnej sieci komputerowej czy nauczyciel informatyki.

Ktoś, kto nie lubi matematyki, odnajdzie się w tym zawodzie?

Nie. Nie odnajdzie się już na studiach. I wcześniej, podczas przygotowań do matury.

Informatyk musi być zamkniętym w sobie dziwakiem i odludkiem?

Taki jest stereotyp, ale pamiętaj, że najbardziej cenieni są ludzie, którzy potrafią się skupić przy komputerze, ale też współpracować w zespole, uwzględniając potrzeby swoich współpracowników i klientów. Osoby prowadzące nabór do wielkich firm z pewnością zwrócą uwagę na osoby mające umiejętności interpersonalne i szersze zainteresowania. Jednak informatyk odludek także powinien sobie poradzić, choć będzie mieć mniejsze szanse zatrudnienia.

 Informatycy muszą być dyspozycyjni?

Często tak, bywają wzywani nawet nocą, np. podczas poważnych awarii sieci, stron internetowych.

Informatyk musi się uczyć przez całe życie?

Tak, warto inwestować w sprzęt, kursy i szkolenia. Ta dziedzina wiedzy zmienia się niezwykle szybko.

 

INFORMATOR PRZYSZŁEGO INFORMATYKA 

By zostać informatykiem, najlepiej studiować ten kierunek na politechnice lub uniwersytecie, albo innej uczelni, uczelni państwowej lub publicznej. To popularny kierunek otwierany w wielu miastach. Informatykę można studiować m.in. na Politechnice Warszawskiej,  Gdańskiej, Poznańskiej, Łódzkiej,  Uniwersytecie Warszawskim,   Akademii Górniczo – Hutniczek w Krakowie. Istnieją też węższe specjalizacje kierunków, np. informatyka w biznesie czy studia podyplomowe uzupełniające i kierunkujące wiedzę (np. informatyka i techniki internetu).

  • Na wielu uczelniach studenci mają duży wpływ na kształt swoich studiów, np. na UW mogą wybrać jako specjalizację: bazy danych, internet, obliczenia równoległe i rozproszone, algorytmikę, podstawy informatyki, biologię obliczeniowa, nowoczesne języki programowania, inżynierię oprogramowania, bezpieczeństwo systemów komputerowych albo kryptografię. Na Politechnice Warszawskiej mogą wybrać: inżynierię systemów informatycznych lub systemy informacyjno-decyzyjne. Uczą się teoretycznych podstaw informatyki (podstawy przetwa­rzania informacji, algorytmy, modelowanie systemów, programowanie proceduralne, obiektowe, funkcyjne i logiczne) i nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do rozwiązywania zadań inżynierskich w zakresie informatyki i jej zastosowań, poznają budowę i oprogramowanie podstawowych systemów komputerowych, organizację systemów operacyjnych, sieci komputerowych i systemów gromadzenia informacji, a także oprogramowania.

Najlepiej wybierz naukę w liceum na profilu matematyczno-informatycznym lub pokrewnym (obecnie 3 lata) albo w technikum, najlepiej informatycznym lub mechatronicznym (obecnie trwa 4 lata). Już po technikum będziesz miał zawód i będziesz mógł podjąć pracę, możliwe będzie także kontynuowanie nauki na studiach.

Jeśli zdecydujesz się na technikum, pamiętaj, że będziesz mieć więcej lekcji, praktyki, będziesz zdawać zarówno egzamin zawodowy, jak i maturalny, czekają Cię więc pracowite cztery lata, ale zapewne szybciej niż licealiści znajdziesz pracę i zaczniesz zarabiać, nie zamkniesz też sobie drogi na studia. Wiele też jednak zależy od poziomu technikum, które wybierzesz, śledź rankingi techników, czytaj fora internetowe, na których wypowiadają się ich uczniowie.

Na maturze wybierz rozszerzoną matematykę lub informatykę albo fizykę. Jeśli chcesz studiować informatykę na uniwersytecie, minimalnie będą się liczyć także Twoje wyniki z humanistycznych przedmiotów.

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ JUŻ TERAZ?

Zwróć szczególną uwagę na przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji na informatykę: informatykę, matematykę, fizykę (nieco mniej liczą się, np. na Politechnikę Warszawską chemia i biologia) oraz język obcy. Pomożemy Ci w ich nauce. Czytaj „Victora Gimnazjalistę” i „Cogito”, czasopisma, w których proponujemy powtórkę z tych przedmiotów na poziomie gimnazjum oraz liceum lub technikum. Zapisz się do koła informatycznego, niekoniecznie w swojej szkole. Może w sąsiedniej jest lepsze kółko? Zajęcia niektórych kół odbywają się także zdalnie. Zainteresuj się Olimpiadą Informatyczną Gimnazjalistów, Olimpiadą Informatyczną (licealistów), Konkursem Informatycznym dla Gimnazjalistów LOGIA i innymi konkursami informatycznymi, wakacyjnymi obozami informatycznymi. Uczęszczaj na wykłady z przedmiotów ścisłych organizowane dla uczniów przez wyższe uczelnie, np. w ramach Festiwalu Nauki lub cyklicznie.

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *