Pilot wycieczek – prawdy i mity

Pilot wycieczek – jeśli w przyszłości chcesz nim zostać, możesz wybrać w zasadzie dowolną szkołę i kierunek studiów. Na pewno jednak pomogłyby ci studia z zakresu historii, historii sztuki, geografii, filologii polskiej, filologii obcej, wychowania fizycznego czy turystyki. W przyszłości zaś odpowiedni kurs.

Ważniejsze jednak, byś miał oczy szeroko otwarte, zwiedzał kraj i świat, i dużo czytał  na temat regionów, w które zamierzasz jeździć.

PRAWDY I MITY O ZAWODZIE

 

Ten zawód wymaga dużej dyspozycyjności.
Tak. Wycieczki odbywają się często w weekendy, święta, podczas wakacji, w atrakcyjnych terminach, które wiele osób uważa za czas dla siebie i rodziny.

Trzeba skończyć specjalne studia, by zostać pilotem.
Nie. Ten zawód wykonują ludzie mający różne wykształcenie.

Trzeba skończyć specjalny kurs, żeby zostać pilotem.
Nie, można, ale nie trzeba.

Trzeba zdać specjalny egzamin.
Nie, według nowych przepisów prawnych obowiązujących od kilku lat można, ale nie trzeba.

Wiele osób traktuje pracę pilota jako dodatkową.
Tak. Obecnie na polskim rynku pracy wielu pilotów pracuje w innych miejscach, a zatrudnienie w charakterze pilota traktuje jako dodatkowe. Pracują np. w weekend, w ramach  urlopu czy wakacji. Wiele biur nie zatrudnia pilotów na stałych etatach.

To bardzo dobrze płatna praca.
Niespecjalnie, raczej sposób na tanie podróżowanie i zwiedzanie, ciekawe spędzanie czasu i dorabianie do pensji. Choć zdarza się, że np. zamożni turyści zagraniczni dają pilotom i przewodnikom duże napiwki.

To nie jest praca dla ludzi mających rodzinę.
Wiele osób uważa, że jest idealna dla studentów i emerytów, ewentualnie ludzi, którzy mają już starsze dzieci. Może bowiem mocno kolidować z życiem rodzinnym.

 

INFORMATOR PRZYSZŁEGO PILOTA WYCIECZEK

Według obowiązujących obecnie w Polsce przepisów prawnych, zawód pilota został „uwolniony”, tzn. osoba wykonująca taką pracę nie musi zdawać specjalnego egzaminu, posiadać licencji.

Mimo że nie jest to wymagane, wielu przyszłych pilotów i przewodników wycieczek uczęszcza na specjalne kursy organizowane przez różne firmy, np. biura turystyczne i zdaje egzamin certyfikacyjny dla kandydatów na pilotów wycieczek. Obejmuje on test wiedzy, rozmowę z klientem, wygłoszenie komunikatu, poprowadzenia odcinka trasy pieszej i autokarowej. Osoby, które zdadzą egzamin, otrzymują certyfikat kompetencji zawodowych i identyfikator pilota wycieczek.

Piloci wycieczek są zatrudniani przez biura podróży lub sami zakładają własne firmy, w ramach których organizują wycieczki. Ich zadaniem jest opieka nad grupą, pilnowanie, by usługi wykupione przez klientów, faktycznie były świadczone, przyjmowanie uwag, zgłoszeń i skarg uczestników wycieczki.

Pilot powinien mieć określone predyspozycje osobowościowe: być punktualny, niezawodny, odpowiedzialny, dobrze zorganizowany i przygotowany do swoich zadań, ale także zdolny do improwizacji, elastyczny (na wycieczkach często zdarzają się bowiem nieprzewidziane sytuacje), ale też wykazywać się tzw. umiejętnościami  miękkimi, tzn. umieć nawiązywać kontakty, wzbudzać sympatię, współpracować z ludźmi.

Pożądana w tym zawodzie jest znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego!

 

 

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *