Kim jest grafik komputerowy

Kim jest grafik komputerowy? To osoba, która kreuje i wykonuje projekty graficzne za pomocą komputera. Istnieją węższe specjalizacje, grafika użytkowa i artystyczna.

 

Grafik komputerowy pracuje w wydawnictwach książkowych i prasowych, telewizji, agencjach graficznych, instytucjach kulturalno -oświatowych, agencjach reklamowych, firmach internetowych, drukarniach. Może także prowadzić własną działalność gospodarczą. Praca grafika łączy umiejętność pracy w programach komputerowych z działalnością artystyczną.


PRAWDY I MITY O ZAWODZIE

 

Grafik musi mieć wyczucie kolorów?
Oczywiście, to na pewno nie jest zawód dla daltonisty ani osoby, której „kolory się gryzą”.

Grafik musi mieć skończone studia?
Niekoniecznie, choć  może wymagać tego jakaś konkretna firma zatrudniająca grafika. Ważniejsze są jednak dobre pomysły, zdolności plastyczne, znajomość programów komputerowych, wyczucie kolorów.

Grafik musi sto razy poprawiać te same projekty?
Tak, w myśl zasady „klient nasz pan”. Często projekty wykształconych, zdolnych grafików nie podobają się klientom, którzy płacą za projekty. Często, w ramach tej samej stawki grafik musi wielokrotnie zmieniać projekt tak, by spodobał się klientowi, niekiedy wbrew własnym upodobaniom.

Grafik jest zupełnie niezależny?
Pod pewnymi względami tak, pod pewnymi zupełnie nie. Często może pracować we własnym domu i mieć nienormowany czas pracy. Plusem jest możliwość pracy zdalnej. Jednak niekiedy musi pracować w ogromnym tempie i stresie. No… i zależy od kapryśnych klientów, skłonnych do częstej zmiany zdania i wymagań… O niektórych typach klientów mających niesprecyzowane, niemądre wymagania, wielkie ambicje artystyczne i wysokie mniemanie o sobie krążą w sieci żarty chyba mające coś wspólnego z prawdą.

Praca grafika wymaga dużych wydatków?
Tak, wielu grafików  pracuje na własnym sprzęcie, który wymaga ciągłej modernizacji, uaktualniać należy też oprogramowanie. Poza tym nawet graficy niepracujący na własnym sprzęcie muszą ciągle się dokształcać, odbywać szkolenia, poznawać nowe programy.

Grafik bardzo dużo zarabia?
Zarobki w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane, wynoszą od tysiąca kilkuset złotych wzwyż, można zarobić i dziesięć tysięcy, ale wielu grafików tyle nie zarabia, zwłaszcza w mniejszych miastach zarabiają mniej.

Praca grafika wymaga siedzenia po godzinach?
Często tak, zwłaszcza w redakcjach, agencjach reklamowych czy własnej firmie, gdy wciąż poprawia się projekty według uwag klienta.

Graficy często chorują na kręgosłup?
Tak, siedząca praca owocuje często bólami kręgosłupa, nadgarstka, nadwagą. Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu. Trzeba dużej samodyscypliny, by o nie zadbać, ćwiczyć, spacerować.

Grafik powinien mieć zdrowe oczy?
Tak, powinien mieć dobry wzrok, a poza tym nie powinien być daltonistą.


INFORMATOR PRZYSZŁEGO GRAFIKA KOMPUTEROWEGO


Gdzie można studiować?

Można studiować artystyczną grafikę komputerową lub grafikę użytkową na różnych uczelniach, publicznych, m.in. w akademiach sztuk pięknych, na politechnikach, niektórych uniwersytetach oraz na uczelniach prywatnych, np. w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi czy w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych lub Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.  Niektóre studia odbywają się w trybie ciągłym, pięcioletnim, na innych można zdobyć już wcześniej tytuł inżyniera lub licencjata.

Można też po liceum ukończyć szkołę policealną lub po studiach magisterskich studia podyplomowe z zakresu  grafiki komputerowej, np. na politechnice czy prywatnej uczelni. Przedmioty różnią się w zależności od uczelni i specyfiki kierunku.

Na artystycznej grafice komputerowej studenci uczą się m.in. projektowania graficznego i kreacji artystycznej oraz projektowania komputerowego przy użyciu takich programów jak: CorelDRAW, Adobe Photoshop, QuarkXPress, InDesign, Flash itp., a ich wykształcenie uzupełniają przedmioty ogólnoplastyczne i humanistyczne.

Jakie liceum wybrać?

Najlepiej wybierz naukę w liceum na profilu matematyczno-informatycznym lub artystycznym albo w liceum plastycznym (obecnie 3 lata)  lub technikum informatycznym, (obecnie trwa 4 lata) w klasie o profilu grafika komputerowa, ewentualnie w zespole technik poligraficznych.  Już po technikum będziesz miał zawód i będziesz mógł podjąć pracę, możliwe będzie także kontynuowanie nauki na studiach.

Może technikum?

Jeśli zdecydujesz się na technikum, pamiętaj, że będziesz mieć więcej lekcji, , będziesz zdawać zarówno egzamin zawodowy, jak i maturalny, czekają Cię więc pracowite cztery lata, ale zapewne szybciej niż licealiści znajdziesz pracę i zaczniesz zarabiać, nie zamkniesz też sobie drogi na studia.

Czy studia są konieczne?

W zależności od uczelni obowiązują różne zasady rekrutacji. Niektóre szkoły zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną i poproszą o teczkę z Twoimi rysunkami, w innych obowiązuje egzamin z rysunku. W innych będzie liczyła się tylko matura. Kandydaci na grafikę komputerową radzą zdawać rozszerzoną matematykę, informatykę, wiedzę o kulturze,  historię sztuki. Weź pod uwagę, że jeśli zdajesz na uniwersytet lub uczelnię artystyczną, bardziej będą liczyły się przedmioty humanistyczne, jeśli na politechnikę, ścisłe.

Co możesz zrobić już teraz?

Zwróć szczególną uwagę na przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia . Pomożemy Ci w ich nauce. Czytaj „Victora Gimnazjalistę” i „Cogito”, czasopisma, w których proponujemy powtórkę z tych przedmiotów na poziomie gimnazjum oraz liceum lub technikum. Sprawdź szczegółowe warunki rekrutacji na Twojej wymarzonej uczelni. Być może, jeśli uczelnia wymaga teczki  rysunkami lub organizuje egzamin z rysunku, powinieneś zacząć chodzić także na kurs lub lekcje rysunku (organizują je uczelnie, a także prywatne firmy) albo wykłady z historii sztuki (organizuje je np. Muzeum Narodowe w Warszawie). Kółko informatyczne i plastyczne też Ci nie zaszkodzą.

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *