Decyduj świadomie, jutro zaczyna się dziś!

Decyduj świadomie i aktywnie o swoim życiu, miej odwagę realizować marzenia!

  • Edyta Walęciak–Skóka – pomaga ludziom realizować marzenia, jest tak zwaną projektantką przyszłości, Dream Coachem, dyplomowaną trenerką biznesu i rozwoju osobistego, Associate Certified Coach ICF.

 

„Victor”: Kim jest projektantka przyszłości?

Edyta Walęciak-Skórka: To osoba, która kocha ludzi i widzi w nich to, czego oni już nie zauważają. Widzi ogromny potencjał ich możliwości i posiada narzędzia, by go uaktywnić. Projektantka przyszłości pomaga ludziom realizować ich marzenia, by mogli stać się takimi, jakimi chcą być i żyć tak, jak chcą.

W poradniku „Jutro zaczyna się dziś, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość” namawia Pani, by nie czekać jutra, tylko od razu zacząć projektować swoją przyszłość. Od czego powinien zacząć gimnazjalista, by stać się projektantem swej przyszłości?

Od odpowiedzi na podstawowe pytania: Co jest w moim życiu najważniejsze? Jakim człowiekiem chcę się stać? Co jest moją pasją? Co chciałbym robić, gdybym wiedział, że mi się uda? Co chciałbym robić, gdybym się nie bał?

A jakie składniki trzeba zawrzeć w takim projekcie pt. „Moje życie!”?

Jest ich wiele. Najważniejsze to to, by cel, do którego dążę, był naprawdę mój. Nie rodziców, nauczycieli czy kolegów, tylko mój. To jest moje życie, więc cele też są moje. Po drugie: cel musi być zależny ode mnie. Jeżeli nie mam siły sprawczej, to nie będę mógł go zrealizować. Po trzecie: musi być ekscytujący. Bo wizja końca daje mi ogromną motywację i chęć do działania. Muszę też wierzyć, że mogę go zrealizować. I zadbać o osoby, które będą mnie wspierać w realizacji tego celu, zwłaszcza gdy pojawią się trudności. To może być przyjaciel, rodzic czy dream coach.

Jak gimnazjalista może siłę odkryć, by zdobyć to, co chce?

Jest wiele sposobów. Jednym z nich jest zrobienie listy swoich sukcesów. Wystarczy wziąć czystą kartkę i wypisać na niej 20 wspaniałych rzeczy, których dokonaliśmy. Tutaj może pojawić się to, z czego jesteśmy dumni – począwszy od nauczenia się jazdy na rowerze czy nartach, poprzez zdanie egzaminu, wystąpienie w spektaklu teatralnym, naukę języka migowego czy spacer z najpiękniejszą dziewczyną lub najprzystojniejszym chłopakiem w szkole. Nawet najmniejszy sukces powinien znaleźć się na liście. Gdy kartka będzie zapełniona, wystarczy ją przeczytać, by poczuć w sobie ogromną siłę. Warto poprosić życzliwe osoby o uzupełnienie tej listy, bo często nie zauważamy naszych sukcesów lub je umniejszamy.

Jak nie pogubić się w rolach, które pełnimy?

Kiedy pytam moich rozmówców, jakie role pełnią w życiu, odpowiadają: dziecko, uczeń, brat, koleżanka, sportowiec, pracownik, wolontariuszka itp. Wtedy pytam ich „a gdzie rola JA?”. Tak przywykliśmy do pełnienia różnych ról, że zagubiliśmy tę najważniejszą. Zagubiliśmy siebie. Jeśli nie będę szczęśliwa jako Edyta, to nie będę mogła uszczęśliwić moich dzieci, męża, współpracowników czy słuchaczy. Dlatego najpierw trzeba zadbać o siebie, by móc dbać o innych.

Przestrzega Pani ludzi, by unikali klątwy niewykorzystanych okazji. Trzeba korzystać z okazji, jakie przynosi życie. Jak to robić?

Być otwartym i uważnym na świat wokół nas, a także szukać w nim tego, co jest dla nas dobre, co nas wzmacnia, tego, co pozwoli nam spełnić marzenia. Ludzie zbyt często mówią, że chcą coś robić, a gdy pojawia się okazja, to rezygnują, bo nie są gotowi, bo to za wcześnie, bo to za późno, bo teraz mają inne plany, bo… Jeśli chcesz się rozwijać, zapomnij o wymówkach, tylko bierz życie „za rogi”. Każde doświadczenie to krok na drodze do spełnienia. Bądź czujny i odważny.

Ćwiczenie coacha – Moje najlepsze role życiowe

Dopełnij projektowanie swojej przyszłości i wypełnij poniższą tabelę zgodnie z instrukcją.

 

MOJA ROLA JAK CHCĘ BYĆ POSTRZEGANY CHARAKTERYSTYKA MÓJ PIERWSZY KROK
JA

– MOJA ROLA – wypisz role, które odgrywasz w życiu.

– JAK CHCĘ BYĆ POSTRZEGANY – wypisz wszystko to, co chcesz, by inni o Tobie myśleli i mówili w odniesieniu do wszystkich podanych ról. Pisz to, co najlepsze, co najpiękniejsze, co dla Ciebie jest ważne.
Przy roli JA wypisz to, co TY sam chcesz o sobie myśleć. Kim chcesz się stać. Zapisz, jak chcesz być postrzegany.

– CHARAKTERYSTYKA – scharakteryzuj osobę, która jest taka, jak Twój opis w drugiej kolumnie. Wypisz, co taka osoba robi, jak się zachowuje, co ją wyróżnia, co czuje, jak mówi, jak wygląda itd. Napisz, po czym Ty i inni poznajecie, że jest właśnie taka, jak chce być postrzegana.

 – MÓJ PIERWSZY KROK – napisz jedno działanie, które podejmiesz, by przybliżyć się do każdej ze swych najlepszych ról.

 

 

 

Rozmawiała Ola Siewko
Zdjęcie użyte na mocy Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *