A może studia farmaceutyczne?

Nie trzeba kończyć studiów, aby pracować w tym zawodzie. Według obecnych przepisów w zawodzie farmaceuty pracują także technicy farmacji, którzy skończyli nie studia, lecz dwuletnie studium policealne.

Jednak uprawnienia techników farmacji są mniejsze niż magistrów farmacji, a zawód technik farmacji ma, wedle obecnych założeń, wygasnąć…

PRAWDY I MITY O ZAWODZIE FARMACEUTY

Czy farmaceuci pracują tylko w aptekach?

Nie, także w laboratoriach, firmach farmaceutycznych i kosmetycznych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, na uczelniach, a także w wojsku i policji.

Czy w tym zawodzie dużo się zarabia?

W aptekach, zwłaszcza w większych miastach, zarabia się stosunkowo dużo (najwięcej kierownicy i właściciele aptek), zwykli pracownicy też zarabiają nieźle, ale muszą się też liczyć z różnymi niedogodności, np. z pracą zmianową i w weekendy. Niektórzy przewidują, że zarobki jeszcze wzrosną, gdy wygaśnie zawód technika farmaceuty.

Czy łatwo znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie?

Łatwo. Wciąż powstają nowe apteki, a w związku ze starzeniem się społeczeństw można przewidywać dalszy wzrost zapotrzebowania na zawody medyczne zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. Ponadto, według badań, Polacy szczególnie chętnie wydają pieniądze na leczenie.

Jednak według niektórych absolwentów, łatwiej znaleźć zatrudnienie w aptece niż odbyć obowiązkowy staż w ramach studiów.

Czy studia farmaceutyczne są trudne?

Tak, porównywalne z medycyną, wymagają wiele pamięciowej nauki i zgłębiania, np. tajników chemii.

Czy trudno dostać się na studia farmaceutyczne?

Tak, jest wielu kandydatów.

Czy farmaceuci są potrzebni za granicą?

Tak, na przykład w Niemczech istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na aptekarzy oraz techników farmaceutów, głównie na obszarach wiejskich, w związku ze zmianami demograficznymi.

Czy przyszły farmaceuta powinien uczyć się języków obcych?

Tak, ci, którzy myślą o dokształcaniu się lub pracy naukowej powinni uczyć się języków, zwłaszcza angielskiego – by móc śledzić literaturę fachową. Warto też uczyć się języka obcego (na przykład niemieckiego) ze względu na ewentualną pracę za granicą. W Polsce (np. w Warszawie) prowadzone są także studia farmaceutyczne w języku angielskim.

Czy w tym zawodzie ciągle trzeba się dokształcać?

Tak, wciąż pojawiają się nowe leki i urządzenia, wycofywane są stare. Trzeba też być na bieżąco z przepisami prawnymi.

 

Informator przyszłego farmaceuty

Co możesz zrobić już teraz?

Zwróć uwagę na  naukę takich przedmiotów, jak chemia, biologia, matematyki, fizyka. Jeśli w przyszłości planujesz pracę badawczą lub wyjazd do pracy za granicę, zwróć także uwagę na języki obce (zwłaszcza angielski i niemiecki).

Pomożemy Ci w nauce. Czytaj „Victora” i „Cogito”, czasopisma, w których proponujemy powtórkę z większości przedmiotów na poziomie gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej. Czytaj czasopisma popularnonaukowe, zapisz się do koła chemicznego, startuj w konkursach kuratoryjnych z chemii i innych, mniejszych, lokalnych (np. w Warszawie „Atom i cząsteczka”), a także konkursach ogłaszanych, również dla gimnazjalistów, przez wyższe uczelnie. Zainteresuj też się konkursami biologicznymi, fizycznymi i matematycznymi, a także zajęciami i kursami przygotowawczymi na studia, jak również wykładami otwartymi prowadzonymi przez wyższe uczelnie.

Co po gimnazjum?

Wybierz naukę w liceum ogólnokształcącym, w klasie o profilu biologiczno-chemicznym lub zbliżonym, ewentualnie w technikum chemicznym.

Co po maturze?

Studia farmaceutyczne można podjąć na uczelni medycznej (uniwersytecie medycznym) w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, np. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Toruniu.  Przykładowe przedmioty, których uczą się przyszli farmaceuci to: statystyka; biofizyka; biologia molekularna; chemia leków; immunologia, toksykologia.

Jeśli chcesz studiować farmację, sprawdź kryteria rekrutacji na Twoją wymarzoną uczelnię. Np. obecnie kandydat na farmację w Toruniu będzie oceniany na podstawie wyniku matury z biologii lub chemii na poziomie rozszerzonym (obowiązkowo) oraz 1 przedmiotu dodatkowego do wyboru (biologia, chemia, fizyka albo fizyka lub astronomia na poziomie rozszerzonym lub matematyka na poziomie podstawowym). Przedmiot wybrany jako obowiązkowy może być wybrany jednocześnie jako dodatkowy.

W Warszawie liczą się zarówno biologia, jak i chemia na poziomie rozszerzonym, a jako kryterium dodatkowe matematyka na poziomie podstawowej.

Warto śledzić aktualne przepisy rekrutacyjne na stronach poszczególnych uczelni.

Gdzie pracują farmaceuci?

Farmaceuci pracują głównie jako sprzedający leki w aptekach i punktach aptecznych, ale często także w sklepach zielarskich, hurtowniach, firmach zajmujących się magazynowaniem, dystrybucją, przewozem leków i towarów medycznych, a także w laboratoriach, firmach farmaceutycznych (zarówno jako przedstawiciele handlowi, jak i osoby prowadzące badania nad nowymi preparatami), w firmach kosmetycznych (jako prowadzący badania i „projektujący” oraz produkujący kosmetyki).

Niekiedy farmaceuci pracują też w instytucjach kontrolujących, np. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Praca w aptece, najczęściej kojarząca się z zawodem farmaceuty, nie ogranicza się do wydawania leków. Farmaceuta np. także  prowadzi analizy, przeprowadza kontrolę leków i artykułów sanitarnych, porcjuje i etykietuje leki gotowe, obsługuje aparaturę laboratoryjną, urządzenia farmaceutyczne, sporządza leki recepturowe. Farmaceuci mogą wykonywać swoją pracę także za granicą.

 

 

Autor: Dorota Nosowska

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Publishing

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *