Jak nie zawieść przyjaciółki, która znalazła się w trudnej sytuacji?

Mam przyjaciółkę, z którą kumplujemy się od 4 klasy. Zawsze byłyśmy blisko, zwierzałyśmy się sobie, dużo ze sobą spędzałyśmy czasu. Ale ostatnio jest gorzej i sama nie wiem, jak mam się zachowywać. Bo tata mojej koleżanki jest bardzo chory i ona o tym wie, i ja też. Ma nowotwór. Moja koleżanka, odkąd się dowiedziała, że jej tata jest ciężko chory, jest w kiepskim stanie. Niby próbuje ukrywać, co się dzieje, ale ja widzę, że gaśnie i że jest megasmutna. Nie mówiąc o tym, że przestała gdziekolwiek wychodzić, że prawie nigdy się nie uśmiecha, że mało ją cokolwiek interesuje. Nawet ze mną rzadko się spotyka. Czasem ją pytam: „Przyjść do ciebie?”. I wtedy ona wzrusza ramionami i mówi: „Jak chcesz”. Nie wiem, co robić, a nie chciałabym jej zawieść. 

Poważna choroba kogoś z rodziny zmienia życie nie tylko chorego, ale i pozostałych osób, które go otaczają. Tak jest i w sytuacji twojej koleżanki. Ona patrzy na ból swojego taty, a na dodatek jest świadoma tego, z czym wiąże się tak poważna choroba, zdaje sobie sprawę, że przed nim ciężka walka. To wszystko nie jest dla niej łatwe. To dlatego nie potrafi funkcjonować tak jak dawniej, jest smutna, zrezygnowana, a pewnie i często rozdrażniona. Twoje zadanie: nie opuszczaj swojej przyjaciółki. Bądź przy niej. Nawet gdy wzrusza ramionami, nie zostawiaj jej. Nawet gdy nie chce gadać, bądź blisko. Jeszcze nigdy cię tak bardzo nie potrzebowała! Nie musisz wypytywać, pocieszać, ciągle o tych sprawach rozmawiać. Czasem wystarczy, że ją pogłaszczesz, przytulisz, że po prostu będziesz obok. Pójdź z nią po szkole na spacer, wybierzcie się czasem razem po zakupy (nawet po jakieś drobiazgi), zapraszaj ją do siebie na wspólne oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Twoja obecność może zdziałać cuda, bo pozwoli koleżance choć na chwilę oderwać myśli od sytuacji w domu. Ona potrzebuje tego wsparcia, nawet jeśli nic nie mówi.

Czy da się dogadać z wkurzoną mamą? Jak poradzić sobie ze stratą kogoś bliskiego? Więcej o sprawach nastolatków w każdym numerze „VICTORA”.

fot. Photographee.eu/Shutterstock.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *