Profile… – masz wybór!

Rate this post

Ważna, życiowa decyzja 

Wybór jednego z profili, to bardzo ważna decyzja. Dlaczego? Bo wybierając dany profil, stawiasz na konkretne przedmioty, a tym samym podejmujesz wstępną decyzję, co będziesz zdawać na maturze. A to z kolei wiąże się z wyborem kierunku studiów. Na przykład: po profilu z przedmiotami rozszerzonymi typu WOS czy historia ciężko ci będzie dostać się na informatykę, a po tym z rozszerzoną fizyką czy biologią – na prawo. Oczywiście, można próbować, ale trzeba się liczyć z tym, że samemu trzeba będzie przyswoić mnóstwo dodatkowego materiału. Na danym profilu przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym mają dodatkową liczbę godzin. Przy czym profile dają możliwość nauki od 2 do 4 wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uczeń wybiera z oferty przedstawionej przez szkołę. Co ważne, nie kieruj się nazwą profilu, ale dokładnie sprawdź, jaka jest oferta szkoły w zakresie danego profilu. Zastanów się, czy właśnie na tych przedmiotach ci zależy, czy chcesz je zdawać na maturze, czy one są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia, o których myślisz. Brzmi to może trochę przerażająco, ale taka jest prawda. Wybierając szkołę i konkretny profil, robisz pierwszy krok na swojej drodze zawodowej. Dlatego nie należy wybierać pochopnie. To decyzja, która może zaważyć na całym twoim życiu! Nie chcemy cię straszyć, tylko po prostu uświadamiamy ci, jak ważną decyzję musisz podjąć.

Trzy podstawowe profile

Profil humanistyczny, na którym zazwyczaj są rozszerzone przedmioty takie jak: język polski, WOS, historia, geografia. Co po nim? Przygotowuje do studiowania przede wszystkim na kierunkach humanistycznych takich jak: prawo, psychologia, socjologia, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, politologia itp.
Profil matematyczno-fizyczny – przedmioty podstawowe to: matematyka, fizyka, informatyka, geografia. On pomoże przygotować się do studiów na kierunkach ścisłych, technicznych, takich jak: ekonomia, zarządzanie, logistyka, budownictwo, astronomia, fizyka, rachunkowość, budownictwo itp.
Profil biologiczno-chemiczny – jak sama nazwa wskazuje, stawia na biologię i chemię, czasem w połączeniu z fizyką lub matematyką. Przygotowuje do studiowania na kierunkach medycznych i przyrodniczych, takich jak: medycyna, biotechnologia, rehabilitacja, fizjoterapia, ochrona środowiska, zoologia, biologia, chemia, kosmetologia, farmacja itp.
Ale w wielu szkołach pojawiają się specjalne profile typu: europejski, stosunki międzynarodowe, politologiczno-prawny, medyczny, dziennikarski, turystyczno-językowy, menedżerski, lingwistyczny, informatyczny, sportowy, a każdy to inne przedmioty w zakresie rozszerzonym i inne przedmioty dodatkowe.

Dobre pytanie: Czy można zmienić klasę?

Tak, można. I nawet nie jest to takie rzadkie. Zasada jest jedna: im szybciej, tym lepiej. Trzeba się liczyć z tym, że będzie trzeba coś dodatkowo zaliczyć, uzupełnić wiedzę z jakiegoś przedmiotu. Dlatego najbardziej odpowiednim momentem jest I klasa liceum, potem może być znacznie trudniej.

Więdej o wyborze szkół i rekrutacji w „VICTORZE”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *