Jaką szkołę wybrać?

Rate this post

Zanim podejmiesz decyzję – postaw sobie pytania

Stawianie odpowiednich pytań i znajdowanie odpowiedzi jest kluczem do spełnionego życia. Na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć? Jak chcę żyć i pracować? Jakimi wartościami kieruję się w życiu? Co jest dla mnie ważne? Na przykład: jeśli uważasz, że reklama, czyli uświadamianie ludziom, że potrzebują czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebują, nie jest dobra, to praca w domu mediowym będzie frustrująca. Jeśli dla ciebie ważna jest rodzina, dzieci, wspólne spędzanie czasu, to praca w korporacji do późnych godzin będzie wykańczająca. Ważne jest też pytanie, co oznacza dla mnie słowo sukces? Czy wybieram daną szkołę tylko dlatego, że jest akurat „modna”, „na szczycie w rankingu”, czy jest to moje marzenie, a może tylko marzenie rodziców? Kiedy odpowiesz na te pytania, poczujesz się zmotywowany do działania. Cytując: „Zapytaj siebie, co robiłbyś, nawet gdyby nikt nigdy ci za to nie miał zapłacić”. To wskazówka, która pokaże, czym powinieneś się zajmować, a co za tym idzie, jak zaplanować swoją edukację. Która szkoła, jaki profil pomoże ci w realizacji twoich marzeń?

Skąd się biorą błędne decyzje o wyborze szkoły?

1. Boimy się nieznanego. Ile już osób zapłaciło wysoką cenę za ten irracjonalny strach przed najmniejszą zmianą. Wybór klasy może okazać się koszmarną pomyłką, ale i tak wielu uczniów uparcie będzie chodzić do klasy humanistycznej, chociaż serce ciągnie do biol-chemu.
2. Chcemy szybko mieć sprawę z głowy i realizujemy pierwszy pomysł, który nam się nawinie, np. idziemy do szkoły, którą wybrała nasza koleżanka, nasz przyjaciel.
3. Wyrabiamy sobie pogląd o danej szkole na podstawie jednej niepochlebnej opinii zamiast zaufać swojej intuicji.
4. Zbieramy informacje o szkole, ale tylko te miłe i wygodne, a nie prawdziwe.
5. Jednym z największych błędów, które możemy popełnić, jest wybór szkoły poniżej swoich możliwości. Mamy totalny brak wiary we własne siły i zaniżamy swoją wartość. Uważamy, że do danej szkoły jesteśmy za słabi, za mało zdolni, bo tam uczą się sami geniusze.
6. Błędem jest też stawianie najsłabszej szkoły na pierwszym miejscu tylko dlatego, że mamy pewność, że się do niej dostaniemy. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szkoła, o której marzymy, nawet jeśli uważamy, że mamy

 

Więcej o wyborze szkoły oraz materiały pomocne przy przygotowaniach do egzaminu znajdziesz w VICTORZE.

fot. Inara Prusakova/Shutterstock.com

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *