Jak wybrać szkołę?

Rate this post

Zanim podejmiesz decyzję – postaw sobie pytania

Stawianie odpowiednich pytań i znajdowanie odpowiedzi jest kluczem do spełnionego życia. Na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć? Jak chcę żyć i pracować? Jakimi wartościami kieruję się w życiu? Co jest dla mnie ważne? Na przykład: jeśli uważasz, że reklama, czyli uświadamianie ludziom, że potrzebują czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebują, nie jest dobra, to praca w domu mediowym będzie frustrująca. Jeśli dla ciebie ważna jest rodzina, dzieci, wspólne spędzanie czasu, to praca w korporacji do późnych godzin będzie wykańczająca.

Ważne jest też pytanie, co oznacza dla mnie słowo sukces? Czy wybieram daną szkołę tylko dlatego, że jest akurat „modna”, „na szczycie w rankingu”, czy jest to moje marzenie, a może tylko marzenie rodziców? Kiedy odpowiesz na te pytania, poczujesz się zmotywowany do działania. Cytując: „Zapytaj siebie, co robiłbyś, nawet gdyby nikt nigdy ci za to nie miał zapłacić”. To wskazówka, która pokaże, czym powinieneś się zajmować, a co za tym idzie, jak zaplanować swoją edukacją. Która szkoła, jaki profil pomoże ci w realizacji twoich marzeń?

Skąd się biorą błędne decyzje o wyborze szkoły?

  1. Boimy się nieznanego. Ile już osób zapłaciło wysoką cenę za ten irracjonalny strach przed najmniejszą zmianą. Wybór klasy może okazać się koszmarną pomyłką, ale i tak wielu uczniów uparcie będzie chodzić do klasy humanistycznej, chociaż serce ciągnie do biol-chemu.
  2. Chcemy szybko mieć sprawę z głowy i realizujemy pierwszy pomysł, który nam się nawinie, np. idziemy do szkoły, którą wybrała nasza koleżanka, nasz przyjaciel.
  3. Wyrabiamy sobie pogląd o danej szkole na podstawie jednej niepochlebnej opinii zamiast zaufać swojej intuicji.
  4. Zbieramy informacje o szkole, ale tylko te miłe i wygodne, a nie prawdziwe.
  5. Jednym z największych błędów, które możemy popełnić, jest wybór szkoły poniżej swoich możliwości. Mamy totalny brak wiary we własne siły i zaniżamy swoją wartość. Uważamy, że do danej szkoły jesteśmy za słabi, za mało zdolni, bo tam uczą się sami geniusze.
  6. Błędem jest też stawianie najsłabszej szkoły na pierwszym miejscu tylko dlatego, że mamy pewność, że się do niej dostaniemy. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szkoła, o której marzymy, nawet jeśli uważamy, że mamy mniejsze szanse. Potem dopiero zapisujemy szkoły asekuracyjne.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając szkołę?

  • Jakie są twoje pasje i zainteresowania? Co lubisz robić po szkole? Co sprawia ci frajdę? O czym wiesz więcej niż twoi znajomi? O czym czytasz, oglądasz filmiki w internecie – może to moda, sport, robienie zdjęć itd.
  • Weź też pod uwagę, w jakich obszarach zawodowych chciałbyś pracować? Z ludźmi, z maszynami i urządzeniami, z przyrodą, w tym ze zwierzętami, z liczbami, prowadzić działalność artystyczną… Czy profil, który wybierasz, pomoże ci zdobyć zawód z wybranego obszaru?
  • Jaki jest stan twojego zdrowia – do szkół zawodowych (technikum i branżowych) konieczne jest zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

Krótko i na temat

Liceum ogólnokształcące (4 lata, uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego)

Ważne! Zwróć uwagę, czy przedmioty, które będziesz mieć w zakresie rozszerzonym, będą przydatne podczas rekrutacji na studia, o których myślisz.

Nasza rada: już teraz wyszukaj 3–4 kierunki studiów, które budzą twoje zainteresowanie, i sprawdź, jakie przedmioty są potrzebne podczas rekrutacji na te studia.

 

Technikum (5 lat, uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminów zawodowych w danym zawodzie oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego)

Ważne! Sprawdź dokładnie, na czym polega praca w wybranym przez ciebie zawodzie, jakie kwalifikacje będą ci potrzebne, czym będziesz się zajmował.

Nasza rada: zastanów się i poszukaj informacji na temat perspektyw na rynku pracy – czy jest to zawód z przyszłością?

 

Branżowa szkoła I stopnia (3 lata, uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie)

Ważne! Będziesz miał wykształcenie zasadnicze branżowe w zakresie jednej kwalifikacji i możliwość uzupełnienia kwalifikacji na kwalifikacyjnych  kursach zawodowych.

Nasza rada: jak w przypadku technikum – sprawdź, jak twój zawód jest postrzegany na rynku pracy.

 

 

Koniecznie zajrzyj i poznaj zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy!

Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2020 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy (M.P. z 2020 r. poz.106)

 

fot. Billion Photos/Shutterstock.com

WIĘCEJ O WYBIERANIU SZKOŁY I REKRUTACJI W „VICTORZE”!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *