Jak wybrać szkołę?
Zanim podejmiesz decyzję – postaw sobie pytania
Stawianie odpowiednich pytań i znajdowanie odpowiedzi jest kluczem do spełnionego życia. Na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć? Jak chcę żyć i pracować? Jakimi wartościami kieruję się w życiu? Co jest dla mnie ważne? Na przykład: jeśli uważasz, że reklama, czyli uświadamianie ludziom, że potrzebują czegoś, czego tak naprawdę nie potrzebują, nie jest dobra, to praca w domu mediowym będzie frustrująca. Jeśli dla ciebie ważna jest rodzina, dzieci, wspólne spędzanie czasu, to praca w korporacji do późnych godzin będzie wykańczająca.
Ważne jest też pytanie, co oznacza dla mnie słowo sukces? Czy wybieram daną szkołę tylko dlatego, że jest akurat „modna”, „na szczycie w rankingu”, czy jest to moje marzenie, a może tylko marzenie rodziców? Kiedy odpowiesz na te pytania, poczujesz się zmotywowany do działania. Cytując: „Zapytaj siebie, co robiłbyś, nawet gdyby nikt nigdy ci za to nie miał zapłacić”. To wskazówka, która pokaże, czym powinieneś się zajmować, a co za tym idzie, jak zaplanować swoją edukacją. Która szkoła, jaki profil pomoże ci w realizacji twoich marzeń?
Skąd się biorą błędne decyzje o wyborze szkoły?
- Boimy się nieznanego. Ile już osób zapłaciło wysoką cenę za ten irracjonalny strach przed najmniejszą zmianą. Wybór klasy może okazać się koszmarną pomyłką, ale i tak wielu uczniów uparcie będzie chodzić do klasy humanistycznej, chociaż serce ciągnie do biol-chemu.
- Chcemy szybko mieć sprawę z głowy i realizujemy pierwszy pomysł, który nam się nawinie, np. idziemy do szkoły, którą wybrała nasza koleżanka, nasz przyjaciel.
- Wyrabiamy sobie pogląd o danej szkole na podstawie jednej niepochlebnej opinii zamiast zaufać swojej intuicji.
- Zbieramy informacje o szkole, ale tylko te miłe i wygodne, a nie prawdziwe.
- Jednym z największych błędów, które możemy popełnić, jest wybór szkoły poniżej swoich możliwości. Mamy totalny brak wiary we własne siły i zaniżamy swoją wartość. Uważamy, że do danej szkoły jesteśmy za słabi, za mało zdolni, bo tam uczą się sami geniusze.
- Błędem jest też stawianie najsłabszej szkoły na pierwszym miejscu tylko dlatego, że mamy pewność, że się do niej dostaniemy. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szkoła, o której marzymy, nawet jeśli uważamy, że mamy mniejsze szanse. Potem dopiero zapisujemy szkoły asekuracyjne.
Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając szkołę?
- Jakie są twoje pasje i zainteresowania? Co lubisz robić po szkole? Co sprawia ci frajdę? O czym wiesz więcej niż twoi znajomi? O czym czytasz, oglądasz filmiki w internecie – może to moda, sport, robienie zdjęć itd.
- Weź też pod uwagę, w jakich obszarach zawodowych chciałbyś pracować? Z ludźmi, z maszynami i urządzeniami, z przyrodą, w tym ze zwierzętami, z liczbami, prowadzić działalność artystyczną… Czy profil, który wybierasz, pomoże ci zdobyć zawód z wybranego obszaru?
- Jaki jest stan twojego zdrowia – do szkół zawodowych (technikum i branżowych) konieczne jest zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.
Krótko i na temat
Liceum ogólnokształcące (4 lata, uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego)
Ważne! Zwróć uwagę, czy przedmioty, które będziesz mieć w zakresie rozszerzonym, będą przydatne podczas rekrutacji na studia, o których myślisz.
Nasza rada: już teraz wyszukaj 3–4 kierunki studiów, które budzą twoje zainteresowanie, i sprawdź, jakie przedmioty są potrzebne podczas rekrutacji na te studia.
Technikum (5 lat, uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminów zawodowych w danym zawodzie oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego)
Ważne! Sprawdź dokładnie, na czym polega praca w wybranym przez ciebie zawodzie, jakie kwalifikacje będą ci potrzebne, czym będziesz się zajmował.
Nasza rada: zastanów się i poszukaj informacji na temat perspektyw na rynku pracy – czy jest to zawód z przyszłością?
Branżowa szkoła I stopnia (3 lata, uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie)
Ważne! Będziesz miał wykształcenie zasadnicze branżowe w zakresie jednej kwalifikacji i możliwość uzupełnienia kwalifikacji na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Nasza rada: jak w przypadku technikum – sprawdź, jak twój zawód jest postrzegany na rynku pracy.
Koniecznie zajrzyj i poznaj zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy!
fot. Billion Photos/Shutterstock.com
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!