Zmiksuj sobie udane wakacje

Rate this post

• Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
Jak powstał bursztyn bałtycki? Jakie są jego odmiany i formy? Tego dowiecie się w Bursztynowym lesie. A jak był wydobywany? To sprawdzicie w dziale Kopalnia. Z kolei na wystawie „Inkluzje” zaskoczą was fragmenty roślin czy owady zamknięte w bursztynie. W Muzeum Bursztynu znajduje się 1500 eksponatów. Do najciekawszych należy druga co do wielkości bryła bursztynu w Polsce, ważąca 2906 g. W wakacje Muzeum Bursztynu czynne jest w godz. 9–21. Bilet ulgowy: 15 zł.

• Podziemne Miasto w Świnoujściu
W latach 30. XX w. na jednej z wydm w okolicach Świnoujścia Niemcy wybudowali Baterię Vineta. Obiekt wyposażono w armaty o zasięgu 15 km, które miały pomóc w obronie portu. Podziemne pomieszczenia były tak duże, że mogły się tutaj odbywać nawet szkolenia niemieckich artylerzystów. Wiosną 1945 r. wojsko zostało ewakuowane, a działa wysadzono w powietrze. Fortyfikację przejęła polska armia. Bunkry zostały połączone podziemnymi korytarzami, wyposażone w nowoczesne urządzenia i utajnione. Miały służyć jako zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych. W przypadku wojny mogłyby tam przebywać nawet miesiącami.
Przez wiele lat o schronie wiedzieli nieliczni. Teraz Podziemne Miasto można zwiedzać. W schronach znajdują się m.in. wielkie podświetlane plansze, na których widać kontury całego Morza Bałtyckiego i potencjalne cele III, atomowej wojny światowej. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 2 godz. Pierwsze wejście jest o godz. 10.30, ostatnie – o 17. Bilet ulgowy: 12 zł.

• Karsiborska Kępa – ptasi rezerwat 
Ptaszek jest niewielki, jak wróbel. Niczym szczególnym się nie wyróżnia, nie ma żadnych fantazyjnych wzorów na piórach – jest brązowo-czarny z białym paskiem na głowie. A mimo to, aby go zobaczyć, birdwatcherzy potrafią przejechać pół Europy! Mowa o wodniczce, bardzo rzadkim w Europie, wędrownym, śpiewającym ptaku. W Polsce żyje 25 proc. światowej populacji tego gatunku, zaś jedna z największych ostoi wodniczek jest w Karsiborskiej Kępie. To rezerwat założony przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków obok Świnoujścia (jeździ tam nawet autobus miejski), kilkanaście kilometrów od Międzyzdrojów. Zatem, jeśli planujecie spędzić wakacje na Pomorzu Zachodnim, to weźcie ze sobą lornetkę i atlas ptaków. Nie jest łatwo wypatrzyć małą wodniczkę wśród trzcin, ale jeśli wam się uda, to będziecie mieć się czym pochwalić na biologii! Przy okazji możecie podziwiać inne ptaki – odnotowano tam ponad 140 różnych gatunków.

O innych ciekawych miejscach na Pomorzu przeczytasz w „VICTORZE” nr 12/2019.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *