Koniki, chrząszcz i szumy, czyli odwiedzamy Roztocze!

Rate this post

Aleja Dębów w Górecku Kościelnym
Jest ich tylko sześć, ale każdy ma ponad 500 lat. Aby objąć jeden pień, potrzebnych jest kilka osób. Najgrubszy dąb ma ponad 750 cm obwodu! A wysokość? Ponad 20 m. Spacer obok tych drzew to niezwykłe przeżycie. Można pomyśleć o historii – ile wydarzeń miało miejsce od czasu, gdy drzewa wypuściły pierwsze listki? Można pomyśleć o przyrodzie – jaka jest niezwykła, gdy tylko człowiek nie staje jej na drodze… Aleja prowadzi do źródełka i doliny rzeki Szum. Ładny modrzewiowy kościół, stojący w okolicy, został ufundowany w 1768 r. przez ordynatów Zamoyskich.

Szumy na Tanwi
Szumy, bo szumią.:) Nazwano tak niewielkie wodospady – do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Regularnie ułożone, przecinają rzeki. Na Roztoczu najlepiej oglądać je na Tanwi, w pobliżu wsi Rebizanty. Tam na odcinku około 400 m znajdują się aż 24 takie kaskady. Kiedy powstały? W trzeciorzędzie. Doszło wtedy do wydźwignięcia wyżynnego obszaru Roztocza Środkowego i opadnięcia Kotliny Sandomierskiej. Granica geologiczna zaznaczona została właśnie przez charakterystyczne skalne uskoki. Obecnie szumy najlepiej podziwiać ze ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Nad Tanwią”, która umożliwia spacer po obu stronach Tanwi.

Konik polski
Dawno, dawno temu na ziemiach polskich żyły tarpany. Te małe (do 130 cm) dzikie konie przetrwały w okolicach Puszczy Białowieskiej do 1780 roku. Wtedy zostały odłowione i przewiezione do zwierzyńca Zamoyskich koło Biłgoraja. Na początku XIX w. tarpany rozdano chłopom. Potem, na skutek krzyżowania się z innymi końmi hodowanymi przez ludzi, powstała nowa rasa zwana konikiem polskim. Obecnie zwierzęta te można oglądać w kilku miejscach w kraju, jednak najbardziej malowniczy zakątek mają w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jeśli dojedziecie do Zwierzyńca, a dalej pieszo pójdziecie szlakiem przez las, to dotrzecie nad Stawy Echo. Zróbcie sobie tam postój na kąpiel – czysta woda i piaszczysta plaża gwarantowane! Po odpoczynku idźcie na drugą stronę stawu. Z wieży widokowej można podglądać koniki polskie. Po powrocie do Zwierzyńca odwiedźcie siedzibę RPN. Prezentowane są tam różne wystawy przyrodnicze.

Kamieniołom w Józefowie, Muzeum Pożarnictwa w Oseredku koło Suśca, Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach koło Lubyczy Królewskiej – o tych miejscach przeczytacie w „Victorze” nr 14. A o innych ciekawych miejscach w całej Polsce – w każdym numerze „VICTORA”.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *