Gdy wygląd przesłania wszystko…

Rate this post

Dlaczego w wieku kilkunastu lat kilogramy i ogólnie wygląd są na czele najbardziej liczących się wartości?

Psychologowie stwierdzają zgodnie: taki wiek. „Bardzo ważnym aspektem dojrzewania jest koncentracja na wyglądzie zewnętrznym. Wszyscy (…) chcą podobać się innym, ale w tym czasie potrzeba ta wysuwa się na pierwszy plan. Jest to jedyny okres w życiu, kiedy wygląd odgrywa tak ważną rolę. Kształtuje się wtedy tożsamość nastolatków, a atrakcyjność fizyczna jest jednym z głównych jej komponentów” – można przeczytać w jednej z licznych publikacji na ten temat („Dojrzewanie. Trudny czas dla młodzieży i rodziców”, Urszula Borawska-Kowalczyk; portal poświęcony zdrowiu: doz.pl). Sami nastolatkowie mówią o tym wprost:

  • Karolina, po wakacjach idzie do VIII klasy: W mojej klasie chłopaki urządzają rankingi. Jak jesteś brzydka i dostajesz na przykład „dwa na dziesięć”, to czujesz się słabo. Ja w maju dostałam cztery. To bolało.
  • Anka, koleżanka Karoliny: Nikt o tym głośno nie mówi. Na obozie mamy trenerkę tenisa. Fajną, młodą. Ostatnio przez godzinę przekonywała nas, że wygląd nie jest najważniejszy, że liczy się wnętrze. Nikt się nie sprzeciwił. Ale potem jakoś tak się okazało, że z tymi najbrzydszymi nikt nie chciał być w drużynie. Trochę takie z boku były. Lepiej być w grupie ładnych i szczupłych.
  • Ada: Wszyscy się malują. Na obozie jawnie. W szkole trzeba się z tym ukrywać, bo można zarobić uwagę, ale na przykład ja i tak wolę uwagę, niż przyjść bez podkładu na twarzy. Nienawidzę swojej cery. Ciuchy też trzeba mieć jak wszyscy. Lepiej się nie wyróżniać.
  • Mateusz: Żaden z chłopaków nie chce być gruby. Jak jesteś gruby, to automatycznie przestajesz być fajny.
  • Mik: Bardzo liczą się ciuchy. Ostatnio na obozie kumpel nie chciał iść na zajęcia z off-roadu, bo bał się o swoje buty. Kosztowały prawie pięć stów, bał się, że się zniszczą. W tajemnicy powiedział mi, że jego mama wzięła kredyt, żeby mu te buty kupić. Jak tak pomyśleć, to słabe. Ale nikomu nie powiem, wiem, jak jest. Wszyscy mają drogie buty. Głupio się wyróżniać.

Nie daj się terroryzować! Zajrzyj do „VICTORA” i poznaj 9  sposobów na to, jak nie dać się kompleksom!

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *