Trwa rejestracja do programu „Mądrzy cyfrowi”!

Trwa rejestracja do programu MĄDRZY CYFROWI. Zapraszamy do udziału szkoły, biblioteki, gminne ośrodki kultury i inne placówki, które organizują czas wolny w okresie ferii zimowych 2019 roku dla młodzieży w wieku 12-13 lat (6-7 klasa).
Wejdź na stronę www.madrzycyfrowi.pl i zgłoś placówkę do programu.

Celem Programu MĄDRZY CYFROWI jest edukacja moralna uczniów połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej zarówno online, jak i offline. Jest to zaproszenie młodzieży do działań na rzecz najbliższego środowiska w innowacyjny sposób. Zajęcia z uczniami są prowadzone przez przeszkolonych nauczycieli/bibliotekarzy, którzy następnie wspierają i monitorują samodzielną pracę uczniów nad projektami społecznymi.
W ciągu 5 dni zajęć warsztatowych w czasie ferii uczestnicy programu MĄDRZY CYFROWI są wprowadzani w świat wartości moralnych, omawianych na bazie książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i jednocześnie poznają nowe narzędzia Google’a oraz inne programy służące do tworzenia grafik, montowania filmów, pracy w chmurze, wspólnej edycji tekstów. Zdobyte umiejętności i wiedzę wykorzystują następnie podczas 6-tygodniowej samodzielnej realizacji projektów społecznych w swoim otoczeniu.

Nikt już dziś nie wyobraża sobie życia i pracy bez smartfonów i Internetu. Nowe technologie ułatwiają kontakty i pracę, oszczędzają czas, umożliwiają dostęp do informacji i miejsc nieosiągalnych osobiście. Ale to tylko narzędzia. To my, użytkownicy, decydujemy, w jaki sposób i do czego je wykorzystać. I tu wkracza potrzeba posiadania wewnętrznego GPS- u, systemu zasad i cech charakteru, które pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji.
„Program MĄDRZY CYFROWI wychodzi naprzeciw potrzebie kształcenia młodzieży na ludzi pełnowymiarowych. W dobie informatyzacji i sztucznej inteligencji ważne jest przekonanie młodych ludzi do tego, że zarówno w życiu realnym, jak i wirtualnym warto i należy być człowiekiem uczciwym, odpowiedzialnym, odważnym, a przede wszystkim mądrym” – mówi o projekcie Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, realizującej program przy wsparciu Google.org, charytatywnego oddziału Google.

Pierwszą szkołą, która w pilotażu programu przeprowadziła zajęcia z uczniami, była Szkoła Podstawowa nr 81 w Łodzi, należąca do sieci „Budząca się szkoła”. Jej dyrektorka, Bożena Będzińska-Wosik, powiedziała „Jestem zachwycona tym projektem. Zamierzamy zbudować całoroczny program wychowawczy w szkole wokół wartości moralnych. Nasze dzieci cyfrowe już są, a teraz będą mądre!”. Młodzież podziela entuzjazm swoich nauczycieli. Uczniowie ze szkół biorących udział w pilotażu programu w czasie wakacji powiedzieli: „Mówiliśmy o szacunku, tolerancji, poszanowaniu potrzeb innych. Dużo wniosków wyciągnęliśmy. Rozmawialiśmy o różnych emocjach i problemach. Razem nauczyliśmy się czegoś bardzo pozytywnego – czym jest zrozumienie dla innych ludzi. Jak im pomagać”. A nauczycielka prowadząca zajęcia podsumowała – „To uczniowie od początku do końca wymyślają ten projekt. Podoba im się to, że pracują w grupach, z nowymi technologiami, i rozwiązują takie problemy, z którymi na co dzień się borykają”.

Program MĄDRZY CYFROWI doskonale wpisuje się w założenia obowiązującej podstawy programowej.

Partnerzy programu to: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja Wspomagania Wsi, SuperBelfrzy RP, Budząca się Szkoła.

Patronami Medialnymi programu są: Radio RMF FM, RMF Classic, RMF MAXX, tytuły gazet regionalnych Polska Press Grupa, portal Junior media, magazyny Sygnał i Dyrektor, dwutygodnik Victor.

Więcej informacji: www.madrzycyfrowi.pl
Kontakt: kontakt@madrzycyfrowi.pl tel: +48 22 648 38 91

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku.
Od 2001 r. prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, która uświadamia dorosłym niezwykłą moc zwykłego czytania i wspiera mądre wychowanie dzieci i młodzieży. Fundacja dąży do podnoszenia poziomu kultury adresowanej do dzieci i młodzieży, którym potrzebne są książki mądre i ciekawe.

Google.org to charytatywny oddział Google, działający na całym świecie i wspierający innowacyjne inicjatywy społeczne i organizacje. Co roku Google.org przekazuje 200 milionów dolarów na projekty wspierające rozwój dzięki technologiom, które dostępne są dla każdego, niezależnie od pochodzenia i miejsca zamieszkania.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *