Dlaczego warto przejść na karton?

Rate this post
  • Nasza planeta dosłownie tonie w plastiku. Naukowcy wyliczyli, że na świecie wyprodukowano ponad 9 miliardów ton plastiku… który gdzieś zalega! Na oceanach powstają „śmieciowe wyspy” wielkości kontynentów. Wyliczono, że jeśli obecne tempo zaśmiecania mórz zostanie utrzymane, do 2025 roku na każde 3 tony pływających w oceanach ryb przypadać będzie 1 tona plastiku. Po kolejnych 25 latach szala może przechylić się w stronę plastiku. Jeśli nie zaczniemy używać innych materiałów, tworzywa sztuczne dosłownie nas zaleją. Dzieje się tak dlatego, że plastik bardzo długo się rozkłada (od 100 do nawet 1000 lat!). Na szczęście istnieje alternatywne tworzywo. To karton. Większość tektury jest całkowicie biodegradowalna. To znaczy, że z łatwością się rozkłada (nie dłużej niż 6 miesięcy) i podlega recyclingowi (przeróbce na inne produkty).
  • Tektura jest uniwersalna. Obecnie zastosowania kartonu daleko wykraczają poza tradycyjne pudełka. Z kartonu robi się dekoracje, meble dla dzieci i dorosłych,  zabawki, instrumenty muzyczne, gry… Powstają nawet całe domy ze specjalnie wzmocnionej tektury! Coraz więcej osób dostrzegło unikalne zalety kartonu i chce widzieć tekturę w swoim otoczeniu!
  • Kartonowe przedmioty są trendy. Dawno przeminęły czasy, kiedy karton kojarzył się jedynie z domkiem dla kota, który można zrobić z pudełka po butach! Obecnie najwięksi projektanci sięgają po kartony w swoich kolekcjach. W modnych butikach można podziwiać kartonowe krzesła czy sukienki, które osiągają zawrotne sumy. Najbardziej znanym projektantem, który wykorzystywał karton w swoich meblach, jest Frank Gehry, ale i w Polsce ma wielu naśladowców. Dziś po prostu wypada mieć w domu coś kartonowego!
  • Karton wspiera kreatywność. Chyba wszyscy wiedzą, że kartonowe opakowanie można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli zrobione jest z grubej, dobrej jakości tektury, po swoim pierwotnym użyciu (np. jako pudełko na buty) może dostać drugie życie. Można z niego zrobić nowoczesną półkę na kaktusy, ciekawą grę dla młodszego rodzeństwa czy unikatowy domek dla kota! Tak naprawdę w przypadku kartonu ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Z kartonu można zrobić praktycznie wszystko!
  • Opakowania z kartonu są nie tylko ekologiczne – ale też ekonomiczne. Ich produkcja jest znacznie mniej koszto- i czasochłonna niż produkcja opakowań z innych materiałów. Dlatego wybierając karton dokładasz swoją cegiełkę do tego, że produty, które kupujesz – mogą być po prostu tańsze. Płacisz mniej, dostajesz więcej. Chyba trudno o lepszy układ, prawda?
  • Karton jest zdrowy. Jeśli świadomie wybierasz opakowanie z nieklejonego, niebarwionego sztucznymi substancjami kartonu, Twój produkt nie będzie wchodził w interakcje z niechcianymi związkami i chemikaliami. Kupujesz sok – i pijesz tylko sok! Bez tych wszystkich E, które mogłyby się do niego przedostać, gdyby zamknięto go na przykład w plastikowej butelce. Karton jest lekki i poręczny. Wystarczy wziąć do ręki krzesło wykonane ze specjalnie wzmacnianej tektury i krzesło na przykład z drewna i „na własne ręce” przekonać się, które jest lżejsze. No właśnie! W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania, łatwość przetransportowania przedmiotu z miejsca na miejsce i jego waga nie są bez znaczenia. A tektura zdecydowanie w tej kategorii wygrywa.
  • Wybieranie kartonu to element stylu życia. Dla wielu osób, w tym dla nas w „Victorze”, ekologia jest bardzo ważna. Zwracamy uwagę na to, co jemy, staramy się wybierać zdrowe produkty, które są żywnością – a nie prezentacją tablicy Mendelejewa. Wiele osób podejmuje działania na rzecz ochrony jakości powietrza w swoim otoczeniu. Ci, którzy nie mają możliwości uciec od smogu, zakładają na spacerach maseczki antysmogowe. Pojawiają się ruchy społeczne mające pomóc naszej planecie. Ludzie rezygnują z plastikowych słomek do napojów, żeby nie dokładać swojej cegiełki do powiększających się „plastikowych wysp”. Odkładają na bok plastikowe kubeczki. Przychodzą do szkoły z własnymi termosami i kubkami termicznymi zamiast kupować codziennie nową wodę – zwykle w plastikowej butelce. Robią to wszystko, bo chcą być nowocześni, zgodni z trendami, chcą pomagać planecie. Kupowanie produktów w tekturowych opakowaniach jest przejawem właśnie takich odpowiedzialnych, nowoczesnych i ekologicznych zachowań. Warto być częścią tego ruchu!

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *