Challenge – zostań mistrzem!

Rate this post

Selfie z dziubkiem to przy tym niewinna, nudna zabawa. Ludzie prześcigają się w wymyślaniu czegoś, co pozwoli na chwilę znaleźć się w centrum zainteresowania, by mieć odpowiednią ilość łapek w górę. Challenge – głupia i niebezpieczna zabawa czy może coś więcej?


Extream Selfie i inne pomysły

Foty nóg zrobione tak, by przypominały parówki. Robienie zdjęć wszystkiemu, co się je i chwalenie się tym w social mediach. Planking – udawanie deski w jak najmniej odpowiednim miejscu, fotografowanie się podczas leżenia twarzą do ziemi z rękoma wzdłuż ciała… Mamy więc zdjęcia desek na wielbłądzie, w markecie między półkami, w metrze, na ruchomych schodach. W sumie – śmieszne i nie aż tak niebezpieczne jak np. #CinnamonChallenge (ten, kto wymyśli, że można połknąć łyżkę cynamonu, musiał mieć problemy z myśleniem). To już nie zabawa – to głupota i niebezpieczeństwo. Niestety, znacznie więcej internetowych wyzwań balansuje na granicy bezpieczeństwa, grozi poważną chorobą, kalectwem, nawet utratą życia. Extream Selfie pociągnęło za sobą wiele ofiar śmiertelnych – atak dzikich zwierząt upadek z urwiska – wiele brawurowych ekstremalnych fotek z „rąsi” przypłacili ludzie kalectwem czy utratą życia.

Robienie z siebie wariata śmieszy coraz mniej osób

Challenge’y jest tyle, ile pomysłów. Nie sądzisz jednak, że wiele z tych wyzwań to po prostu robienie z siebie wariata? Śmieszy raczej nie sama scena, ale głupota osób kręcących filmik czy robiących focię. Po co to robią? A no po to, by internetowy maniak z kompleksami stał się chwilowym królem Youtube’a. Niektóre z wyzwań zamieszczonych w sieci cieszą się ogromną popularnością. Challenge są modne. Ludzie naśladujący jakąś modę nie zawsze zdają sobie jednak sprawę z idei, która towarzyszy akcji. Czy sens ma bezmyślne naśladownictwo?

Nawet wspaniałą ideę może popsuć bezmyślność

Pamiętasz #IceBucketChallenge – jeden najbardziej popularnych internetowy challengy? Polegał on na wylaniu sobie na głowę wiadra zimnej wody z lodem. Łączyło się to z nominowaniem innych do wykonania tego zdania. Według idei #IceBucketChallenge, jeśli nie podjąłeś wyzwania, musiałeś wpłacić określoną sumę pieniędzy na konto organizacji walczącej ze stwardnieniem rozsianym. Ilu z was o tym pamiętało? Kto wpłacił pieniądze?

#IceBucketChallenge był okazją do zabawy, szaleństwa, trochę bezmyślnie potraktowaną ideą wspaniałej, pożytecznej akcji.

 “We are all monkeys” i #BrusselsLockdown – naprawdę cool

Tę światową akcję zapoczątkował Dani Alves, wówczas piłkarz FC Barcelony. W trakcje meczu został obrzucony bananami. Podniósł jednego z nich i zjadł. Zachowania kibiców miały podłoże rasistowskie. Gest piłkarza podchwyciło wiele osób na świecie. Tak powstała spontaniczna akcja społeczna, sprzeciwiająca się rasistowskim zachowaniom. Zdjęcia z bananami robili sobie niemal wszyscy, politycy, dziennikarze, aktorzy, popierając protest.

Po niedawnych zamachach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli władze prosiły, by nie publikować zdjęć z tego, co się dzieje na ulicach, by informacje te nie dotarły do terrorystów. Mieszkańcy zaatakowanych miast, używając hasła #BrusselsLockdown, wyrzucali do sieci zdjęcia swoich kotków w śmiesznych strojach. Po jakimś czasie belgijska policja podziękowała za skuteczne zagłuszanie i dezinformację terrorystów.

Uwaga, Twój challenge – #victorchallenge!!!!

Badania wskazują, że 63% Polaków w ostatnim roku nie przeczytało ani jednej książki. Szkoda więc, że akcja #HotDudesReading nie przyjęła się jeszcze w Polsce. Ideą jej jest wrzucanie do sieci zdjęć mężczyzn czytających w miejscach publicznych, w metrze, autobusie czy innych środkach komunikacji miejskiej.

Zróbmy podobny! Wrzuć do sieci fotkę z „Victorem”!

  • Zanim wrzucisz coś do sieci, daj to obejrzeć kilku osobom w różnym wieku: kolegom, rodzeństwu, wychowawcy, cioci, rodzicom, dziadkom. Posłuchaj ich opinii na ten temat.

Sposób na challenge

  1. Obmyśl challenge, który będzie głosem w ważnej sprawie.
  2. Nie hejtuj.
  3. Bądź przeciw przemocy.
  4. Bądź eko.
  5. Czytaj gazety i książki.
  6. Nie traktuj młodszych jak podludzi.
  7. Bądź oryginalny.

  • Oryginalnie nie znaczy głupio, niebezpiecznie. Zrobienie z siebie wariata jest proste i mało skomplikowane. Po prostu słabe. Lepiej wypaść na głupka z tysiącem lajków, niż na osobę która porusza ciekawy temat zwraca uwagę na jakiś problem? Oczywiście, ze nie!

Zajrzyj na Facebook „Victora” i dorzuć swoje!

W jakim challenge’u wziałbyś udział? Jakiej ważnej dla Ciebie sprawy powinien taki challenge dotyczyć? Który challenge Ci się najbardziej podobał?

 

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *