Wychowawca kolonijny

Wychowawca kolonijny pracuje podczas wakacji, ferii zimowych, na „zielonych szkołach”, wycieczkach, koloniach, obozach, w tym obozach tematycznych, np. RPG, paintballowych, żeglarskich, językowych, weterynaryjnych (które wymagają często dodatkowych szkoleń).

 

Prawdy i mity o zawodzie

Ten zawód wymaga ukończenia studiów pedagogicznych. /Nie

Wychowawca kolonijny powinien być zdrowy. /Tak
Przechodzi odpowiednie badania lekarskie.

Wychowawca kolonijny nie powinien być karany. /Tak
Przedstawia zaświadczenie o niekaralności.

Ważne są predyspozycje osobowościowe. /Tak
Trzeba lubić ludzi, umieć się nimi opiekować i planować im czas. Należy być konsekwentnym, odpowiedzialnym, punktualnym, stanowczym, ale nie surowym. Osoby towarzyskie, sympatyczne, uśmiechnięte i o zdolnościach przywódczych są mile widziane. Zdolności artystyczne też są przydatne.

Uprawnienia do tego zawodu można zdobyć tylko na stacjonarnych kursach. /Nie
Można je zdobyć także na kursach online.

Przyszły wychowawca musi odbyć praktyki. W myśl nowych przepisów – Tak
Trwają one kilka godzin.

Co trzeba zrobić, aby zostać wychowawcą kolonijnym?

Należy być osobą pełnoletnią (ukończone 18 lat), niekaraną i mieć ukończoną szkołę średnią (niekoniecznie z maturą) oraz ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku (stacjonarnie – zwykle kilka weekendów lub online), odbyć kilkugodzinne praktyki i zdać egzamin (w praktyce egzamin odbywa się tego samego dnia, co kilkugodzinne praktyki). Niektóre studia pozwalają też zdobyć dodatkowo uprawnienia wychowawcy wypoczynku (wtedy kurs już nie obowiązuje). W praktyce na kursy dla kandydatów na wychowawców kolonijnych przyjmowani są także uczniowie klas 3 szkół ponadgimnazjalnych, jednak zaświadczenia o ukończeniu kursu są im wydawane dopiero po ukończeniu szkoły średniej i 18 lat.

Jakie są ceny kursów i jak takie kursy wyglądają?

Ceny kursów na wychowawcę wypoczynku prowadzonych online wahają się w granicach 280-300 zł, w zależności od firmy, która je organizuje. Kursy stacjonarne kosztują często mniej (np. 150-170 zł), ale zajmują więcej czasu (na ogół kilka weekendów). Egzaminy i świadectwa są bezpłatne. Czasem kursy wychowawcy wypoczynku są łączone z kursami pierwszej pomocy i animatora wypoczynku. Organizują je różne firmy, np. ośrodki doskonalenia nauczycieli, także niepubliczne. Kursy online polegają na ogół na tym, że kandydat otrzymuje na jakiś czas, np. rok, kod dostępu do odpowiednich materiałów (zwykle prezentacji) i w ciągu kilku tygodni albo kilku dni zalicza testy cząstkowe z poszczególnych partii materiału, a potem jeden test ogólny. Daje on możliwość odbycia kursu szybciej. Kurs stacjonarny obejmuje często zarówno praktyczne zajęcia na sali gimnastycznej, np. naukę gier i zabaw, jak i zajęcia teoretyczne. Zarówno uczestnicy kursów stacjonarnych, jak i online są zobligowani ponadto do zdania egzaminu końcowego osobiście (nie online) oraz zaliczenia praktyk. Zdobyte uprawnienia obowiązują dożywotnio. Wychowawcy obozów tematycznych, oprócz kursów i egzaminów na wychowawców wypoczynku, odbywają często dodatkowe, np. weekendowe szkolenia organizowane przez firmy, które ich potem zatrudniają, szkolenia te są na ogół bezpłatne, a nawet dają gwarancję pracy.

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *