„Trylogia” Henryk Sienkiewicz

„Trylogia” Henryk Sienkiewicz – Trzy słynne powieści Henryka Sienkiewicza zebrane w jednym wydaniu.

„Ogniem i mieczem” opowiada o czasach powstania Chmielnickiego 1648– 657. W „Potopie” został opisany najazd Szwedów na Polskę 1655–1660. Kanwą „Pana Wołodyjowskiego” jest utrata Kamieńca Podolskiego i zwycięstwo Jana Sobieskiego pod Chocimiem w 1673 r.

Od samego początku „Trylogię” traktowano jako historyczną opowieść „ku pokrzepieniu serc”. Jej zadaniem było danie Polakom pod zaborami nadziei na lepsze jutro. W tle powieści toczy się także walka o coś równie ważnego – o romantyczną miłość, która zwycięża mimo przeszkód.

Czym może zaskoczyć najnowsze wydanie tej słynnej książki?

W posłowiu Andrzeja Olejnika czytamy:

„Postanowiłem (…) spojrzeć na to wiekopomne dzieło z punktu widzenia czytelnika w XXI wieku, na przykład próbując ustalić, czy Trylogię można traktować jako pierwociny polskiej literatury fantasy, ile (…) czerpie z poetyki fantastyczności, zwrócić uwagę na rolę okrucieństwa, i czy na pewno Sienkiewiczowskie postacie to dobry wzór do naśladowania dla współczesnego odbiorcy”.

Doskonałym uzupełnieniem nowego wydania i jednocześnie znakomitym poparciem wysuniętej tezy są oryginalne ilustracje Piotra Arendzikowskiego, młodego, niezależnego artysty, zakochanego w fantasy, który współpracował pryz takich projektach, jak: „Wiedźmin 3”, „Star Wars LCG”, „Pathfinder” czy „Sniper 2”, uznawanych przez miłośników fantasy i gier komputerowych za kultowe.

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji ?
Zrobisz to wypełniając poniższy formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *