Skałki i jaskinie – super pomysł na wakacje!

Rate this post

Nie masz pomysłu na wakacyjną wycieczkę? A co powiesz na skałki, jaskinie i tory saneczkowe? Przeczytaj, jakie atrakcje czekają na Ciebie podczas letnich wycieczek po Polsce. Zdecydowanie jest w czym wybierać!


POZNAJ JURĘ KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKĄ

Raj dla miłośników wspinaczki skałkowej. Teren wielu szkółek i gospodarstw agroturystycznych, które w ofercie mają m.in. przygodę ze wspinaczką.


Rezerwat przyrody Góra Zborów

Królestwo wspinaczki skałkowej – najpopularniejszy rejon wspinaczkowy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. skalki-iss_0893_01463Do najchętniej atakowanych ścian należą: Wielbłąd, Filar Wyklętych i Młynarz. Okoliczne ostańce (czyli wapienne wzniesienia powstałe na skutek wietrzenia i erozji) zachwycają niesamowitymi kształtami. Przypominają sylwetki zwierząt i ludzi, od nich wzięły swoje nazwy: Młynarz, Kruk, Wielbłąd, Zakonnica, Baba, Samotna Dziewica, Lalka, Mały i Wielki Dziad, Budda, Napoleon.

Wspinaczka to sport nie tylko dla odważnych. W okolicy jest wiele ścian pokrytych siecią dróg do wspinaczki o różnym stopniu trudności. Będąc w rezerwacie, warto odwiedzić niesamowitą Jaskinię Głęboką, a potem wspiąć się na szczyt góry Zborów.


Zamek w Ogroogrodzieniec-776953dzieńcu

Dwa kilometry od centrum Ogrodzieńca znajdują się ruiny zamku. To jedna z najpopularniejszych warowni w
Polsce. Tu kręcona była część zdjęć do serialu „Janosik” oraz realizowano zdjęcia do filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy (adaptacja komedii Aleksandra Fredry).


Park Miniatur

Tuż obok Zamku Ogrodzieniec znajdziesz Park Miniatur, w którym zobaczysz rekonstrukcje wszystkich zamków znajdujących się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


Park Omapa-parku-rozrywki-ogrodzieniecgrodzieniec

Odwiedzając ruiny zamku, warto udać się do pobliskiego Parku Rozrywki Ogrodzieniec. Jazda na specjalnych sankach latem? Tak, to możliwe jest właśnie tam – na specjalnym saneczkowym torze. Zwolennicy prędkości, adrenaliny i zabawy będą się tu świetnie bawić. Oprócz toru saneczkowego – Park Doświadczeń Fizycznych oraz mały lunapark.


rycerze-dom-strachowDom Legend i Strachów

Gdy emocje po jeździe torem saneczkowym opadną, możesz przenieść się do krainy baśni i legend, czyli do Domu Legend i Strachów. Bohaterami tajemniczych opowieści dziejących się na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej są duchy przybierające różne postacie. Spotkasz tu Białą Damę, Czarnego Psa, otoczą Cię wielkie nietoperze… To miejsce przypadnie do gustu szczególnie wielbicielom fantasy. Dom Legend i Strachów to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę kraju.


 

 

 

Tekst: Adam Zmitrowicz
Zdjęcia: pixabay.com, www. podlesice.org.pl, www.park-ogrodzieniec.pl


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *