Przemoc. Zauważ problem! Mów o nim! Proś o pomoc!

Rate this post

W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach. Tak wynika z najnowszego raportu z badania PISA, które zostało przeprowadzone w kilkudziesięciu krajach świata.

Przemoc w szkole to istotny problem. Szereg badań wskazuje na to, że uczniowie ze szkół, w których jest większy poziom agresji, osiągają słabsze wyniki w nauce niż ci, którzy uczą się w bezpieczniejszych szkołach.

  • 21,1% uczniów gimnazjum w ciągu ostatniego miesiąca było dręczonych – w psychiczny czy fizyczny sposób. Chodzi tu np. o bicie, popychanie, zabieranie przedmiotów osobistych czy przedrzeźnianie, także również w sieci. Najbezpieczniejsze szkoły są w Holandii – 9,3%. Najniebezpieczniejsze na Łotwie, Dominikanie i w Hong Kongu wynik powyżej 30%.

Mam na imię Kuba. Chciałbym opisać swoją historię…

Teraz jestem uczniem I klasy liceum. Ale moja historia dotyczy czasów gimnazjum. Chodziłem do szkoły, która była na mim osiedlu. To, że nie musiałem do niej dojeżdżać – to był jedyny jej atut… Doświadczałem tu prześladowania. Naśmiewano się z mich rudych włosów, z tego, że byłem słabszy z WF-u, właściwie wszystko, co robiłem, ubrałem na siebie, co jadłem i mówiłem był powodem do nabijania się ze mnie. Godziłem się na to i bez sensu czekałem na rozwój wydarzeń. Unikałem kolegów, na przerwach zapadałem się pod ziemię, spóźniałem się do szkoły, żeby po drodze nie spotkać prześladowców.

Kiedy rodzice dowiedzieli się o moich licznych spóźnieniach i wagarach – postanowili działać. Przenieśli mnie do innego gimnazjum. Myślałem, że to porażka. Ale nie! W nowej szkole było inaczej – bycie nowym, rudym i chudym nie było stresujące. Nikt mi z tego powodu nie dokuczał. Przez rok nadrobiłem zaległości z dwóch lat nauki.

Teraz jestem w fajnym liceum. Szkoła, w której uczeń czuje się bezpiecznie, sprawia, że lepiej się uczy.

  • 11,7% polskich gimnazjalistów mówiło, że koledzy w szkole naśmiewają się z nich. Najmniej przedrzeźniają swych rówieśników młodzi Holendrzy wynik 4,3%, najbardziej uczniowie z Hong Kongu – 26.1%.

Kiedy doświadczasz przemocy?

Przemoc to nie tylko bicie. Doświadczasz przemocy, jeśli ktoś wykorzystuje wobec Ciebie przewagę siły, narusza Twoje prawa i dobro osobiste, powodując cierpienie, szantażuje Cię. Zabieranie pieniędzy, śniadania, książek i zeszytów bez Twojej zgody – to też przemoc. Jeśli boisz się, ktoś Ci grozi, wyzywa Cię, zmusza do rzeczy, które są dla Ciebie nieprzyjemne – stosuje wobec Ciebie przemoc.

  • 4,1% młodych Polaków było ofiarami przemocy fizycznej czyli w ciągu ostatniego miesiąca doświadczyli bicia lub popychania co najmniej kilka razy. W Korei Południowej popychany lub bity był tylko co setny uczeń. Prawie 10 uczniów na stu doświadczało przemocy fizycznej w Hong Kongu, Bułgarii i Japonii.

Czy wiesz, że poczucie bezpieczeństwa wpływa na Twoje wyniki w nauce? Atmosfera panująca w szkole to element wspomagający sukces. Wybierając szkołę, warto zwrócić na to uwagę.

  • 21,5% gimnazjalistów z Polski powiedziało, że czuje się w szkole jak outsider. Najlepiej w szkole czują się dzieci w Albanii, Gruzji i Wietnamie – 95 procent nie uważa się za outsiderów. Warto jednak zwrócić uwagę, że w 2003 roku poczucie braku przynależności do środowiska szkolnego wskazywał co trzeci polski gimnazjalista.

pomoc

Autor: Artur Maciak
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

[Dane pochodzą z raportu opublikowanego w tym roku – z badania PISA 2015. PISA (Programme for International Student Assessment) to Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. To największe międzynarodowe badanie umiejętności uczniów na świecie.]


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *