Ochrona środowiska – co nowego?

Rate this post

Szklarnia ogrzewana mydłem?


Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego wspólnie z dwiema firmami (z Norwegii oraz Holandii) stworzyli szklarnię, w której do izolacji ścian i dachu wykorzystali… pianę z mydła. Dzięki temu do ogrzewania obiektu wystarczy ciepło lamp, którymi są oświetlone rośliny. Szklarnia jest zamknięta przez cały rok, co pozwala ograniczyć straty energii i dwutlenku węgla powstające w tradycyjnych szklarniach w wyniku ich wietrzenia. W szklarni bąbelkowej (tak nazywają ją naukowcy) dwutlenek węgla jest zużywany przez rośliny. Natomiast nadmiar ciepła powstający zimą w ciągu dnia jest wykorzystywany w nocy, a latem – odprowadzany przez małe wentylatorki. Podobno w ten sposób można zaoszczędzić aż do 90% kosztów ogrzewania szklarni.

Plastic Bottle Village – domy z butelek PET


W panamskiej dżungli powstaje wioska, w której do budowy domów wykorzystuje się zużyte butelki PET. Jak piszą na swej stronie twórcy wioski, gdyby każdy z mieszkańców Ziemi wyrzucił jedną plastikową butelkę dziennie, to po roku dałoby to 2,66 biliona butelek. Nie wszystkie z nich trafią do recyklingu, większość będzie zanieczyszczać środowisko. Dlatego właśnie Kanadyjczyk Robert Bezeau wraz ze swoją ekipą postanowił zbudować wioskę, w której ściany domów będą izolowane przez warstwę butelek. Warstwa ta działa jak klimatyzacja, co jest niezwykle ważne w tamtejszym klimacie.

Morski kubeł na śmieci


Surferzy: Andrew Turton i Pete Ceglinski wynaleźli urządzenie, które pomaga skutecznie oczyszczać wodę w jeziorach, basenach, marinach, a nawet morzach. Nosi ono nazwę Seabin i z wyglądu przypomina wiadro. Jest ono jednak tak zbudowane, że po włożeniu do wody zaczyna ją filtrować litr po litrze. W ten sposób do wiadra razem z wodą wpadają znajdujące się w niej zanieczyszczenia, np. papier, puszki po napojach, butelki plastikowe, a także oleje czy smary. Wystarczy wyjąć Seabin z wody, by je usunąć.

Smog Free Tower – pogromca smogu


Smog Free Tower to urządzenie, które można zastosować do oczyszczania powietrza w miastach. Wygląda ono jak wieża (stąd „wieża” w nazwie), a w ciągu godziny potrafi oczyścić ok. 30 tys. m3 powietrza. Przefiltrowane w nim zanieczyszczenia poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia, przez co otrzymują formę niewielkich sześcianów. Są one sprzedawane jako biżuteria. Jeden pierścionek (Smog Free Ring) to 1 tys. m3 oczyszczonego powietrza. Oczywiście Smog Free Tower nie produkuje zanieczyszczeń: urządzenie samo wytwarza energię niezbędną mu do działania. Twórcą Smog Free Tower jest Holender, Daan Roosegaarde. Początkowo urządzenie można było zobaczyć w Amsterdamie. We wrześniu wieża powinna trafić do Pekinu. Może kiedyś trafi np. do Krakowa?

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *