Fryzjer – wszystko, co musisz wiedzieć o zawodzie

Rate this post

Czy fryzjerzy stosunkowo łatwo znajdują pracę?
Tak.

 Czy to prawda, że w tym zawodzie trzeba dużo stać?
Tak. Dlatego osoby z nadwagą, chorymi nogami lub kręgosłupem raczej nie odnajdą się w tym zawodzie.

Czy fryzjerzy często wysłuchują zwierzeń swoich klientów?
Tak. Dlatego powinna ich cechować duża cierpliwość, takt i kultura osobista. Osoby nieuprzejme i mało kontaktowe raczej nie odnajdą się w tym zawodzie.

 Czy w tym zawodzie potrzebna jest cierpliwość?
Anielska. Niektórzy klienci skarżą się, wymagają poprawek, są wymagający i kapryśni, zgłaszają pretensje. Niektóre dzieci boją się fryzjera, płaczą u niego, a potem np. zmęczone zasypiają. To nie jest praca dla nerwowych.

W tym zawodzie ważna jest pracowitość i dyspozycyjność.
Oczywiście, fryzjerzy mają najwięcej pracy przed świętami, sylwestrem, w weekendy, czyli wtedy, gdy inni odpoczywają. Pracują nieraz we wczesnych godzinach rannych czy późnych wieczornych, by zadowolić swoich klientów i stać się konkurencyjnymi na rynku pracy.

Fryzjer powinien uczyć się całe życie?
Oczywiście, powinien śledzić trendy modowe, prasę związaną z modą, nowinki kosmetyczne, jeździć na szkolenia i pokazy, a niekiedy – inwestować w nie pieniądze.

Czy fryzjer powinien znać języki obce?
Tak, umożliwia to pracę za granicą, z zagranicznymi klientami  w Polsce, a także udział w szkoleniach.

W tym zawodzie ważna jest punktualność.
Tak, klienci wybierają niezawodnych i punktualnych fryzjerów, kosmetyczki, makijażystów. Korzystają przecież często z ich usług przed pracą czy ważnymi uroczystościami, imprezami, na które nie mogą się spóźnić. Poza tym nikt nie lubi być lekceważony.

 Czy fryzjer może wyglądać niechlujnie i tylko dbać o potrzeby innych?
Nie, jest wizytówką swojego zakładu.

 Czy wygląd salonu fryzjerskiego ma znaczenie?
Oczywiście, klientów przyciągają ładne i schludne wnętrza. Wielu też zwraca uwagę na higienę. Konkurencja na rynku jest ogromna, więc nikt nie wybierze brudnego zakładu.

Higiena w tym zawodzie jest bardzo ważna?
Oczywiście, u fryzjera nieprzestrzegającego zasad higieny można się zarazić groźnymi chorobami, nawet AIDS. Poza tym nieprzestrzeganie higieny odstrasza klientów.

Czy fryzjer powinien mieć zdolności dyplomatyczne?
Zdecydowanie! Nie powinien mówić: „brzydko pani wygląda w krótkich włosach”, tylko „pięknie pani w dłuższej fryzurze”Delikatność i wysoka kultura osobista to podstawa w tym zawodzie.

W tym zawodzie nie jest potrzebna żadna wiedza, nie pomaga wykształcenie ogólne!
Bzdura! Najzdolniejsi fryzjerzy i projektanci mody, dyktujący trendy czerpią inspiracje z historii mody, historii sztuki, folkloru. Poza tym miło, gdy fryzjer inteligentnie porozmawia z klientem.

  • INFORMATOR PRZYSZŁEGO FRYZJERA

Co możes z robić już teraz, jeśli marzysz o zawodzie fryzjera?
Zwróć uwagę na naukę języków obcych. Na pewno przyda się w tym zawodzie. Nikt nie przyjmie Cię raczej do szkoły z nieodpowiednim zachowaniem, więc zadbaj o ocenę ze sprawowania. Zwróć uwagę, że w niektórych technikach fryzjerskich spotkasz się z rozszerzeniem z niektórych przedmiotów, np. angielskiego, biologii.

Co po gimnazjum?

Jeśli chcesz w przyszłości zostać fryzjerem, po gimnazjum wybierz naukę w 4-letnim technikum, gdzie uzyskasz kwalifikacje technika usług fryzjerskich albo w 3-letniej zasadniczej szkole zawodowej (obowiązuje w niej egzamin, który odbywa się pod koniec II semestru klasy III). Po 3-letniej szkole w przyszłości możesz kontynuować naukę także w technikum (tam obowiązuje i matura, i egzamin zawodowy). Zarówno uczniowie 3-letnich szkól fryzjerskich, jak i techników odbywają praktyki. Można również studiować fryzjerstwo i stylizację po maturze lub na studiach podyplomowych.

  • Absolwenci szkół fryzjerskich umieją rozpoznawać i charakteryzować rodzaj skóry i włosów, wykonywać zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze włosów i zarostu, czesać i stylizować fryzury, strzyc, wykonywać zabiegi trwałego ondulowania, farbowania lub rozjaśniania włosów, odrostów oraz zarostu, wykonywać i pielęgnować wyroby perukarskie, organizować salon fryzjerski zgodnie z zasadami BHP.
  • Absolwenci studiów mogą: pracować w salonach fryzjersko-kosmetycznych i odnowy biologicznej, gabinetach i poradniach fryzjersko-kosmetyczno-higienicznych, firmach i zakładach produkujących i dystrybuujących kosmetyki, środki higieniczne i sprzęt fryzjerski, laboratoriach i ośrodkach analizujących i oceniających jakość i wartość produktów fryzjerskich, kosmetycznych, i higienicznych, hurtowniach i sklepach wyrobów fryzjersko-kosmetyczno-higienicznych i sprzętu fryzjerskiego oraz jako wykładowcy i nauczyciele techników usług fryzjerskich.

Dla kogo ten zawód?
Warunki, jakie powinieneś spełniać w zawodzie fryzjera to: zdolności manualne, zmysł estetyczny, dobry stan zdrowia, podzielność uwagi, spostrzegawczość, pewne predyspozycje charakterologiczne (pozytywne nastawienie do ludzi, kontaktowość, cierpliwość, punktualność).

Gdzie może pracować fryzjer?
Fryzjerzy  pracują na ogół w dużych sieciowych salonach (obowiązują tam podobne zasady jak w korporacji – wspólne szkolenia, wyjazdy integracyjne, określone wymagania, zasady i ocena pracy, wynagrodzenie zależne od efektów; fryzjer jest też przenoszony co pewien czas z salonu do salonu) lub małych prywatnych zakładach, ewentualnie zakładają własne firmy i salony (do czego potrzebny jest pewien wkład finansowy). Niektórzy pracują też w mediach, redakcjach prasowych i telewizyjnych, przy pokazach mody itp.

 

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcia: Ingram Publishing

5.00 avg. rating (86% score) - 1 vote
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *