Rate this post

Systematyczność to taka sama cecha jak wiele innych i można ją wypracować. Większość ludzi nie rodzi się jako systematyczni pracusie, tylko uczy się, przyzwyczaja, trenuje i ćwiczy!

Mam problem z systematycznością

Moim wielkim marzeniem jest napisanie powieści historycznej. Już sobie rozpisałam całą akcję i mam masę materiałów. W zasadzie już wiem, jak i co ma być napisane. Jest tylko jedno „ale”… Mam gigantyczny problem z systematycznością. Nie chodzi tu tylko o pisanie. Nauka, sprzątanie, ćwiczenie – ja wszystko robię tylko przez trzy dni, a potem mi się już nie chce albo dzieje się coś innego i zwyczajnie zapominam. A kiedy kładę się spać, mam do siebie ogromne pretensje, że znowu zmarnowałam cały dzień na niczym. Czy da się jakoś nauczyć systematyczności?

Ola

Oczywiście, że można się tego nauczyć!

Systematyczność to taka sama cecha jak wiele innych i można ją wypracować. Większość ludzi nie rodzi się jako systematyczni pracusie, tylko uczy się, przyzwyczaja, trenuje i ćwiczy, aż systematyczność wejdzie im w krew. Codziennie nastawiaj budzik pół godziny wcześniej niż wstajesz zazwyczaj i od razu siadaj do pisania. Po półgodzinie przerywaj pracę i normalnie szykuj się do szkoły. Drugi sposób: Kiedy wracasz ze szkoły, od razu siadaj do pisania. Nie zajmuj się niczym innym (telefon, komputer, telewizor to złodzieje czasu, więc nawet się do nich nie zbliżaj). Nastaw budzik na pół godziny i pisz. Pół godziny to dobry czas, żeby coś napisać, nauczyć się, odrobić, a z drugiej strony nie jest to przerażająco długo, jak pół dnia czy cztery godziny. Od jutra codziennie, przez 90 dni (tyle czasu potrzebuje mózg człowieka, żeby trwale wyrobić sobie nowy nawyk) pisz pół godziny dziennie, zawsze o tej samej porze. Nie ma szans, żeby nie zadziałało.

Ewa Nowak

Na pytania czytelników odpowiada Ewa Nowak
– pedagog, mama, autorka powieści dla młodzieży.

Pamiętaj – masz problem? Napisz do „Victora”!
redakcja@victor.com.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes