Ostatnio więcej między Wami spięć niż wesołych pogaduch. Ty uważasz, że mama nie chce Cię zrozumieć, mama twierdzi, że jesteś nie do wytrzymania i na wszystko reagujesz nerwowo… Co się stało i dlaczego? I czy ta sytuacja jest nie do odwrócenia?

Dlaczego coś się popsuło?

„Jak mam rozmawiać z mamą, skoro ona zupełnie nie chce mnie słuchać?” – zastanawia się Kasia i wymienia sytuacje, w których dochodzi do spięć: ubranie do szkoły, piątkowe popołudnia, godziny spędzone przy komputerze. Kasia uważa, że to mama jest odpowiedzialna za pogorszenie relacji między nimi: „Kiedy chcę coś powiedzieć, nie dopuszcza mnie do głosu, uważa, że jestem za młoda na to, aby mieć własne zdanie. Kiedyś lubiłyśmy razem chodzić na zakupy czy na basen, teraz wiem, że i tak to się skończy krytykowaniem mnie, więc wolę nigdzie nie iść.” Nie trzeba być psychologiem, aby zauważyć, że winę za to, co stwierdza Kasia, ponoszą obie – matka i córka. Kasia jednak nie chce tego przyjąć do wiadomości – nie widzi, że także jej zachowanie uległo zmianie. Rzadko zdarza się, aby ktoś z nastolatków potrafił szczerze powiedzieć: „Wiem, że jestem ostatnio nie do wytrzymania i przez to moje relacje z rodzicami popsuły się”. Nic dziwnego, bo umiejętność znalezienia w sobie winy czy przyczyny kłopotów to naprawdę trudna sprawa – dorośli również mają z tym problem.

Sytuacje domowe

Chcesz wiedzieć, dlaczego między Tobą a mamą dochodzi do spięć? Spróbuj na kilka dni zamienić się w „kamerę domowego monitoringu”, która obiektywnie zarejestruje to, co się u Was dzieje. Jaki byłby zapis Twojego zachowania zarejestrowanego przez kamerę?

Umiejętność znalezienia w sobie winy czy przyczyny kłopotów to naprawdę trudna sprawa – dorośli również mają z tym problem.

W jakim nastroju wkraczasz do domu, jakie masz nastawienie do reszty domowników, o czym świadczą Twoje gesty, mimika i jak one mogą być odebrane przez inne osoby w domu? Spróbuj przeanalizować swoje zachowanie i jeśli jesteś w stanie coś w nim poprawić, zrób to. To będzie pierwszy, bardzo ważny krok w kierunku naprawy relacji z mamą. Pamiętaj, że większość nieporozumień domowych wynika z „zakłóceń komunikacyjnych”. Przykład? Ty masz nachmurzoną minę, bo godzinę wcześniej pokłóciłaś się z koleżanką i masz ochotę zamknąć się w swoim pokoju i spokojnie wszystko przemyśleć. Mama pyta Cię, czy masz ochotę na kanapkę i wspólne oglądanie telenoweli. Burczysz pod nosem, że nie, i zamykasz się u siebie. Powód takiego zachowania znasz Ty, mama nie. Ma prawo to odebrać jako niemiłe zachowanie w stosunku do niej, a przecież ona nie zrobiła niczego złego, starała się być miła. Ale zrobiło się nieprzyjemnie. A przecież wcale tego nie chciałaś, zapomniałaś jedynie o tym, aby nie okazywać swojego złego nastroju domownikom.

Co martwi mamę?

Masz wrażenie, że mama ostatnio łatwiej się denerwuje, ma zły nastrój, brakuje jej cierpliwości i poczucia humoru. Nie słucha, kiedy do niej mówisz, ma zagniewaną minę, a Ty nie widzisz powodu, bo przecież starasz się zachowywać dobrze. Nie podoba Ci się ta sytuacja. Co możesz zrobić? Uświadom sobie, że musi być jakaś przyczyna. Albo zewnętrzna – zmartwienia pracowe, zdrowotne, finansowe. Albo wewnętrzna – któryś z domowników jest nieco inny niż był wcześniej.

Mama krzyczy, bo nie posprzątałaś na biurku, mimo że trzy razy Cię prosiła? Tak naprawdę nie o biurko jej chodzi, tylko o to, że jej prośby czy polecenia puszczasz koło uszu.

Jeżeli z całą pewnością wiesz, że to nie Ty, bo starasz się być osobą pogodną i nie przynosisz zmartwień, to prawdopodobnie gdzie indziej jest przyczyna. Prawda jest taka – niewiele na to poradzisz, bo np. nieporozumienia między rodzicami muszą oni sami sobie wyjaśnić i Twoje wtrącanie się nie przyniesie tu raczej nic dobrego. A jeżeli przyczyną są kłopoty w pracy, to najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest ciche i solidne wsparcie. Zrobienie mamie herbaty, uśmiech, przytulenie się, pochwalenie dobrą oceną lub uprzątniętym pokojem albo zrobionym ładnym zdjęciem lub rysunkiem – to malutkie gesty, które tak naprawdę są dla mamy ogromnym wsparciem.

Czy mama naprawdę o wszystko się czepia?

Masz wrażenie, że mama ostatnio o wszystko się czepia. Zresztą, z tatą jest podobnie. Coraz częściej uważasz, że kiedy byłaś młodsza, w domu było dużo zabawniej, rodzice byli bardziej wyluzowani. A wiesz, czemu tak się dzieje? Bo przestałaś mówić o sobie. Już nie dzielisz się problemami, wolisz obgadać je ze znajomymi. Burkniesz coś pod nosem albo powiesz na odczepnego. Rodzice dostają wtedy sygnał, że nie dopuszczasz ich do swojego świata. OK, są rozsądni i na siłę nie będą się włamywać, wiedzą, że dorastasz, że masz swoje tajemnice. Ale mają prawo być bardziej zaniepokojeni niż wcześniej, w czasach kiedy wiedzieli o Tobie prawie wszystko. Zwłaszcza że to, co się powszechnie sądzi na temat wieku gimnazjalnego, na pewno nie uspokaja rodziców. A od niepokoju o Ciebie naprawdę mały krok do awantury.

Spróbuj na kilka dni zamienić się w „kamerę domowego monitoringu”, która obiektywnie zarejestruje to, co się u Was dzieje.

Mama krzyczy, bo nie posprzątałeś na biurku, mimo że trzy razy Cię prosiła? Tak naprawdę nie o biurko jej chodzi, tylko o to, że jej prośby czy polecenia puszczasz koło uszu, zapominasz o nich, ignorujesz je. I mama denerwuje się, bo nie wie, co jest tego przyczyną – zwykłe zapominalstwo i lenistwo? A może zły wpływ rówieśników? A może masz jakieś kłopoty, o których nie chcesz powiedzieć? Spróbuj zrozumieć przyczynę jej niepokoju.

PSYCHOTEST WZAJEMNEJ ZNAJOMOŚCI
– DLA MAMY I CÓRKI

Chcesz poprawy relacji z mamą, chcesz, żeby była Twoją najlepszą i najwierniejszą przyjaciółką? Zrób mały wysiłek i postaraj się lepiej poznać mamę. Przecież przyjaciółki wszystko o sobie wiedzą, prawda? 

Odpowiedz szybko na następujące pytania. A jeśli chcesz, pokaż później ten test mamie i zaproponuj, aby ona go rozwiązała – oczywiście, tym razem pytania będą dotyczyły Ciebie. Ciekawe, czy uda Wam się poprawnie odpowiedzieć na wszystkie? Jeśli nie – koniecznie sobie to wyjaśnijcie! Będzie sporo śmiechu i okazja do fajnej rozmowy mamy z córką:)

1. Ulubiona potrawa mamy to…
2. Mama uważa, że do twarzy jej w kolorze…
3. Mama uważa, że źle wygląda w kolorze…
4. Z całą pewnością mama nie przepuści w telewizji odcinka serialu…
5. Wykonawca lub zespół, którego mama chętnie słucha…
6. Gdyby wreszcie miała dużo czasu i pieniędzy, mama pojechałaby na wakacje do…

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes