Praca leśnika, to praca w zdrowym, naturalnym środowisku, ale wymagająca aktywności także w złych warunkach pogodowych. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź czy ten zawód do Ciebie pasuje!

Na czym polega ta praca?

Nadzór i planowanie wycinki drzew, dosadzanie lasu, obserwacja drzewostanu, opieka nad zwierzyną leśną, a ponadto mierzenie, liczenie, planowanie – to wszystko jest w obowiązkach leśniczego. To zawód, który można wykonywać, mając średnie wykształcenie (tytuł technika leśnika) lub wyższe (inżynier leśnik). W Polsce leśniczych zatrudnia Państwowe Gospodarstwo Leśne – Lasy Państwowe, które sprawuje nadzór nad wszystkimi lasami należącymi do Skarbu Państwa na terenie Polski (z pominięciem parków narodowych). Lasy Państwowe podzielone są na nadleśnictwa, a te z kolei na leśnictwa.

Czy ta praca ma przyszłość?

Las będzie zawsze potrzebny ludziom, jest niezbędny w gospodarce, nie tylko ze względu na surowce, jakich dostarcza, ale dla zachowania czystości powietrza – bo to lasy przecież są tego gwarancją. Gospodarka leśna wymaga ciągłego, mądrego nadzoru, zrównoważonego rozwoju – takiego, który uwzględniał będzie nie tylko potrzeby ludzi, ale i wszystkich mieszkańców lasu. Branża leśna będzie wymagać dobrych specjalistów, mających wszechstronne umiejętności, predyspozycje do zarządzania i planowania, nadzorowania. Z pewnością z każdym rokiem coraz bardziej będzie wkraczać technika i nowoczesność do lasu – choć niewidoczna dla osób przyjeżdżających w weekend na grzyby, to niezbędna do nadzorowania, planowania i zapobiegania niekorzystnym zjawiskom, np. epidemiom, zanieczyszczeniom, wyniszczeniu gatunków roślin czy zwierząt.

Dla kogo ten zawód?

Wydaje się, że na pierwszym miejscu powinna znaleźć się miłość do przyrody. I bez wątpienia jest to ważna cecha, ale miłość nie wystarczy. Leśnik musi być świetnie zorganizowany i odpowiedzialny – jego praca to nadzór nad terenem leśnym, wszystkimi jego zasobami i mieszkańcami. Nie zapominajmy o tym, że las to nie tylko miejsce rekreacji, las to ogromne przedsiębiorstwo – dostarcza surowców, płodów. Leśnik musi być czujny i przewidujący, świetnie zarządzać powierzonym mu terenem, tak aby w żaden sposób nie naruszyć naturalnego cyklu przyrody, ale też pozyskać to, co ważne dla człowieka. Leśnik musi być przygotowany do pracy w samotności, ale i w grupie ludzi, powinien umieć nadzorować pracę podległych mu osób, np. zajmujących się wyrębem lasu czy też nasadzeniami.

Droga do zawodu

Możesz ukończyć technikum leśne. Albo po maturze zdawać na studia na kierunku leśnictwo. Prowadzi je tylko kilka uczelni w Polsce, np. SGGW w Warszawie, szkoły rolnicze lub przyrodnicze w Krakowie, Poznaniu, Lublinie, WSZŚ w Tucholi. Na studiach wiedza niełatwa i wszechstronna, m.in. meteorologia i klimatologia leśna, statystyka matematyczna, ekologia, gospodarka łowiecka, geodezja leśna, dendrometria (sposób pomiaru lasu), gleboznawstwo leśne, ekonomia, maszynoznawstwo leśne i ekologiczne podstawy hodowli lasu.

Plusy i minusy pracy

 • Praca w zdrowym, naturalnym środowisku, ale wymagająca aktywności także w złych warunkach pogodowych.
 • Czas pracy jest nienormowany, to dla wielu osób zaleta, ale kiedy zachodzi potrzeba (np. huragan, epidemia, pożar), leśniczy pracuje dzień i noc.
 • Praca dająca wytchnienie od zgiełku miasta, ale z pewnością nie jest to zawód dla odludków, bo leśniczy musi umieć współpracować i współdziałać w grupie, a organizując pracę pracownikom nadleśnictwa, łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi i egzekwować wykonanie zadań.

Minitest predyspozycji:

 • Lubisz ciszę i spokój, ale nie jesteś typem samotnika, który ucieka przed ludźmi.
 • Relacje z ludźmi nie sprawiają ci trudności, potrafisz pracować w zespole.
 • Potrafisz być zaradny i przewidujący.
 • Lubisz spędzać czas na dworze, nie odstraszą cię nawet nieprzyjazne warunki pogodowe.
 • Jesteś aktywny fizycznie.
 • Nigdy nie gubisz się w nowym miejscu, bo masz świetną orientację w terenie.
 • Masz dobry słuch i wzrok.
 • Nie przerażają cię forsowne wędrówki po lesie.

Jeśli większość z tych stwierdzeń pasuje do Ciebie, to znaczy, że masz predyspozycje do bycia leśnikiem. Pamiętaj, że większość swojej pracy będziesz wykonywał w lesie – musisz nadzorować cały swój teren. Ale nie łudź się, że uciekniesz przed nowoczesnością i techniką – leśnikom w pracy towarzyszą najnowocześniejsze urządzenia do pomiarów i łączności.

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingarm Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote