Dusisz w sobie to, co Ci się nie podoba? Nie chcesz powiedzieć, że czyjeś zachowanie rani Cię, sprawia Ci przykrość? Im dłużej będziesz w sobie to dusić, tym bardzie j będzie narastał Twój bunt, aż w końcu wybuchniesz w sposób, tym bardziej będzie narastał Twój bunt, który ciężko Ci będzie kontrolować.

10 zasad zdrowej kłótni

Mówisz otwarcie i wprost, o co Ci chodzi. Nie czynisz aluzji, podchodów. Wysyłasz konkretny przekaz, najlepiej słownie: „Nie podoba mi się ta sytuacja, nie podoba mi się twoje zachowanie. Ranisz mnie, sprawiasz przykrość.”

W rozmowie nie uogólniasz i nie interpretujesz czyjegoś zachowania, czyli nie rzucasz haseł: „Wkurzasz mnie na całej linii”, „Wszystko, co robisz, jest beznadziejne”, „Ty się ciągle mnie czepiasz”.

W trakcie kłótni, a zwłaszcza konfliktu, którego powodem jest np. nieodpowiednie zachowanie przyjaciela, rodzeństwa, nie udzielasz tzw. dobrych rad, nie porównujesz co chwila jego negatywnego zachowania do swojego idealnego zachowania. Nie jesteś ideałem, nie staraj się być autorytetem.

Zadajesz pytania tylko po to, by wyjaśnić sytuację, ustalić wersję zdarzeń, a nie po to, żeby wyładować swoją złość.

Nie bój się stosować magicznych słów: pomyliłem się, przepraszam, uniosłam się, przesadzam, wyolbrzymiam, jestem zbyt zdenerwowana. W ten sposób na pewno niczego nie stracisz, a pokażesz, że bardzo Ci zależy na osiągnięciu porozumienia.

Gdy emocje biorą górę, przerywasz rozmowę, umawiając się, że wrócicie do niej, gdy złapiecie oddech. To niezbędne, by dać sobie przestrzeń, odpocząć, usłyszeć własne myśli, spojrzeć na konflikt z innej strony.

Ty masz czasem zły humor i chęć schowania się w swoim pokoju? Inni też tak mają. Uszanuj to i nie wszczynaj kłótni tylko dlatego, że ktoś nie jest na Twój widok uśmiechnięty od ucha do ucha. Prawdopodobnie nie Ty jesteś powodem złego humoru, więc po co dokładać zmartwień?

Nie przerywaj, gdy Twój przyjaciel chce powiedzieć, jak widzi ten problem, skup uwagę na tym, co mówi, a jeśli krzyczy, pozwól mu na to. Nie czepiaj się każdego słowa, słuchaj uważnie, a swoje uwagi wypowiesz, gdy skończy. Nawet jeśli jego słowa uważasz za szczególnie raniące, nie daj się sprowokować.

Ręce przy sobie, zwracaj uwagę na mowę ciała. Wymachiwanie rękami, podniesiony głos, wykrzykiwanie to objawy agresji. Nie przyniosą pozytywnego rozwiązania.

Kiedy coś Ci nie pasuje, złości Cię, niepokoi, poniża – powiedz o tym, dopóki jesteś spokojny i otwarty na rozwiązanie problemu. Jeśli o czymś nie mówisz, to ludzie mogą nie wiedzieć, że to Ci przeszkadza. Naprawdę, nie wszyscy muszą się domyślać, co siedzi w Twojej głowie. Załatw sprawę, gdy tylko się pojawi, nie pozwól jej urosnąć do gigantycznego problemu.

Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes