Kto i kiedy to wymyślił?

Rate this post

Kto i kiedy wymyślił grę „Monopoly”, saksofon, popcorn albo dżinsy? Dowiedz się! Zabłyśnij podczas rozmowy, odpowiedzi i pracy pisemnej. 

 

MONOPOLY

Lata 30. ubiegłego wieku to był w USA okres wielkiego kryzysu gospodarczego. Jedne firmy zyskiwały pieniądze, inne je traciły. Czasami odnosiło się wrażenie, że zależało to od przypadku. Bezrobotny wówczas Charles Darrow wymyślił grę, w której tak naprawdę od rzutu kostką zależało, czy wygrasz wielkie pieniądze, czy je stracisz. 31 grudnia 1935 r. opatentował grę „Monopoly”, która znana jest dziś niemal na całym świecie. Darrow inspirował się inną grą – „The Landlord’s Game”, której autorką była Elizabeth Magie.

Gdynia to było pierwsze polskie miasto, które pojawiło się na planszy
„Monopoly Świat ”. Dziś są dostępne różne wersje gry, np. dotyczące jednego miasta – Krakowa czy Warszawy.

SAKSOFON
Wykonany jest z metalu, ale należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Źródłem dźwięku w saksofonie jest stroik, który wykonany jest z trzciny. Twórcą tego instrumentu jest Belg Adolphe Sax. W 1864 r. instrument wszedł w skład popularnych wówczas orkiestr wojskowych, a później w skład orkiestr jazzowych. Grę na nim w mistrzowski sposób opanował m.in. legendarny saksofonista jazzowy Charlie Parker.

Niestety wynalezienie tego instrumentu nie uchroniło jego twórcy przed biedą.

POPCORN
Pod koniec XIX w. opracowano pierwszą maszynę do robienia popcornu. I tak popcorn rozpoczął karierę. Aztekowie, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku, z prażonej kukurydzy (czyli z popcornu) robili także ozdoby i zakładali je podczas specjalnych ceremonii. A Europejczycy zaczęli popcorn jeść, mieszając z cukrem, mlekiem, owocami.

Kukurydza w Europie pojawiła się dopiero po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, czyli po 1492 r.

DŻINSY

Symbol kultury popularnej XX w. Miliony młodych na świecie chodziły wtedy w dżinsach. Był to najczęściej spotykany element ich stroju. W Polsce jeszcze 40 lat temu (w czasach komunizmu) posiadanie spodni marki Wrangler czy Levi Strauss to był szczyt marzeń. Kupienie ich w sklepie graniczyło z cudem. Dżinsy początkowo nie miały być częścią garderoby młodzieży. Produkowano je dla górników, farmerów i robotników układających szyny kolejowe. Miały być mocne, wytrzymałe, praktyczne. Wzór spodni prawie się nie zmienił od czasu ich powstania. Są najczęściej koloru niebieskiego, mają cztery kieszenie (dwie z tyłu, dwie z przodu) i małą piątą kieszonkę poniżej paska z prawej strony, z przodu.

Zaprojektował je pod koniec XIX wieku Levi Strauss, który potem założył firmę produkującą markowe spodnie.

PIZZA MARGHERITA

W 1889 r. król Włoch Hubert z żoną Małgorzatą spędzali wakacje w Neapolu. Gdy dowiedzieli się od miejscowych o pizzy, postanowili spróbować tego specjału. Piekarz przygotował trzy wersje pizzy: z serem i bazylią, z czosnkiem, oliwą i pomidorami oraz z mozzarellą, pomidorami i bazylią. Królowej posmakowała najbardziej ta ostatnia, której składniki nawiązywały dodatkowo do kolorów flagi włoskiej (zielony – bazylia, czerwony – pomidory, biały – mozzarella). Od tego momentu ten rodzaj pizzy zaczęto nazywać margheritą (Margherita to po włosku Małgorzata), zakrólowała we wszystkich pizzeriach świata.

Była znana już bardzo dawno, ale dopiero jej nazwanie sprawiło, że stała się bardzo popularna.

 

 

 

Autor: Artur Maciak
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *