Informator przyszłego dziennikarza

Rate this post

Dziennikarz pracuje w mediach (prasa, radio, czasopisma i – coraz częściej  – internet), publicznych i prywatnych, pismach branżowych, agencjach reklamowych, agencjach PR, agencjach fotograficznych, agencjach prasowych ( z których czerpią informacje inne media). Pracuje również jako rzecznik prasowy(instytucji publicznych i prywatnych, np. uczelni, firm medycznych).

Na czym polega praca dziennikarza?

Praca dziennikarstwa jest bardzo zróżnicowana, ktoś odnajdzie się jako dziennikarz newsowy, autor krótkich notek, kto inny jako dziennikarz polityczny, sportowy, reporter, autor wywiadów rzek, recenzent filmowy czy muzyczny albo prezenter telewizyjny, gospodarz teleturnieju czy telewizji śniadaniowej. Wiele zależy od Twoich predyspozycji osobowościowych, wiedzy, talentu i… szczęścia.

Co możesz zrobić już teraz, jeśli chcesz zostać dziennikarzem?

Zwróć uwagę na przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia, np. na język polski, języki obce, inne przedmioty humanistyczne. Na jedną z prestiżowych publicznych uczelni na ten kierunek liczyły się (w konfiguracji korzystnej dla kandydata) język polski, filozofia, historia, historia sztuki, informatyka, języki obce nowożytne, WOS, łacina

Pomożemy Ci w nauce. Czytaj „Victora Gimnazjalistę” i „Cogito”, czasopisma, w których proponujemy powtórkę z większości przedmiotów na poziomie gimnazjum oraz LO. Sprawdź szczegółowe warunki rekrutacji na stronie Twojej wymarzonej uczelni. Zapisz się do koła dziennikarskiego. Działaj w szkolnej lub klasowej gazetce (albo załóż ją) albo szkolnym radiowęźle, pisz bloga, rób filmy (zajmuj się tą aktywnością, która jest Ci najbliższa). Czytaj teksty mistrzów dziennikarstwa, np. polskich reporterów (Hanna Krall, Mariusz Szczygieł, Agata Tuszyńska), chodź na spotkania autorskie, promocje książek, oglądaj nagradzane programy, szczególnie z gatunku, który Cię interesuje, konfrontuj się z innymi. Startuj w konkursach literackich, dziennikarskich, fotograficznych. W szkole ponadgimnazjalnej zainteresuj się np. Olimpiadą Wiedzy o Mediach – możesz wygrać nawet indeks na wymarzone studia.

Co po gimnazjum?

Jeśli chcesz w przyszłości zostać dziennikarzem, po gimnazjum wybierz naukę w liceum ogólnokształcącym, np. w klasie o profilu  humanistycznym lub dziennikarskim. Rozwijaj swoje zainteresowania, bo warto, byś jako dziennikarz był ekspertem w jakiejś dziedzinie, np. sporcie czy ekonomii. Możesz skończyć studia dziennikarskie, na publicznej lub prywatnej uczelni, możesz też  ukończyć inne studia kierunkowe,  a potem podyplomowo dziennikarstwo (albo nie kończyć go wcale).

 

Prawdy i mity o zawodzie dziennikarza

Dziennikarze zarabiają dużo?

(FAKT/MIT) Zarobki w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane. Na pewno są zmienne i niestabilne, często wynagrodzenie nie wiąże się z etatem, lecz kontraktem (np. w telewizji) lub z umową o dzieło (np. za teksty, audycje). Coraz mniej jest dziennikarzy etatowych, stąd określenie „wolny strzelec”, „wolny zawód”.

Dziennikarz to naprawdę wolny zawód?

(FAKT) W pewnym sensie tak, ze względu na ruchome godziny pracy, urlopy itp., czasem brak konieczności codziennego przychodzenia do pracy lub etatu. Z „wolnością” tego zawodu wiąże się jednak wiele ograniczeń. Często pracuje się w niedziele i święta, trudno prowadzić uporządkowane życie rodzinne. Dziennikarz w dużym stopniu realizuje zamówienia redakcji, jest zależny od wydawcy, realizuje politykę wydawnictwa, w którym pracuje (trudno np. by w lewicowej gazecie pisał prawicowe teksty, a w gazetce wydawanej przez firmę farmaceutyczną promował naturalne sposoby leczenia albo w prasie brukowej nie pisał o romansach gwiazd, lecz recenzował ambitne spektakle). Z niektórymi typami dziennikarstwa, np. pracą korespondentów wojennych czy dziennikarzy śledczych wiążą się szczególne zagrożenia.

Praca w tym zawodzie jest stabilna?

(MIT) Zdecydowanie nie. Wciąż trzeba być otwartym  na zmiany. Łatwo ją też stracić.

Na studia dziennikarskie trudno się dostać?

(FAKT) Tak.

Przyszły dziennikarz powinien pracować na studiach?

(FAKT) Zdecydowanie tak, nawet już w szkole. Porządek szkoła-studia-praca w zawodzie dziennikarskim nie sprawdza się na pewno. W tej pracy ważniejszy jest warsztat niż teoretyczna wiedza, trzeba pisać, robić audycje, programy, zajmować się tym, co w przyszłości będzie Twoją pracą.

Można nie skończyć dziennikarstwa i być dziennikarzem?

(FAKT) Oczywiście, wiele osób uważa, że uniwersyteckie studia dziennikarskie w ogóle nie przygotowują do zawodu, i są właściwie studiami medioznawczymi. Można być dziennikarze sportowym po AWF-ie czy ekonomicznym po ekonomii, zajmować się kulturą po teatrologii, filmoznawstwie czy polonistyce, a polityką po prawie czy naukach politycznych. Zdarzają się też dziennikarze , którzy wcale nie skończyli studiów. Ważne, by być osobowością, umieć pisać lub prezentować się na ekranie czy antenie (wielu absolwentów szkół aktorskich zostaje prezenterami), mieć pomysły, siłę przebicia i … trochę szczęścia, a także być ekspertem w jakiejś dziedzinie. Jako dziennikarz ekonomiczny szybciej znajdzie pracę absolwent  ekonomii niż dziennikarstwa.

Praca dziennikarza to głównie rozmowy z gwiazdami?

(FAKT/MIT) Dziennikarstwo kojarzy się z siedzeniem w studiu telewizyjnym, przeprowadzaniem wywiadów z gwiazdami i blaskiem reflektorów. Proza życia jest inna. Wielu dziennikarzy pracuje raczej w mediach lokalnych (np. gazetach, portalach, lokalnych wydaniach dzienników, lokalnych rozgłośniach i telewizjach) i zajmuje się raczej anegdotycznymi dziurami w jezdni, nie rozmowami z gwiazdami. Wielu pracuje także w agencjach reklamowych i zajmuje się np. zapełnianiem stron gazetek branżowych, wydawanych w sieciach sklepów itp.

Czy to prawda, że media internetowe to przyszłość dziennikarstwa?

(FAKT) Tak. Choć równocześnie pułapka. Prestiż zawodu obniża się, bo dziś każdy może publikować w sieci swoje filmy, teksty czy zdjęcia, a recenzja często jest mylona z reklamą produktu.

Dziennikarz i redaktor to ta sama osoba?

(MIT) Zwyczajowo mówi się do dziennikarza: „panie redaktorze”, „pani redaktor”. Faktycznie redaktor to funkcja w mediach lub wydawnictwach związana z wydawaniem programów lub czasopism, książek. Redaktorzy (mogą być również dziennikarzami, często są polonistami lub specjalistami w swojej dziedzinie) planują numer lub program, zamawiają i sprawdzają teksty innych, często sami nie piszą, tylko zajmują się tekstami innych. Ich praca jest nieco bardziej stabilna i „stacjonarna” niż praca dziennikarzy,  ale chyba równie nerwowa.

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy licencji Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *