Dokąd po prawie?

Prawnicy muszą się wiele lat uczyć. Liceum trwa cztery lata, studia pięć lat i jako jedne z nielicznych nie są prowadzone w systemie pięć plus dwa, nie można zdobyć licencjatu, tylko magisterium po pięciu latach lub… nic (tzw. studia jednolite).

Jeśli chcesz zostać sędzią, prokuratorem, adwokatem, notariuszem lub radcą prawnym, musisz uczyć się jeszcze dłużej, dostać się na aplikacje po studiach, a następnie uczyć się przez kolejnych kilka lat.

Podręczniki na studiach prawniczych są drogie?
Tak.

Na studiach prawniczych trzeba mieć świetną pamięć?
Tak, przyda się do wkuwania przepisów i dat. Jednak warto wiedzieć, że prawa nie można uczyć się tylko na pamięć, wiele przepisów się zmienia i trzeba wszystko śledzić na bieżąco i wiedzieć, gdzie sprawdzać zmiany.

Prawnik musi świetnie znać historię?
Tak.

Wystarczy zdać dobrze maturę z historii, by dostać się na prawo?
Nie, np. matura z polskiego też bardzo się liczy.

Wszyscy prawnicy świetnie zarabiają?
Nie, np. adwokaci nieraz latami pracują na swoje nazwiska, niekiedy całe pokolenia prawników budują renomę jakiejś kancelarii. Istnieją zakłady pracy, np. niektóre państwowe instytucje, w których prawnik nie zarabia dużo. Wbrew pozorom, zdarzają się też bezrobotni prawnicy. W tym zawodzie można osiągnąć wiele i zarobić dużo, ale nie każdy, kto ma dyplom prawnika jest rozchwytywany i bogaty… To tak nie działa! Poza tym należy pamiętać, że zanim się zarobi, trzeba sporo zainwestować w naukę, a gdy np. otwiera się własną kancelarię, także w nią.

Prawnik musi mieć nieposzlakowaną opinię?
Tak, w wielu zawodach prawnych jest to wymagane, podobnie jak niekaralność.

 

Informator przyszłego prawnika

Gdzie pracują prawnicy?
Po studiach prawniczych można zostać m.in. adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, komornikiem, syndykiem, sędzią, prokuratorem, rzecznikiem patentowym, pracować w korporacjach międzynarodowych, m.in. w działach prawnych, finansowych czy księgowo-podatkowych, robić karierę menedżerską. Prawnicy niejednokrotnie pełnią  funkcje publiczne (kariera polityczna), pracują w licznych urzędach lub zakładają własne firmy albo pracują naukowo.

Czego nauczysz się na studiach prawniczych?
Na studiach będziesz uczyć się m.in.  logiki, wstępu do prawoznawstwa, filozofii, socjologii, prawa rzymskiego, historii państwa i prawa, historii doktryn polityczno-prawnych, a także prawa i postępowania administracyjnego, cywilnego, karnego, prawa handlowego, finansowego, międzynarodowego. Przede wszystkim zapoznasz się z systemem prawnym naszego kraju, ale też poznasz zasady prawne stosowane w Unii Europejskiej. Będziesz także uczyć się języków obcych.

Czego spodziewać się podczas rekrutacji na prawo?
Podczas rekrutacji na prawo, np. na UW liczą się, prócz języka polskiego, matematyki i języka obcego dwa wybrane przedmioty spośród podanych: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, język łaciński i kultura antyczna, filozofia. Jednak na inną uczelnię mogą się liczyć inne przedmioty, np. fizyka czy chemia. Oczywiście, największe możliwości mają ci, którzy świetnie zdadzą historię i WOS.

Jakie zdolności powinien mieć przyszły prawnik?
Przyszły adwokat czy prokurator musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią, musi też spełniać warunek niekaralności. Przyszły adwokat powinien mieć zdolności retoryczne i dobry kontakt z ludźmi.

Jak ubierają się prawnicy?
W wielu zawodach prawnych obowiązuje specjalny dress code. Prócz przepisowych strojów np. sędziów w sądzie także np. prawnicy w bankach czy biurach lub kancelariach muszą pamiętać o odpowiednich strojach.

Co po gimnazjum?
Jeśli chcesz w przyszłości zostać prawnikiem, po gimnazjum wybierz naukę w liceum ogólnokształcącym, np. w klasie o profilu  humanistycznym lub innym z rozszerzoną historią, językiem polskim, WOS-em, zdarzają się też klasy z elementami prawa. Potem będziesz studiować na  którejś z uczelni  publicznych lub niepublicznych, w trybie dziennym, zaocznym lub wieczorowym. Jeśli zechcesz zostać notariuszem, adwokatem, sędzią, prokuratorem lub radcą prawnym, czeka Cię dalszych kilka lat nauki w ramach tzw. aplikacji (o ile w ogóle się na nią dostaniesz, czyli zdasz egzamin konkursowy) zakończonej egzaminem.

Jaką uczelnię wybrać?
W zależności od uczelni mogą różnić się zasady rekrutacji, sprawdź je. Porównaj np. kryteria przyjmowania kandydatów na UJ,  UW, UMCS. Przekonasz się, że na jednych uczelniach punktujesz za przedmioty, które nie są punktowane na innych (np. chemia, fizyka nie wszędzie się liczą).

Możesz specjalizować się w różnych dziedzinach prawa. Jeśli interesuje Cię prawo kanoniczne (kościelne), wybierz studia na KUL-u lub UKSW.

Co możesz zrobić już teraz?
Zwróć szczególną uwagę na przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia; historię, WOS, geografię, język polski, język obcy, a może także filozofię. Pomożemy Ci w nauce. Czytaj „Victora Gimnazjalistę” i „Cogito”, czasopisma, w których proponujemy powtórkę z większości przedmiotów na poziomie gimnazjum oraz liceum. Sprawdź szczegółowe warunki rekrutacji na Twojej wymarzonej uczelni. Zapisz się do koła historycznego, retorycznego lub debatanckiego. Trenuj pamięć. Ucz się łaciny.

 

Autor: Dorota Nosowska
Zdjęcie użyte na mocy Ingram Image

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *