lingua-apps-learn-english-750x400

7 aplikacji do nauki języków dla gimnazjalistów

 

W nauce języków niezmiernie pomagają nam aplikacje mobilne. Dzięki nim możemy uczyć się nie tylko w domu, szkole, ale i wszędzie tam gdzie mamy na to czas i ochotę, względnie gdzie posiadamy zasięg internetu. By z nich skorzystać wystarczy mieć telefon typu smartfon z systemem Android lub iOS. Większość aplikacji dostępna jest za darmo, co najmniej w wersji demonstracyjnej. Wiele z aplikacji pobiera opłaty abonamentowe stosunkowo niewielkie podnosząc komfort korzystania z aplikacji w wersji płatnej, udostępniając użytkownikom kompleksową bazę informacji bez reklam itp.

Najwięcej aplikacji dostępnych na rynku tyczy się nauki języka angielskiego, mnóstwo aplikacji jest anglojęzyczna wymuszając na użytkownikach znajomość komend, poleceń i obsługę interfejsu w języku angielskim. Codziennie pojawiają się nowe aplikacje, mniej lub bardziej udane, aczkolwiek warto jest w tym miejscu podkreślić, iż każdy z nas preferuje inne aplikacje, o swoistych cechach. Wśród najlepszych znajdują się giganci światowi jak:

 

  • Memrise
  • FluentU
  • English Idioms Illustrated
  • Babbel
  • HelloTalk
  • Duolingo

 

 

44-1

Poniższe zestawienie jest subiektywna oceną atrakcyjności aplikacji, wspartą popularności na arenie międzynarodowej.

Pierwszą z aplikacji, której nie może zabraknąć w nauce języków, nie tylko angielskiego, bowiem aplikacja jest wielojęzyczna jest Duolingo. Chociaż bezpłatnie możemy skorzystać wyłącznie z pierwszych początkowych lekcji, to warto jest zainwestować w zakup dostępu do Duolingo, o czym przekonać się można właśnie poprzez wersję demo darmową. Aplikacja jest wzorowana na idei gry online. Poszczególne etapy są zaliczane i można przejść do kolejnych tylko po zaliczeniu odpowiedniej ilości odpowiedzi pozytywnych. Dla wzmocnienia motywacji przyznawane są użytkownikom odznaki, którymi można pochwalić się wśród znajomych graczy Duolingo, co zapewnia element porównania się i rywalizacji. Możliwość tworzenia własnych zestawień powtórek jak i dostęp do monitoringu postępów i obiektywnej oceny wiedzy ze strony oprogramowania to kolejne atuty aplikacji.

Lekcje w Dulolingo są krótkie i zwięzłe, poruszające wszystkie dziedziny umiejętności niezbędnych do opanowania języka i swobodnej konwersacji w nim. To aplikacja polecana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i to n każdym poziomie zaawansowania, poczynając od osób które nigdy nie miały styczności z językiem obcym, a skończywszy na osobach władających językiem w stopniu biegłym i chcących szlifować jego znajomość za pośrednictwem ćwiczeń z aplikacją.

Kolejną z aplikacji, które oferują wygodny sposób nauki języków jest Rosetta Stone. Ta aplikacja bazuje na unikalnej metodzie nauki wychodzącej od ogółu do szczegółu. Poniekąd przypomina rozetę, ale i mapę myśli, tudzież słówek. Skupia się na słownictwie, które owiane jest przykładami zastosowań i ćwiczeniami z użyciem danych słówek, tym samym przy okazji uczy także gramatyki w  bardzo naturalny sposób. Zgrupowane w Rosetta Stone tysiące słówek są nam proponowane tematycznie od tych najbardziej ogólnych i podstawowych po bardzo szczegółowe. Dla Polaków minusem Rosetta Stone jest jej anglojęzyczny interfejs, który wymaga od nas poznania słownictwa związanego z poleceniami aplikacji.

Aplikacją, która zapewnia nam interaktywną naukę języka jest FluentU. To kopalnia materiałów multimedialnych. Dzięki pracy z tą aplikacją możemy osłuchać się z językiem, przywyknąć do naturalnego tempa wypowiedzi, poznać język ulicy, oficjalny, mediów i wiele wyrażeń idiomatycznych stosowanych w praktyce, na co dzień. Co ciekawe filmikom stanowiącym materiał do odsłuchania towarzyszy szereg ćwiczeń w interesującej formie graficznej. Dodatkowym plusem jest możliwość odsłuchania i obejrzenia fragmentów filmów, seriali, wywiadów, prognozy pogody czy bajek, wywiadów, teledysków z transkrypcją. W zapisie wypowiedzi pojawiają się również interaktywne słówka, po których kliknięciu otrzymamy szczegółowe słownikowe tłumaczenie.

Aż dwunastu języków, w tym polskiego uczyć się można z Busuu. To aplikacja poniekąd tworzona przez społeczność jej użytkowników, bowiem każdy może dodać własne materiały edukacyjne do Busuu. Aplikacja jest częścią platformy internetowej Busuu, kierowana jest przede wszystkim do osób młodych, ceniących sobie zdobycze internetu na potrzeby edukacji językowej. Podobnie jak wiele konkurencyjnych aplikacji, również Busuu jest tylko w części darmowym oprogramowaniem. Zaletą aplikacji jest kompatybilność z wszystkimi systemami operacyjnymi smartfonów. Tempo nauki z aplikacją jest dość zawrotne, jednak aplikacja stawia na konwersacje, umiejętność porozumiewania się, dlatego też już po kilku lekcjach powinniśmy umieć się przedstawić, powiedzieć coś o sobie, porozumieć się w sklepie, czy restauracji. W Busuu mamy okazję poćwiczyć wymowę, jak i gramatykę, czy pisownię. Odpłatna funkcja sprawdzania wypowiedzi pisemnych przez native speakerów to unikalna funkcja aplikacji. Dodatkowo mamy też dostęp do słownictwa specjalistycznego np. biznesowego.

Memrise to jedna z najbardziej znanych na świecie aplikacji mobilnych, która działa zarówno na systemie Windows jak i na Androidzie. Jej atutem jest wybór ponad stu różnych języków, których możemy się z nią pouczyć, w tym esperanto. Poza słówkami i aspektem językowym z tej aplikacji możemy nauczyć się wiele o języku, państwach w których dany język występuje, ich historii, tradycjach, geografii i kulturze. Bazuje na nauce słówek i zwrotów powtarzając je rozmaitymi mnemotechnikami i wyłapując te  z którymi mamy problem do dalszych powtórek. Rozliczne kalambury i gry słowne przyciągają wielu użytkowników.

Atrakcyjną aplikacją na telefon jest HelloTalk, z którą nauczymy się ponad stu języków jednocześnie. To aplikacja stawiająca na praktyczne zastosowanie języka, konwersacje i naukę poprzez rozmowę. Jest to swego rodzaju międzynarodowy chat. Po zalogowaniu się aplikacja automatycznie proponuje ci rozmówców z którymi możesz poćwiczyć język na danym poziomie. Chat jest dość rozbudowany oferując automatyczne tłumaczenie rozmowy, czy funkcję rysowania, dodanie zdjęć, czy videochatu. Co więcej chat można zapisywać, konwertować. To doskonały sposób na poszerzenie swoich znajomości międzynarodowych.

Ostatnią z polecanych aplikacji do nauki jest English Idioms Illustrated, działająca na IOS i Android. Dzięki niej poznamy zwroty występujące w języku angielskim, z którymi najczęściej mamy najwięcej trudności. W aplikacji są one zobrazowane i przedstawione za pomocą kontekstu, tłumaczone i omówione z dozą humoru.

Polecamy dodatkowo:

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji ?
Zrobisz to wypełniając poniższy formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *